Zdálky slyšíte muziku – něco rychlejšího s výraznou druhou dobou a říkáte si: to by asi mohl být bluegrass! Kolikrát se vám to stalo? A když přijdete blíž, zjistíte sice, že tak úplně nebyl, ale stejně to mělo dobrý šmrnc. Ani to nemusí pocházet z skotských nebo irských tanečních nápěvů, z nichž se řada melodií dostala do Appalačských hor s modrou trávou. Trochu synkopovaná polka někdy úplně stačí a připadne nám to bluegrassu blízké, kromě toho to máme kdesi v genech po předcích. Rychlé písně ve dvoučtvrťovém taktu se najdou i doma na Horňácku. Balkán je výborným zdrojem temperamentních vypalovaček – jak by mohl podrobně referovat Jirka Plocek a nakonec to na svých poslechovkách i dělá.
Bluegrassové nebo newgrassové nahrávky recenzenti někdy označují jako vysoko-oktanové country nebo turbo-country. Grassicana je nový pojem, používaný tak necelý rok. Už dlouho se používá označení americana pro hudbu nějakým způsobem blízkou původním stylům, které Amerika považuje za svoje: blues, country, swing, bluegrass, funk. Z této množiny část, která má bližší spojitost s bluegrassem – třeba díky použití akustických nástrojů jako banjo, mandolína, fiddle – se nově začalo říkat grassicana a tato stylová škatulka už má i svoji hitparádu. Do škatulky se vejde i všechno modernější včetně newgrassu, takže se vyplatí ji sledovat.
Pojďme si ukázat několik svižných písní z jiných zdrojů, které mají s bluegrassem podobný minimálně rytmus, natož když se v něm ozvou v rychlém tempu povědomé harmonické postupy, třeba typu G – emi. A nemusí to být amerického původu.
První turbo vypalovačka je tak trochu malá domů. Vokální předělávka nemá žádné nástroje, tak ani jednoznačně neurčíte – je to bluegrass nebo není? Rychlá píseň pochází od brněnské kapely jménem Poletíme?. Ti ji mají v tempu přes 150 bpm. Vokální verze nemusí brát ohled na to, jestli se to dá uhrát. Zpěváci navíc cítili, že by to sneslo o něco svižněji, tak to pocitově nakopli, změřené tempo bude přes 180: Megafon – Tři kámošky. Asi si všimnete, že nahrávka je stoprocentně živý záběr ze zkušebny, zvuk natočený v hotovém stereu přímo z analogového mixpultu, takže bez možnosti míchaní a dalších úprav. Proto je mix nedokonalý, trochu je zakrytý sólový hlas. Jen pro doplnění: Poletíme? je sympatická energická řachanda s kultovním publikem po republice a s dobře ulítlými texty, jaké umí psát hlavně výtvarníci. Jedno jejich album se jmenuje Kroskántry a někde tam výborně pickuje i Svaťa Kotas.
Další vypalovačka už má akustické nástroje, Balkán přeskočíme a nahlédneme do slunné Hellady. No není to príma rytmus? ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΒΑΝΔΗ – ΑΠΟΨΕ ΣΤΙΣ ΑΚΡΟΓΙΑΛΙΕΣ . A kdo má zájem slyšet víc včetně instrumentálních sól, tu je celá směska.
Podíváme se přece jen i na něco irského. Svižné tancovačky znějí v irských hospodách i dnes, na housle je tam kromě Irů hrají i japonské vzdělané fiddlerky, jak jsem viděl nedávno v Galway. Banjo je většinou čtyřstrunné a hrané trsátkem. Najdeme ovšem i výjimky, výborně to s pětistrunným dávali třeba legendární Pogues, které mě naučili poslouchat bluegrassáci ve Stockholmu. Pěknou ukázkou, i když ne tak rychlou, je jejich If I Should Fall From Grace With God. Skvělý refrén „Let them go boys“ je pěkně chytlavý. A irská exploze punkového nadšení na pozici 0:56 je taky působivá, ta tam musí být, je i na studiové verzi z desky. Kluci, hlavně zpěvák Shane MacGowan, měli zamlada působivé charisma.
Z Irska 80. let přeletíme do toho dnešního výbornou písní s pětistrunným banjem: Mumfordi – I Will Wait nebo také výborným záznamem stejné písně z jiného pódia. Děcka, takhle se dají vyprodat i větší amfíky!
Nejznámější folková kapela světa z Liverpoolu taky uměla rychlejší countryovky. Sir Paul tomu říká „slight toe-tapper“ a George si tu pěkně dává kytarové sólo, šanci použít G-run ale ani jednou nevyužil: I’ve Just Seen A Face.
Ještě jednu dobrou americkou pecku k tématu, která urazila cestu od folku přes newgrass až po dance-club si necháme na samostatný článek.
Michal Hromčík, Brno
Michale, díky! Tohle téma by možná stálo za trochu hlubší rozbor, jak se ty směry dneska pojmenovávají, které kapely tam spadají nebo je definovaly… co třeba grassicana vs. jamgrass?
http://www.the-dowsers.com/playlist/what-the-hell-is-jamgrass/
Zdarec,
na rozbory se necítím a nechám to někomu kvalifikovanějšímu. Každopádně můžu přidat pár úvodních myšlenek.
Grassicana- beru to tak, že pro některé publicisty se hodilo mít škatulku, kam by jim vešlo víc „amerických“ stylů. Stejně tak obchodníkům, mohli skupině produktů dát spojující nálepku. V nějaké chvíli se akustickou, na strunných akustických nástrojích postavenou muziku zase někomu hodilo kvůli prodeji vyčlenit jako bluegrassu příbuznější extra hromádku. Prodeji to může pomoct, posluchačům a muzikantům v orientaci tolik ne, ty zajímá jejich vlastní způsob vyjádření, ne do jaké škatulky to kdo strčí. Producentům to někdy může vrtat hlavou – bude produkt = CDčko mít větší komerční úspěch, když se bude marketovat jako BG? Nebo Grassicana? Taky uvidíme, že alba, co se objevují v jednom škatulkovém žebříčku, se hned nebo se zpožděním někdy objeví i v tom dalším. Každopádně americanu i grassicanu beru jako obvykle běžnou písničkovou formu.
„Jam bands“ beru jako formu živé prezentace bez ohledu na žánr, kdy kapely rády písně prodlužují o dlouhá improvizovaná sóla (v jazzu je to běžné). To můžeme slyšet i u New Grass Revival, kde některé písně díky jamování na pódiu (odtud jam band) dosahovaly stopáže 8 až 10 minut. Takže další s BG spojované kapely, co hrají dlouhá sóla (může v tom být elektrická kytara, bicí a další nástroje nebo stylové vlivy) začali škatulkovači označovat za jamgrass. Podle tohoto vzorce: bg instrumentace alespoň převážná nebo částečná + dlouhá sóla na koncertech = jamgrass. Někdy se tento z živého hraní pocházející přístup promítne i do studiových nahrávek, tj. dlouhých písní.
Přiřazování kapel k těmto pojmům je problematické a proto nejednotné. Řadili byste do jam bands nebo jamgrass kapelu, která si dává prostor pro dlouhé sólování v každé desáté písni na živém kšeftě, ale na desce má formy krátké? Nebo jen kapelám, co dlouze sólují v naprosté většině písní a i na studiových deskách to mají většinově? I obchodníci a média to vnímají různě.
Snad to pomohlo. Míša