Rozsáhlá databáze archivuje romantické vztahy bluegrassových hudebníků ve vyhledávatelném formátu. Revoluční společenský informační zdroj českého původu by měl být spuštěn online už brzy.
Před rokem touto dobou jsme tu hrdě četli o unikátním spojení českého intelektu a starého dobrého amerického bluegrassu. Je fajn opakovaně zjišťovat, že Česko jako země bohatá na špičkové vývojáře a další IT kapacity dokáže přicházet s nečekanými řešeními a převratnými technickými vizemi aplikovanými do praktického využití. A nemusí to být jen aplikace pro lepší cvičení nástrojové hry. Rande-báze, první zdroj informací svého druhu, obsahuje grafický interface zvlášť užitečný pro vizualizaci individuálních vazeb v rámci velkých sítí společenských vztahů.
Černošice, ČR a Barneveld, NL – Podnikaví mladí hudebníci, stojící za internetovým start-upem nazvaným Randebasix, nyní oznámili, že jejich firma zanedlouho spustí svou první verzi online databáze, ambiciózní nástroj, který systematicky katalogizuje téměř všechny romantické vztahy hudebníků ze světa bluegrassu a akustické hudby od roku 1990 do dnešního dne. Vlajková loď celého projektu zvaná Rande-báze má za cíl poskytovat veřejnosti zdarma informace v užitečném a velmi dobře organizovaném formátu. První verze bude obsahovat hudebníky české a slovenské a v pokročilém stavu přípravy je i databáze celoevropská, která by mohla být spuštěna v druhé verzi Rande-báze, pravděpodobně od nového roku.
Uživatel databáze v ní bude moci vyhledávat podle jména osoby, mailové adresy, čísla mobilního telefonu nebo názvu kapely. Na každý vyhledávací dotaz poskytne webový server všechna známá data o vztazích hledaného subjektu včetně jmen partnerek/partnerů, počátečního data a doby trvání daného vztahu a velmi stručné kategorizace každého setkání. „A od těchto informací se bude možné prokliknout ke kompletní historii kterékoliv partnerky/partnera uvedených ve vygenerovaném přehledu, říká Laďka F., pracovnice a spoluzakladatelka Randebasix sro.
Jako doplněk k těmto funkcím a k super-čerstvým hlášením aktuálních novinek na Twitteru poskytnou databázové stránky také sofistikované a důkladně podložené výpočty stupně odloučení mezi kterýmikoliv dvěma osobami z databáze podle jemných společenských vazeb, které je spojují. „Jsou přáteli? Jsou napojeni na osoby, které jsou v přátelském vztahu? Jsou napojeni na osoby, které jsou si navzájem velmi blízké? Mají velmi blízký vztah se dvěma osobami ze stejné kapely?Dostanete se k pointě.“, říká Iva D., výzkumnice, analytička a amatérská socioložka, spolubydlící Laďky F. a současně konzultantka firmy Randebasix.
„Tyto údaje jsou neuvěřitelně cenné, pokud se správně interpretují. Řekněme, že byste potkali na bluegrassovém festivalu dívku a chtěli ji lépe poznat. Pravděpodobně byste chtěli vědět, jestli někdy měla něco s členem nebo více členy skupiny Cxx. Asi byste taky chtěli vědět, jestli jste eventuelně vy sami neměli někdy něco s některou z jejích kamarádek, nepřítelkyň nebo spolučlenek její kapely.“, říká paní F.
Projekt se zrodil z dřívějšího pokusu paní F., věhlasné expertky na pomluvy a zákulisní drby, sepsat a zachovat své vlastní rozsáhlé znalosti různých romantických vztahů mezi hudebníky. Její původní úsilí, jehož výsledkem byl jediný excelový dokument, se stalo výchozím jádrem dnešní online databáze, která dnes už obsahuje rozsáhlé množství dat z tisíců různých zdrojů.
Autoři databáze samozřejmě nechtějí vyzrazovat, jakým způsobem probíhal a probíhá sběr dat a jejich verifikace. Nicméně jak technologie pokročily, tradiční zdroje jako očitá nebo sluchová svědectví, fotografie a věrohodné drby a pomluvy jsou stále více doplňovány sofistikovanou technikou. Možnosti sledování blízké polohy dvou mobilů nebo monitorování klíčových slov i z důmyslně zaheslované twitterové a facebookové komunikace jsou dnes už základem, podobně jako z dalších sociálních sítí a nástrojů pro instant messaging.
Novinky o počinu Randebasix už vyvolaly široké spektrum reakcí od muzikantů i fanoušků. „Jen bych si přál, aby tohle existovalo už dávno. Býval bych si ušetřil tolik trapných poměrů.“, říká old-timový banjista Jarek H. „Tohle revolučně mění celou hru.“, říká zpěvák a mandolinista Josef K. z kapely Bluexxxx. Odpůrci Rande-báze ovšem také upozorňují na možné vážné narušení ochrany soukromí. „Tahle věc znamená už od podstaty děsné přehlcení informacemi. Je mi celkem fuk, jestli se narušilo moje soukromí, ale jestli moje máma měla v roce 1992 něco s Jirkou Z., o tom určitě nechci nic vědět.“, říká jedna mladá basistka.
KOMENTÁŘE ke článku – leden až březen 2019
Hana T. : Tohle hudební svět už dlouho potřeboval. Palec nahoru Richarde, že jsi to pustil ven. Když to tak zvažuju, stejně se nakonec ukáže, že chodil skoro každý s každým.
Aleš S. : No, bylo to zajímavé vidět syna milenky na obálce hudebního časopisu. Svět je malý. Tuším už začínáme stárnout a blbnout.
Jan M.: Všechny cesty vedou ke mně, 1991 – 1995. Všem, které jsem měl rád…odpusťte, a díky za půjčku, kterou jsem nikdy neoplatil. Až se proslavím, vzpomenu si na vás!
Dana Ch.: To je úžasné! Ráda hraju hru na bluegrassovou spojovačku. Opít se a zjistit, jestli se můžu přes někoho napojit až na Roberta X., to je docela zábavné.
Karel Bombička
Máte k tomu co říct?
Před vložením komentáře se musíte přihlásit.
Obrázky:
1. Každé začátky jsou těžké. První vizuální znázornění podle excelového předchůdce databáze.
2. Dnes už je vizualizace daleko pokročilejší.
3. Budoucnost přinese ještě další možnosti
Taky mně to přijde fakt dobrý. Například se tam dají pro kapely plánující nějakou větší šňůru dobře vytipovat fanynky vhodný jako groupies…Myslíte, že Randebasix sro získává ty data přímo od googlu a applu, nebo od operátorů? Chtěl bych vidět jejich datamining oddělení, protože tohle zpracovat už bude chtít pořádnýho fištróna!
Člověk si nemůže pamatovat všechno a z BG festivalů už vůbec ne. Přijde mi to dost užitečný. Jen mi chvilku trvalo, než jsem databázi našel. Autor sem taky mohl hodit odkaz na betaverzi!