I’m Gonna Try / Take My Ring From Your Finger / If I Could Only Win Your Love / Sacred Memories / Pan Handle Rag / Heartache Hanging Round / Let Your Love Flow / Magnolia Wind / Some of Shelly’s Blues / Lord I Hope This Day is Good / Anita You’re Dreaming / Back Home in Georgia / Amigo’s Guitar / Help Me Make it Through the Night
Fontanna Sunset: Frances Mooney (acoustic bass, vocals), Rickey Rakestraw (guitar, vocals), Brian Morgan (mandolin, vocals), Joe Kimsey (banjo) / Special guests: Russell Moore, Jim VanCleve, Clinton Gregory, Randy Kohrs, Kevin Alberton, Tim Hamilton and Frances son’s; Matthew and Mark Mundy
http://fontannasunset.com
http://www.airplaydirect.com/music/fontannasunset
Abych nebloudil jenom ve vodách moderního bluegrassu, nahlédl jsem i k pramenům, z nichž tato hudba vychází a i když to bylo dávno, stále má pokračovatele v takzvané tradici. Jednou z takových kapel je i Fontanna Sunset se svojí vedoucí, kontrabasistkou a zpěvačkou Frances Mooney.
Na začátku představování této hudebnice si musím vypůjčit slova písničkářky Louisy Branscomb, která s ní jistou dobu strávila v jedné kapele. „Představte si duši hor severní Georgie a dědictví generací z rodiny a přátel, kteří hráli country a bluegrassovou hudbu. Vložte to do rukou někoho s nehynoucí láskou k bluegrassu, připojte pěvecký talent a máte zpěvačku Frances Mooney. Duše a srdce a oddanost, která ji více než jedenačtyřicet roků vede na bluegrassové cestě, stvořily z Frances osobnost, na kterou lidé upřou pozornost. To se stává všude, kde s kapelou hraje. Frances se neobává emocí, které tvoří píseň dojímavou, opuštěnou nebo radostnou. Více než čtyřicet roků vede kapely v Georgii k regionální popularitě a s Fontanna Sunset chce být vystřelena směrem k Měsíci.“ To je, prosím pěkně, Frances Mooney.
Její začátky s touto hudbou jsou spojené s kapelou The Bluegrass Generation. Tehdy kolem roku 1975 této skupině dost pomáhaly osobnosti jako Ricky Skaggs a Vince Gill, kteří ještě působili na bluegrassové scéně. Víme, že se později přemístili na komerčnější country pódia. I díky nim a svému talentu se Frances vyprofilovala na zajímavou zpěvačku a kontrabasistku. V roce 1978 založila svoji vlastní ženskou kapelu Cherokee Rose. V té době byla taková skupina raritou, ale brzy se stala oblíbená a odehrála množství vystoupení. Navzdory tomu se ale cestování a vystupování stalo pro Frances dost velkou zátěží, neboť byla svobodnou matkou a starala se o dva malé syny. Takže chtě nechtě musela kapelu opustit. Bylo to ale jen dočasně a do hudebního kolotoče se vrátila v roce 1981 s kapelou Indian Summer. Svoji současnou skupinu Fontanna Sunset zformovala v roce 1998. Zpočátku to byla víceméně ženská sestava, ale po mnohých změnách tam zůstala za slabší pohlaví už jen Frances. Takže se měnil také zvuk kapely a jeho současnou podobu si můžeme poslechnout na jejich nejnovějším albu Heartache Hanging Round.
Projekt byl nahraný ve studiu FlossyMonk, které vlastní a provozuje Francesin syn Mark Mundy. Ten album nahrál, masteroval a také produkoval. Kromě toho si na něm i v pár písních zahrál. Vedle členů kapely se nahrávky zúčastnili také hosté, jako například Russell Moore, Jim VanCleve, Randy Kohrs nebo Clinton Gregory. Celkem obsahuje čtrnáct skladeb a potěší se především příznivci tradičnějšího bluegrassu, ačkoli i tady je slyšet moderní zvuk a progresivnější hudební myšlenky.
Otevírá ho skladba I’m Gonna Try. Frances tuto píseň od zesnulé písničkářky Dixie Hall už nazpívala na albu Pickin‘ Like a Girl se seskupením Daughters of Bluegrass. Dixie ji však poprosila, zda by ji někdy nevydala také s Fontanna Sunset, a tak Frances její prosbu splnila. Album pokračuje písní v tradičnějším podání Take My Ring From Your Finger od Louvin Brothers, kterou zazpíval kytarista Rickey Rakestraw, jenž se na albu jako sólový zpěvák objeví vícekrát. Z trochu jiného soudku je skladba If I Could Only Win Your Love, kde se v duetu s Frances objevil Russell Moore. Je to jediná nahrávka, kde je slyšet bicí a celkovou country atmosféru dotváří steel kytara.
Titulní skladba Heartache Hanging Round je originální nahrávka a svým volnějším tempem velmi příjemná na poslech. Frances se o ní vyjádřila slovy: „Od první chvíle, jak jsem zaslechla tuto píseň, dotkla se mého srdce díky tomu, kolik pravdivých pocitů obsahuje a byla jsem poctěna, že jsem ji mohla nahrát.“ All I can hear is lonesome sound of this heartache hanging round… Další originální písní je rychlejší Let Your Love Flow, kterou do kapely přinesl Rickey Rakestraw a kterou také velmi dobře nazpíval. Na housle se tady představil Jim VanCleve. Osobně mě velmi potěšila píseň Lord I Hope This Day Is Good, kterou složil David N Hanner a i když znám jenom její slovenskou verzi, jsem rád, že jsem si ji mohl s kapelou zanotovat. Ze zajímavějších skladeb ještě uvedu Amigo’s Guitar s mexicko-španělským rytmem.
Dušan Gemerský (ze slovenštiny přeložil Milan J. Kalinics)