Back Where I Started /  What You Mean to Me / Evelyn’s Kitchen / Can’t Change the Weather / All You Need Is Music / These Old Blues / Brown Snake / See My Girl / Lock Horns / I Won’t Give Up / Take a Little Drive / Pending Arrival / Scrambled Eggs

http://us.napster.com/artist/the-davidson-brothers/album/all-you-need-is-music
https://en.wikipedia.org/wiki/Davidson_Brothers
https://cs-cz.facebook.com/davidsonbrothers
http://www.davidsonbrothersband.com

Na Velkou noc 1975 se clawhammerový banjista Phil Moore zúčastnil workshopu o historii bluegrassu, který vedli Rod a Judy Jonesovi na National Folk Festivalu v Sydney. Poznamenal, že pokud by byl zájem aspoň desetiny z 300 zúčastněných na workshopu o jeho oblíbený nástroj, bylo by to dostatečné množství, aby se rozběhl nějaký banjový klub. A tak se stalo v červnu toho roku, že se setkalo 30 lidí na University of Sydney, aby založili skupinu zajímající se o akustický bluegrass, old-time a jiné tradiční odnože country hudby. Tolik z krátké historie bluegrassové hudby v Austrálii. Od té doby už proteklo hodně vody řekou Murray, ale byl to dobrý začátek. A od té doby na tomto kontinentu vzniklo i zaniklo množství kapel. Jednou z těch nejlepších vzniklých je dvojice Davidson Brothers.

Hamish a Lachlan Davidsonovi pocházejí z Yinnar ve Viktorii. Už odmalička koncertovali a nesoustředili se jenom na jeden nástroj, ale tvrdě trénovali na různých. Takže je můžeme označit za multiinstrumentalisty. Své první album s názvem Blue Spruce vydali v roce 1999, když byli ještě mladá teenagerská ucha. Potom následovaly další jejich kousky, které jim přinesly různá ocenění, procestovali kus světa a na bluegrassové scéně získali přirozený respekt. Zpočátku nahrávali především převzaté skladby, jak už to v začátcích bývá, avšak díky talentu se vyprofilovali na velmi schopné písničkáře a jejich pozdější alba jsou zaplněna povětšinou jejich vlastními písněmi.

Tak to bylo i s jejich poslední, osmou studiovou nahrávkou. Oba bydlí na jiných místech, a tak se setkávali v jednom penzionu na půli cesty a společně tam skládali. Tak vznikl především první singl z jejich plánovaného alba Take A Little Drive. K této country písni vznikl také videoklip. Postupně přidávali další skladby, až jich bylo dost na vydání. A jak vzniká úspěšné a nadupané album? Zajedete si do Nashvillu, tady na ulici posháníte pár skvělých hudebníků a producentů, zavřete se do studia a spustíte krásný čistý bluegrass. Ale kdesi uprostřed nahrávání se vám do studia vetřou muzikanti s nástroji, které musí zapojit do elektriky, aby je bylo slyšet, a protože je nedokážete vyhodit, necháte je, ať si zahrají také oni. Tak vznikne produkt, který není ani čistě bluegrassový, ani country. Jak se říká, kdo chce psa bít, hůl si najde, a tak bych určitě mohl být zklamaným kritikem, který dostal do rukou něco jiného, než očekával. Ale naštěstí tento paradox vysvětlil Hamish Davidson. „Lachie dva roky doprovázel na turné Lee Kernaghana (australský country hudebník) a já jsem také hrával s mnohými dalšími country zpěváky, a tak jsme si nějak zvykli, že produkujeme bluegrassový zvuk v country skupině.“ Lachie k tomu dodává: „Nicméně nechtěli jsme nahrávku plnou country, protože mám pocit, že společně jsme lepší v bluegrassu. Proto jsme se nakonec rozhodli udělat A a B-side koncept.“

Jejich nejnovější album All You Need Is Music bylo nahrávané v nashvillském Sidekick Sound Studios a producenty byli zkušení Mark Thornton a Larry Marrs. Obsahuje 13 skladeb, pod které se autorsky podepsali oba bratři. Nás především zajímá strana A, která je přeplněná svěžím, krásným a silným bluegrassem. Nahrávka začíná správnou vypalovačkou Back Where I Started, kde se zpívá o návratu tam, kde jsme byli předtím. V rychlejším tempu je také další skladba What You Mean to Me, která už jako samotný název nemůže být o jiném než o zázračném vztahu mezi mužem a ženou. „Je to zázrak, že jsem tě našel a je zázrak, že jsi ty našla mě… doufám, že víš, co přesně pro mne znamenáš…“ Hudebně je píseň naplněná příjemnými sóly, ať už na dobro nebo banjo. Další nadupanou vypalovačkou je Can’t Change the Weather. Ke zpomalení dojde až v titulní písni All You Need Is Music. Příjemný slaďák se slovy: If you ask me all you need is music and little red wine to have a good time… Tak toto bych si mohl dát vytesat na náhrobní kámen. Už jsem to řekl několikrát. Budu muset mít velký pomník. A samozřejmě musím vzpomenout dvě skutečně příjemné a nádherné instrumentálky – Evelyn’s Kitchen a Brown Snake. Právě druhá z nich uzavírá bluegrassový blok na tomto albu a přiznám se, že po jejím skončení mi vždy jaksi přijde smutno, že to nepokračuje. Skutečně hudba s potenciálem.

A tak věřím, že se od této dvojice bratří opět dočkáme další celobluegrassové nahrávky. Každá originalita, byť australská, se cení.

Dušan Gemerský (ze slovenštiny přeložil Milan J. Kalinics)