Na přelomu června a července jsme se vydali tři festivaly do Švédska.

Za zmínku stojí zejména dva z nich. Jedním je „Lida Country Festival“, který každý rok hostí minimálně dvě skupiny z USA. Jedná se o velký festival s několikatisícovou účastí na hlavní „country scéně“ a mnohem menší (což se ale ukázalo jako výhoda) na scéně bluegrassové, která je umístěna v útulném podkroví stylové stodoly.

Druhý festival nese jméno podle obce Torsaker. Několik ročníku se jednalo výhradně o bluegrassový festival, ale postupně se rozšířil i o rockabilly skupiny.

Oba festivaly měly skvělou úroveň jak po stránce organizační, tak co se týká úrovně skupin. Nebude asi bezdůvodné, že se nemálo Švédských pop-skupin prosadilo a zaznamenalo celosvětovou popularitu – že by platilo „co Švéd to muzikant“?

Torsaker byl pro nás posledním vystoupením před odletem domů. Vychutnali jsme si jamssesion s místními muzikanty, kdy noc (spíše pološero) trvala asi dvě hodiny a už vycházelo slunce, o to déle se hrálo.

Pár odkazů na místní bluegrassové skupiny. Myslím, že by stálo za to některou z nich pozvat na nějaký větší festival u nás.

Jakub Racek