Máme tady představovačku kapely The Log. Tento článek nám poslala kapela sama na základě naší výzvy kapelám a byl určen původně pro Bluegrassové listy. Dovolil jsem se na závěr zeptat kapely na pár upřesňujících otázek a přidat i několik dalších fotek. Takže jdeme na The Log….

Ahojky všem čtenářům BG listů. Velmi pečlivě jsem sledoval loňské vydání tohoto občasníku a s lítostí jsem musel konstatovat, že když o sobě nenapíšeme sami, neštěkne po nás ani pes. Nebo se stala nemilá věc a The Log se už vymazal z paměti všech posluchačů a pořadatelů bluegrassových střetnutí. No to naštěstí ne! Jak budete možná někteří číst dále, loňský rok byl opět návratem této opomíjené kapely na naši BG scénu.

Nejprve možná bude dobré zapátrat v paměti kdo vlastně The Log je. Definice tedy zní: The Log je tradiční bluegrassová kapely hrající Stanley Brothers sound. A to v celé své kráse i hrůze. Celé seskupení se pohybuje okolo banjisty a zakládajícího člena Jaroslava Dvořáka. Jarda založil tuto kapelu společně s Mirkem Kalouskem někdy okolo roku 1988. Vy starší si určitě pamatujete onu přeslavnou sestavu, která plně ničila naše posluchače na Banjo Jamboree v Kopidlně. Tuto dvojici ještě doplňoval Evžen Rýznar na basu a Chumpa, který hrál na mandolínu.

Trosku smutné je, že po přesunu BJ do Čáslavi, se už nikdo z pořadatelů neozval ohledně našeho působení tam. Hmmm, no asi nejsme dostatečně tradiční.

Jak jsem již trošku předeslal loni se nám povedlo opět věci rozhýbat patřičným směrem, dát konečně dohromady sestavu, která se zdá byt stálá a navíc i hraje. Popravdě řečeno není zdraví prospěšné, když se pořád mění členové, odchází do jiných seskupení, aby se pak vzápětí oženili, či byli vyhozeni …. Inu každý strůjce svého štěstí.

Tak a teď již zase do přítomnosti. Současná sestava tohoto (skoro) hanáckého sdružení je mezinárodní. Obrovským přínosem byl příchod našeho lead kytaristy Mariana Šupáka (SK). Jeho crosspickingová kytara je přesně to, co naší hudbě chybělo. Na mandolínu hraje Jirka Dvořák (shoda příjmení, s Jardou nemá možná nic společného). Ten se tady vyskytuje už nějakou dobu a jde mu to hraní i zpívání lepe a lépe. No a služebně nejmladším v bluegrassu je Mirek Solař, kterého jsme odloudili od jedné country kapely. Pak se bohužel v Logu vyskytuji i já. Hraji na kontrabas a bohužel mě pustili k mikrofonu. Pravda, kluci mi zakázali zpívat, ale dělat spíkra, to mi nezakáže nikdo.

A co se loni tedy dělo? No bylo toho opravdu moc. Začali jsme krásně na Slovensku. Kapela Minigrass tam slavila své výročí. Přátelé muzikanti, pokud jste nehráli na Slovensku, děláte obrovskou chybu, není lepšího hraní. A ptáte se jak to vše dopadlo? Bolo veľa borovičky. Ale pak následovaly další a další fesťáky (Mandolin Párty, Horná Poruba….). No a bylo také pár festivalů, kde se nám líbilo už méně.
Bohužel, ale je to tak. Musím se tady, ač nerad, zmínit o festiválku Bluegrass v Českém ráji. Možná, že někteří účastníci budou souhlasit, někteří budou pobouřeni…no, ale stalo se. Pan Toman nás pozval na tuto super akci, pěl pouze chválu atd. atd. To, že se nepodaří pokaždé vyvolat a svést z mikrofonu zvuk na takové úrovni, aby bylo rozumět tomu, co se do něj říká, je věc běžná. (Tady musím podotknout, že se to nedaří i nám). Ale naslibovat peníze, které pak nedostanete, to už je věc horší. Možná, že jsme hráli tak strašně, že si honorář za naše hraní ani nezasloužíme. Ale nechme toho. Možná, že si na nás pan Toman vzpomene po přečtení tohoto článku a já mu děkuji za srovnání celé záležitosti.

Tak a teď trošku příjemněji. Říkáte si: „Aha Log – už si vzpomínám. A kde je ale mám slyšet?“ No věřte nebo ne, hraního máme letos dost. Podrobnější datumy najdete na našich web stránkách. Spíš bych Vás rád upozornil a zároveň i pozval na festivaly, které pořádáme.

Možná ti bystřejší z Vás si všimli, že Carter Stanley Memoriál se nepořádá ve Sloupnici, jak bylo dlouhá léta zvykem, nýbrž se přesunul na Moravu a to přesněji do Bělkovic – Lašťan (dědinka u Olomouce). Je to z prostého hlediska. Nemáme nic proti Hombremu a jeho hospodě, ale tady u nás je to blíž a z hlediska organizačního nám to více vyhovuje. Tudíž chcete-li dojet, dojeďte, ale už sem k nám. Druhou akcí je Country Véska. Loňský rok byl první a zdál se být podle ohlasu i úspěšný. Jsme rádi, že se Vám u nás líbilo a budeme rádi, když přijmete naše pozvání i na letošní ročník. Bluegrassových festivalů na Moravě je málo, pravda skoro vůbec a kde si má člověk zahrát, když ne na akci, kterou si udělá sám. Navíc je to doma. A aby toho všeho nebylo málo, pořádáme společně pod záštitou města Nová Dubnica, krásný festival i na Slovensku. Tady bych rád apeloval na slovenské BG kapely, které by si tam chtěli zahrát ať se ozvou… A pro Vás všechny: Nová Dubnica je hned za hranicemi dojeďte. Je to tam báječné.

Tak tolik asi o tom všem, co jsem chtěl napsat. Pokud budete mít někdo nějaké připomínky či návrhy, podněty, chcete – li nás pozvat na nějaké hraní atd. ozvěte se budeme určitě rádi.

Za kapelu „The Log“ Oto Kelemen

oto.kelemen@centrum.cz
www.webpark.cz/thelog


Takže dále už budeme pokračovat po našem 🙂 A začneme:

Odkud tedy The Log je? Každá kapela má nějakou základnu, ke které se hlásí. Kde ji máte vy?

No jak jsem již výše napsal, každý jsme odněkud jinud. Těžko říci, kde je naše základna. Ale zkusím to vyřešit takto. Každý týden se scházíme v Určicích v hospodě, kde máme své zkoušky. Tam se scházíme pouze ve čtyřech, protože tahat Maroše pokaždé je nemyslitelné. No a zhruba jednou za měsíc je velká zkouška, kde jme všichni a ta bývá v Seloutkách u Jardy na chatě. Musím pak dodat, že se pokračuje v místní hospodě. Paní hostinská nám vychází velmi ráda vstříc a dělá skvělé tatarské biftečky … hmmmmm.

Zmínil si změny v obsazení kapely. Jak dlouho hrajete v tomto složení a jaké tedy v současnosti složení máte?

V tomto složení hraje Log již druhým rokem. Od toho počátečního roku (1987) se tady vystřídalo opravdu hodně skvělých muzikantů, kamarádů a my se s nimi rádi opět potkáváme a zkoušíme, kolik si toho ještě pamatují. Takže ještě jednou složení:

  • Jaroslav Dvořák – banjo Nekola, typ Stanleytone, tenor bydlí v Určicích
  • Marian Šupina – lead guitar Martin, Nová Dubnica (SK)
  • Jirka Dvořák – mandolin Krischot, lead a baryton, Olomouc
  • Mirek Solař – guitar Holoubek, lead a baryton, Bělkovice – Lašťany
  • Oto Kelemen – up right bass, těžko poznat, kdo jej zhotovil, ale je to celomasiv a 4/4, Pravčice

Prozradíš nějaké drby na členy kapely nebo alespoň oblíbená jídla, pití, polohy, asociace, značky aut a nástrojů, počty dětí apod.?

Ha ha, polohy… to jako při sexu? To bych mohl pouze za sebe a já rád všechny. Jo a jsem velmi vášnivý milenec. A nějaké perličky? No jasně těch je spousta:
Tak třeba Jarek. Kdo jej zná ví o čem mluvím. Velmi bystrý a chytrý chlapec, který má skvělý přehled v historii. Opravdu se najde velmi málo lidí, kteří by mohli v těchto věcech předčit. Jinak Jarda je indián a když jezdíme, rád se do indiánského obléká. Také dělal historický šerm a to jste jej potkali v Určicích, jak jde v brnění.
No a pak další, ta velice solidní část naší grupy, je Marián. Abych byl konkrétní ing. Marián Šupák. Učí na výšce a mimo jiné je i mgr. teologie a učí i náboženství. Se divím, že to s námi barbary vydrží.
A pak jsem zde já. Já jsem ten nej nej nej v kapele a o mne žádné drby neuslyšíte, protože vše, co se o mne vykládá, je pravda. Jsem jemná romantická duše. Píši básně, které pak čtu na našich vystoupeních. Jsou to krásné romantické básničky a mají velký úspěch hlavně u žen. Tudíš mne ještě napadá: Pokud se nějaké slečně líbím a bojí se mi to sdělit, může mi to napsat. Rád se s ní domluvím. Rozhodně se děvčata nebojte, já nekoušu.

Co vy a soutěže? Zúčastňujete se a pokud ano, jak dopadáte?

Soutěže. Zvláštní to druh. Ne, soutěží se neúčastníme. Teď nevím v kolikátém roce to Log vyhrál Portu a nějak se nám nechce zápolit. Proč také? My tu muziku děláme pro radost. Soutěže rozhodně ne. Ovšem vyskytují se na fesťákách takové typy, jako nej nástroj a kapela a ty tedy vyhráváme běžně. Jirka Dvořák se velmi slušně umisťuje i jako lamač dívčích srdcí. Jooo… a Mira, ten se nedávno účastnil Berr Turd Chlaštany. Dojel ve velice slušném čase zdatně posilněn 7 lahváči. To je slušný úspěch nemyslíte?

Tak mne ještě napadlo: Tóniny! Kromě Cis a Gis hrajeme ve všech. Pozoruhodné nemyslíte?

A co nějaká vydaná CD, MC, DVD apod.? Máte?

Nemáte. Co mne paměť slouží jsou 2 skladby pouze na výročním CD Banjo Jamboree 98 a pak je snad něco na cd co natáčel Klobouk ve Sloupnici, když slavil narozky. Loni se nám dostalo do rukou jedna nahrávka v Bruntálského indiánského léta, tam je nahrané naše vystoupení, ale oficiálně není nikde k mání. Zatím se nám ani do nahrávání nechce. Je to sice v plánu, ale v nedohlednu.
Je tu ale jiná věc na které se začalo už pracovat a to jsou tabulatury. Společnou silou píšeme veškeré skladby z desky Banjo In The Hills a dáváme je na papír. Pokud má někdo zájem zjistit styl St. Br. Ať je to banjo či kytara budete mít příležitost. Nebudou to pouze sola, ale i podehrávky pod ostatní nástroje. Takže počkejte a snad se Vám jednou do rukou dostane kompletní vydání v našem podání a tam najdete rozepsané všechny nástroje od začátku skladby do konce.

Na festivalech mě vždycky dojímá otázka: Jakých největších úspěchů jste dosáhli? Tak se rozhovoř 😉

No to je jednoduché. Nej úspěch je to že hrajeme v pohodě, jsme dobrá parta, je s námi sranda, kde jsme hráli, tam si nás zvou opět. Moc toho nenapíšu. Poslechněte si nás a udělejte si obrázek sami, co je pravda a co není na tom všem, co jsem tu napsal.

Za kapelu The Log, která mne možná teď vyhodí a nebo nebude se mou souhlasit o tomto prohlášení, se loučí a na vás všechny se těší Oto Kelemen

P.S. A co to vlastně je ten Bluegrass???

Díky za odpovědi 🙂