GrassCountry je první slovenskou kapelou, o které podrobněji píši na tento web. Tahle formace, tehdy ještě hrající pod svým dřívějším názvem „Country Team“, mě příjemně překvapila na loňském festivalu ve Vojtěchově, kde na všechny návštěvníky této akce zapůsobila svým vysoce profesionálním vystoupením, svým repertoárem, výbornými vokály a brilantními instrumentálními výkony. Trvalo to téměř rok, během kterého kapela stihla změnit svůj název, graficky zdokonalit svoji webovou prezentaci a především nahrát nové CD (což byly hlavní důvody postupného oddalování zveřejnění článku), ale dnes konečně mohu čtenářům představit tuto pozoruhodnou skupinu z Trnavy, něco opravdu výjimečného na současné slovenské bluegrassové scéně.
Hned zpočátku chci předznamenat (ačkoli jsem to psal už v nejedné recenzi), že slovenský bluegrass udělal obecně za poslední dvě desetiletí obrovský skok dopředu. Řada kapel působících na východ od řeky Moravy je srovnatelná se světovou bluegrassovou špičkou a odvažuji se tvrdit, že mnozí slovenští hudebníci by na prestižních festivalech oslnili i americké publikum. A to navzdory tomu, že na Slovensku se nehraje bluegrass v takové masové míře, jako u nás. Nicméně v hudbě snad více než kdekoli jinde platí, že kvalita je důležitější než kvantita…
Slovenský bluegrass staví především na silných individualitách, na jednotlivcích, ze kterých mnozí jsou nositeli moderních progresivních postupů. Kolem těchto výrazných hudebníků i autorských osobností se soustředí centrum vrcholného slovenského bluegrassu, jehož specifickým rysem je právě skutečnost, že ve významných kapelách nacházíte (často paralelně) stejná jména. A tak i členové kapely, kterou vám v tomto článku na našem bluegrassovém portálu představuji, jsou ve skutečnosti hudebníci, kteří prošli nejednou formací a jméno každého z nich je spojeno s tím nejlepším, co ve slovenském bluegrassu a v hudbě bluegrassu blízké něco znamená.
GrassCountry existuje od roku 2000. Pro někoho, ve srovnání s tradičními bluegrassovými kapelami ve světě, je to období zatím nepříliš dlouhé, pro jiné, při porovnání se světovými špičkovými tělesy, které zazáří na hudebním nebi, aby vzápětí změnily kompletně obsazení, sound a žánrový přesah, to naopak bude období dostatečně dlouhé i k tomu, abychom už kapelu mohli označit přívlastkem „stálice“. Většinu své éry zatím odehrála skupina pod svým původním názvem Country Team, protože změna jména na současné (a z hlediska repertoáru i zvuku kapely výstižnější) proběhla teprve nedávno, na podzim loňského roku.
Pro každou aktivně hrající skupinu (a platí to především pro ty dobré a známé) je přejmenování svým způsobem riskantním krokem, protože posluchači, fanoušci, ale především pořadatelé akcí už mají původní název zažitý a kapela si do jisté míry musí budovat své postavení znovu. Skupina GrassCountry se s tímto handicapem vyrovnala velmi rychle, což je dalším důkazem kvality její produkce. Samotným důvodem ke změně názvu pak byl přirozený vývoj hudebního projevu kapely od samých začátků až k současnosti. Vznik kapely byl totiž podmíněný pokusem členů její původní sestavy o prezentaci akustické country hudby s bluegrassovými prvky. Tedy o sound, který už v té době sbíral své úspěchy v USA, ale u nás mu ještě nebyla věnována na hudebním trhu dostatečná pozornost. Původní Country Team se tak poměrně brzy po svém vzniku dostal na špičku slovenské bluegrassové i countryové hudební scény. Postupně se však formace od hraní po bálech orientovala na pódiovou produkci, v jejím soundu se stávaly bluegrassové (respektive newgrassové) prvky stále zřetelnějšími, a tak přirozená potřeba výstižnějšího názvu vyplynula víceméně sama o sobě. Pochopitelně, že důvodů k tak zásadnímu kroku bylo více. Jistým způsobem tomu napomohla i personální změna, při které obsazení vykrystalizovalo do současné podoby.
Kapelou prošlo od jejího vzniku několik skvělých muzikantů a v současné době jsou ze zakládajících členů v sestavě už jen dva. Banjista a zpěvák, kapelník a neúnavný bluegrassový aktivista Roman Áč a kontrabasista a zpěvák Jaro Rakay.
Roman Áč je na slovenské hudební scéně i v zahraničí známý mimo jiné i jako pořadatel zimního Muzikantského kempu na chatě Kosodrevina na Chopoku, dramaturg a jeden z pořadatelů multižánrového festivalu Dobré Bohunice a jeden z pořadatelů minulých ročníků Dobrofestu (http://www.dobrofest.sk). Jeho hudební minulost je spojena s kapelami Blueland a Arion, a to výčet není zdaleka kompletní.
Multiinstrumentalista a zpěvák Jaro Rakay stál u zrodu kapely s Romanem Áčem a jejich hudební dráha byla i předtím několik roků společná (v hlohovecké skupině Blueland, kde hrál Rakay na mandolínu). Jaro Rakay na přechodnou dobu z kapely odešel a jezdil s kamionem, a proto se také nepodílel na nahrávání debutového CD Country Teamu. Jeho hudební minulost, kromě Bluelandu, byla spjatá s další slovenskou kapelou 29 Strings.
Na postu kytaristy se během roků vystřídalo více muzikantů. Byli to Robert „Monty“ Monsberger, po něm pak Peter Chalabala a v současné době je kytarovým mágem a jedním ze sólových zpěváků kapely Dušan „Songy“ Dobiáš, který předtím hrál v převážně tradičních bluegrassových formacích a později v akustickém country-bluesovém seskupení Songy and Friends. Dušan má naprosto osobitý projev, výborně se s ním povídá a málokdo o něm ví, že se několik roků toulal po všech možných koutech Evropy jen s kytarou…
Představovat současného hráče na dobro v GrassCountry mi na tomto webu připadá skoro jako zbytečné. Je to Henrich Novák, jeden z nejlepších evropských dobristů vůbec. Vypočítat jeho hudební minulost, všechny kapely, projekty a vystoupení, na kterých se tento elitní muzikant podílel, by si zasluhovalo samostatného článku. Patrně nejznámějšími formacemi, ve kterých v minulosti hrával, byl česko-slovenský Fragment a Allan Mikušek Band. V kapele vystřídal na pozici rezofonického kytaristy Milana Benkoviče (ten dnes hraje v kapele MeanTime). Zvuk Scheerhornu v rukou Henricha Nováka je prostě dokonalý…
Pětici kmenových členů GrassCountry uzavírá Juraj Chalabala, který patří v oblasti country hudby k nejstylovějším bubeníkům. Musím dodat, že na moderním zvuku hudby, kterou v současné době GrassCountry hraje, tedy na moderním bluegrassu a newgrassu, oživeném prvky country, blues, irské hudby, ale například i swingu, se bicí podílejí jako významný faktor a přitom nepůsobí nijak rušivě. Spíš naopak… Myslím si, že by mi jejich zvuk v případě GrassCountry chyběl.
Výčet současných muzikantů této výrazné slovenské skupiny by nebyl úplný, kdybych se nezmínil o „stálém hostu“ GrassCountry, kterým je Michal Kováč ze Žiliny, patřící mezi současnou špičku mezi slovenskými bluegrassovými houslisty. S představovanou kapelou začal hostovat začátkem roku 2007 a je jistým obohacením celkového soundu, neboť GrassCountry do té doby housle v permanentní sestavě neměli.
Skupina má na svém kontě dvě CD. To první s názvem „Country Team – Je tu nádej“ vyšlo v roce 2003, nahrané bylo v obsazení Robert Monsberger (kytara, zpěv), Milan Benkovič (dobro, zpěv), Roman Áč (banjo, zpěv), Štefan Urban (baskytara) a Peter Odehnal (bicí). Jako hosté se na projektu dále podíleli Stano Palúch (housle), Allan Mikušek (zpěv), Vladko Čík (kytara), Michal Barok (mandolína) a v jedné skladbě Andrej Depeš (klarinet). Už na tomto debutovém albu je ke slyšení neobyčejně šťavnatá směska písniček v angličtině i slovenštině, dvě instrumentálky, jedna autorská (Roman Áč) a jedna převzatá (Rob Ickes), drive a bluegrassový feeling, který vnímáte z každého tónu. Není divu, že tento titul je v současné době již vyprodaný. Pochopitelně, že vývoj skupiny směřoval postupem uplynulých roků trošku jinam, také repertoár je dnes již odlišný, přesto deska k historii kapely patří a dodnes může řadu jejích posluchačů příjemně oslovit.
Druhé cédéčko vychází s názvem „GrassCountry – Nado mnou“ právě v této době. Jeho křest je naplánovaný na 8. června 2007 v Motorestu ESO Vlčkovice na akci GrassCountry Night. Kmotrem alba bude Allan Mikušek a na scéně budou kapele GrassCountry sekundovat skupiny Veslári, MeanTime a Country Dostavník. Po koncertní části večera bude následovat country bál se skupinou Neznámi. Bližší informace viz www.grasscountry.net , kde také máte možnost slyšet z nového alba ve zkrácených verzích téměř všechny nahrané skladby.
Pokud mohu posoudit z těchto zkrácených „empétrojek“, rozhodně se jedná o projekt, který všem příznivcům progresivně znějícího bluegrassu již nyní doporučuji (deska je nabízena za velmi příznivou cenu 250,- Sk). Obsahuje tři instrumentálky, tři skladby jsou zpívané v angličtině a zbylých osm písniček z celkových čtrnácti tracků nesou slovenský text. Z ukázek je patrný posun kapely blíže k bluegrassu, nahrávky nepostrádají perfektní sehranost, drive a také po dramaturgické stránce jde o projekt velmi povedený. K zajímavému, čtyři roky starému a dnes jíž těžko dostupnému debutu tak přibyl zdařilý následovník, kterému alespoň touto formou vkládám i já do vínku velký úspěch. Je to přesně ten zvuk, který jsem očekával od studiové nahrávky v provedení kapely, která mě hned napoprvé tak zaujala už vloni na scéně ve Vojtěchově.
Výčet desek by však nebyl kompletní, pokud bych opominul další výjimečný projekt, v tomto případě sólový. Jedná se o devět roků starou nahrávku, která byla zaznamenána (podle údajů na bookletu) spontánně v domácím prostředí u Henricha Nováka v Bratislavě na osmistopý magnetofon Akai. Teprve později (v dubnu 2000) vznikla z nahrávky oficiální deska „Dušan „Songy“ Dobiáš & The Blue Friends – Good Morning Blues“. Dnešní kytarista a zpěvák kapely zde interpretuje 11 bluesových skladeb (z toho 8 tradicionálů), s důrazem na flatpickingovou kytaru a svůj naprosto charakteristický sólový vokální projev, který v současné době patří k výrazným a snadno rozpoznatelným prvkům soundu celého GrassCountry (všechny písničky jsou zpívané v angličtině). V sestavě, uvedené na bookletu desky jako The Blue Friends, jsou ke slyšení Henrich Novák (dobro, perkuse), Erich „Boboš“ Procházka (nádherná bluesová foukací harmonika), Peter Oberländer (bass), Alan Mikušek (snare), Michal Kováč (tenorový zpěv) a Emil Formánek (baryton). Deska by si zasloužila vlastní recenzi a tracky jako například Columbus Stockade Blues, Rising Sun Blues, Sitting On Top Of The World, Make Me A Pallet On Your Floor, Nine Pound Hammer, či I Am A Pilgrim, jakkoliv jsou ortodoxně známé, stojí v provedení Dušana a jeho „modrých přátel“ rozhodně za slyšení.
Současná podoba skupiny GrassCountry se svým plným, hutným zvukem, nápaditými aranžemi, zajímavým repertoárem a dynamickým projevem je vítaným hudebním tělesem na každé akci. Její charakteristický projev je nepřeslechnutelný. Znají ho posluchači na Slovensku i v zahraničí (Česko nevyjímaje), znají ho návštěvníci festivalů jako jsou Dobrofest Trnava, Country Lodenica Piešťany, Stupavský širák, Jamboree ve Strakonicích, Tucherhofer Country Festival v Německu, Country Vojtěchov a dalších. Kapela společně účinkovala na Dobrofestu s americkým zpěvákem Willie Jonesem, předtím s formací Shady Mix a s dalšími.
Výčet všech akcí, kde již byli GrassCountry ke slyšení či shlédnutí (mj. i ve slovenské televizi), či kde ještě vystupovat budou, je nad možnosti tohoto článku. Ale pokud budou vystupovat tam, kde budete i vy, vážení čtenáři, nenechejte si jejich produkci ujít. Stojí to za to!