Bluegrass a akustická hudba příbuzná bluegrassu se hraje také na jihu Evropy, v Itálii. Jednou z tamních skupin, jejíž hudba vychází víceméně z Dawg Music, respektive z New Acoustic Music a z fúze poněkud vzdálenějších hudebních směrů, jako jsou například jazz, rock, blues a některé typy etnické hudby, je formace Mideando String Quintet, která má svoji domovskou scénu ve městě Padova nedaleko Benátek.

Nástrojové a vokální obsazení kapely, jenž má ve svém repertoáru kromě čistě instrumentálních skladeb také písničky zpívané až v pětihlasé polyfonii, je v současné době následující:

Stefano Santangelo: mandolína, oktávová mandolína, mandocello, harmonika, zpěv
Alessandro Chiarelli: housle, zpěv
Mirko Zanzarin: baskytara, zpěv
Fabiano Guidi Colombi: kytara, zpěv
Riccardo Targhetta: sólový zpěv a perkuse

Skupina má za sebou řadu úspěchů na evropských prestižních akcích, v minulosti účinkovala na nejen bluegrassových festivalech například ve Švýcarsku, Severním Irsku, Německu, Holandsku a ve Francii. V květnu 2006 získala 1. místo na festivalu EWOB ve Voorthuizenu (Holandsko) a v následujícím roce 2007 tak reprezentovala evropský bluegrass na IBMA v Nashvillu v Tennessee.

Při příležitosti svého účinkování v USA představil Mideando String Quintet své tehdy nové CD Tutte Le Direzioni (Všemi směry), ze kterého jsou dodnes pouštěny ukázky v amerických i evropských rádiích. Albu se dostalo velmi příznivé kritiky v řadě hudebních časopisů. Také jejich předchozí CD z roku 2005 s názvem Viaggio (Cesta) bylo v odborných recenzích označeno za jedno z nejlepších italských akustických desek roku. Skladba Talk About Suffering v aranži a provedení kapely se objevila na sampleru EWOB 2003 a později také na jubilejní CD kompilaci 10 Years of EWOB. V současné době nahrává kvintet nové album, které plánuje k dokončení na jaro 2011.

Streamované ukázky jejich tvorby najdete na adrese www.myspace.com/mideandostringquintet a rozhodně stojí za to si je poslechnout! Instrumentální provedení je stejně úchvatné jako to vokální a lehce je lze přirovnat k tomu nejlepšímu, co na poli americké akustické hudby realizovali a realizují například David Grisman Quintet, Mike Marshall, Darol Anger, Matt Flinner, Mark O´Connor nebo seskupení Strength In Numbers, Tony Rice Unit, Over The Edge či Psychograss.

To hlavní, s čím se na mne obrátil Stefano Santangelo, je ale nabídka pro všechny dramaturgy a organizátory festivalů. Pokud budete mít zájem, skupina Mideando String Quintet se ráda zúčastní některého ze žánrových festivalů v roce 2011. Domnívám se, že Padova v Itálii není tak vzdálená a vystoupení této kapely by pro české hudební fajnšmekry mohlo být výrazným zážitkem. Stačí se domluvit prostřednictvím dole uvedených kontaktů (kapela komunikuje v angličtině nebo italštině), které také najdete na webové prezentaci kapely na adrese www.mideando.it.

Associazione Musicale MIDEANDO
Via P. Vergerio 6 – 35126 PADOVA – Italy
tel. (+39) 049 8021556 – cell. 338 8227001
email: info@mideando.it nebo mideando@gmail.com

Zdroj: Stefano Santangelo