Víkendový zážitek mi jakožto pravidelnému čtenáři BGCZ nedá jinak, než že s Vámi o něj podělím. Navštívil jsem o víkendu 14.10.-16.10. bluegrassovou dílnu skupiny PBB v Malých Svatoňovicích. Byl jsem zde již potřetí, takže mám možnost srovnání a jsem toho názoru, že ČÍM DÉLE, TÍM LÉPE.

Jindra Hylmar s úsměvem na tváři bravurně zvládá orgnizaci celého víkendu, ubytování a strava jsou na úrovni, prostory pro večerní jamy ucházející, pivo letos vynikající. Změnu místního piva Krakonoš, což je samoser, na pivo uznávané značky Gambrinus kvitovali všichni pivaři s povděkem. V místní hospůdce se navíc prezentovali chutilahodící plnotučnou Plzní.

Letos se sjelo z různých koutů republiky, ale i ze zahraničí, celkem 71 žáků. Na ty bylo výborně připraveno 9 lektorů. Průměrně tedy cca 8 žáků na 1 lektora, což je na víkend přijatelný poměr. Na tradičně nejobsazenější nástroje, kytaru a banjo, bylo celkem 5 lektorů. Žáci si mohli sami vybrat, kterému lektorovi budou naslouchat. Původně jsem jako žák na kytaru chtěl oběhnout všechny 3 lektory, tedy Honzu Mácu, Ondru Kozáka a Mišu Vavra, ale zůstal jsem jen u Mácy, protože čas s ním strávený jakožto s učitelem byl skutečně obohacují. Na tom jsme se shodli myslím všichni. Z loňska znám hodiny výuky s Ondrou Kozákem a bylo mi tedy jasné, že i začátečníci, kterým se věnoval, museli odjíždět domů s hlavou plnou informací. No a pokročilí a zdatnější kytáristí, jak jsem sledoval Mišu Vavra na jamu nebo na sobotním koncertu, si rozhodně na svého kantora také nemohli stěžovat. Jak na výukách ostatních nástrojů byli žáci spokojeni, nevím. Spolubydlící na pokoji se však vyjadřovali kladně. Hlavně kolega Píta pěl ódy na Radka Vaňkáta a jeho výuku dobra. Mimochodem Píta! Jakožto foukačkář byl pochopitelně zvědav na výuku svého dechového nástroje a když si se slzou v oku vyslechl, že tento nástroj se na dílně nevyučuje, rozhodl se založit třídu vlastní. Vzbudil jsem ho tam za katedrou někdy k polednímu a on uznal, že než být učitelem prázdné třídy, půjde raději žehlit dobro. Ale i tak se ještě nad ránem nesly pokojem plačtivé tóny jeho slzou zrezlého nástroje.

Vrcholem sobotního večera byl koncert skupiny PBB vystupující ve zcela nové, a to tříčlenné sestavě. Mně nejvíce seděla čtyřčlenná sestava Brandejs, Máca, Plucha a Vacek z let minulých, ale to je věc osobního vkusu a názoru. Hodně dobrou muziku lze dělat i ve třech, jak nám PBB dokazoval. Po zhruba 40 minutách se u kontrabasu vystřídaly nynější a předchozí basistka PBB (Orlitová x Baudischová) a mohl začít koncert lektorů. Excelentní záležitost. Hudební mistrovství včech zúčastněných, showmanství a zpěvové improvizace Ondry Rumla, průvodní slovo kapelníka PBB a plné hlediště bg příznivců, to vše zaručovalo velkolepý zážitek.

Vřele doporučuji všem začínajícím i pokročilým muzikantům. Příští rok v Malých Svatoňovicích nashledanou.

Veškeré podrobnosti na stránkách PBB, kde jsou i fota i odkaz na stránky Jindry Hylmara, hlavního patrona akce.

 

VáclaF