Elektrické mandolíny, někdy označované jako tzv. „mandocastery“ se začaly vyrábět po vzoru elektrických kytar už někdy v 60. letech 20. století v USA. Jako první je začaly vyrábět firmy Gibson a Fender. Nástroje z dílny firmy Gibson se snažily věrně imitovat akustické mandolíny jak po zvukové tak po konstrukční stránce. Především je známá legendární „rohatka“ EM200, kterou po vzoru GIBSONa staví celá řada firem a výrobců do dnes.
Naopak nástroje od firmy Fender připomínaly spíše „malé kytary“ (zvláště byl oblíbený tvar strato/telecasteru, odsuď je pak odvozený název „mandocaster“, který se ujal všeobecně). Tyto nástroje měly oproti původním 4 párům strun struny buďto čtyři (G D A E), nebo pět (C G D A E), čímž vlastně kombinovaly rozsah mandolíny a mandoly.
Z hlediska konstrukce se dá říct, že je elektrická mandolína téměř naprosto shodná s kytarou. Neexistují žádné vyhraněné koncepce, v podstatě si každý výrobce staví nástroje dle své (nebo muzikantovy) představy bez ohledu na originál.
Gibson EM200
na prvním obrázku (vlevo) vidíte původní koncepci elektrické mandolíny EM200 firmy Gibson. Je zde použit singlecoil snímač (upravná P90ka) pro 4páry strun. Hlavice je stejná jako u akustických F mandolín, tvar těla pak odpovídá two-point mandolíně (rohatce). V pravo vidíte „remake“, který vznikl dle mých představ v dílně jednoho známého českého výrobce, po kliknutí se zobrazí větší fotka. Od originální koncepce se příliš neliší, jen je zde použit single-coil snímač, který je typický pro kytary typu telecaster.
Fender Mandocaster
Vlevo vidíte původní FENDERáckou koncepci, nástroj tvarově připomíná telecaster. Zajímavé je že se v podobné koncepci vyrábí dodnes (obrázek vpravo).
Epiphone Mandobird
Ani firma Epiphone nezůstává pozadu, tvar těchto mandolín připomíná jistou GIBSON kytaru. Vzhledem k tomu, že GIBSON firmu Epiphone už nějaký ten pátek vlastní, dovoluje ji vyrábět kopie jejich nástrojů. Pro nás muzikanty to má tu výhodu, že nástroje od Epiphone jsou většinou velice podobné originálům, ovšem za čtvrtinovou cenu.
Ostatní
Jak vidíte z následujících obrázků, tvarů a typů elektrických mandolín je nepřeberné množství a jak je patrné ze současného trendu, bude tomu tak i do budoucna.
Mandoweb
Související články:
Historie mandolíny
Předchůdci, typy a příbuzní mandolíny
Analogie mandolíny se smyčcovými nástroji
Základní mandolínové akordy
Techniky rychlé hry
Snímání mandolín
Konstrukce a materiály používané při stavbě mandolín
Mandolínové akordy trochu jinak
Mandolínový struník
Mandolínová kobylka
Hmatník
Mandolínový krk, hlavice a mechaniky