Lester Flatt

Ve třetím dílu seriálu vám své názory na bluegrass a bluegrassový zpěv řekne legendární kytarista a zpěvák Lester Flatt… S jeho podrobnějším životopisem se v brzké době setkáte na tomto webu v jiné, nově připravované rubrice, tak nyní jen krátce…

Lester Raymond Flatt se narodil 19. června 1914 v Overton County v Tennessee (v mnoha materiálech je uváděno nesprávné datum narození 28. 6. 1914). V prosinci 1944 nastoupil do skupiny The Blue Grass Boys, kde se spolupodílel na vzniku bluegrassu a v roce 1948 založil s Earl Scruggsem skupinu Foggy Mountain Boys, která během své existence přispěla významněji než kterákoli jiná ke zdokonalení a vývoji tohoto stylu a zejména k jeho propagaci po celém území Spojených států. V roce 1969, po rozchodu se Scruggsem a několikatýdenní následné odmlce, přejmenoval zbytek skupiny (po předchozí dohodě se Scruggsem, že zruší název Foggy Mountain Boys) na Lester Flatt & The Nashville Grass, doplnil ji skvělými mladými muzikanty, mandolinistou Rolandem Whiteem a banjistou Vicem Jordanem (kteří právě v té době odešli od Monroea) a raní Nashville Grass tak v mnohém připomínali nejslavnější období Foggy Mountain Boys. Lester Flatt pokračoval v hraní bluegrassu až do své smrti. Zemřel po třetím infarktu 11. května 1979. Jeho následující názory však zůstávají stále živé, stejně jako hudba na jeho deskách…

„Myslíte si, že je potřeba v bluegrassu zpívat s citem?“

„Písničku musíte skutečně cítit, abyste jí někomu něco dali. U některých je to velmi těžké, jako třeba recitativy ve Fathers Table Grace nebo v I´d Like To Have Papa Show Me Round. Někdy mám s nimi sám potíže. Když se doopravdy vcítíte do písničky, dáte do ní něco navíc, něco, co do ní, když nic necítíte, ani nemůžete dát. Když pro vás nic neznamená, je to už jiná písnička.“

„Záleží na výslovnosti?“

„Hodně. Pokud vám posluchači nerozumí, nic pro ně váš zpěv neznamená.“

„Jaké písničky máte nejraději?“

„Mám rád písničky s příběhem, které vám něco řeknou. Hodně písniček, které dneska člověk slyší, vystačí se čtyřmi nebo pěti slovy. Nic vám neřeknou a melou je pořád dokola.“

„Je třeba hledat vlastní styl?“

„Jednu věc jsem se v této branži brzo naučil – vypracovat si charakteristický zvuk jak své kapely tak svého hlasu. V bluegrassu je hodně lidí, které znám léta, a při poslechu jejich desky si musím počkat, až co řekne diskžokej. Ale to, myslím, není náš případ. Radím vám, nikdy nikoho do detailu nenapodobujte. Pokuste se do své hudby i zpěvu dostat co nejvíc sebe. Časem jsem zjistil, že tohle je v naší branži cennější, než cokoli jiného.“

„Jak jste začínal jako zpěvák?“

„Byl jsem venkovan. Když mi bylo asi sedm nebo osm, zpívali jsme celý den a obědvali na podlaze. Tam jsem zpíval nejdřív ze všeho. Doma jsme měli celkem dobrý pěvecký sbor. V rodině nás bylo devět a každý večer jsme se scházeli a vybírali staré náboženské písně a zpívali jsme, dokud jsme neudrželi oči otevřené a nemuseli jít spát. Moje starší sestra zpívala alt. Když jsem byl malý, vylezl jsem jí vždycky na klín a doprovázel jsem ji. Byl jsem přesvědčen o tom, že má krásný hlas a obdivoval jsem všechno, co dělala. Proto jsem dlouho zpíval alt, když jsem byl malý.“

Bill Monroe, Josh Graves, Bill Harrell a Lester Flatt, Texas 1971. Photo by Ron Petronko

 

POUŽITÁ LITERATURA:

  1. BLUEGRASSOVÝ JEŽÍŠEK PRO PIKERY (1. vydání)
    (překlad Irena Přibylová a Robert Křesťan, Brno 1982, upravil a doplnil Milan J. Kalinics, Brno 1997, 2005)
  2. MALÉ POVÍDÁNÍ O BLUEGRASSU (1. vydání)
    (Milan J. Kalinics, House Cat Productions, Brno 2002)

 

Související články:
O bluegrassu ústy slavných 1. díl – Bill Monroe a James Monroe
O bluegrassu ústy slavných 2. díl – Ralph Stanley a Keith Whitley
O bluegrassu ústy slavných 4. díl – Jim & Jesse McReynolds
O bluegrassu ústy slavných 5. díl – Osborne Brothers a Red Allen
O bluegrassu ústy slavných 6. díl – Jimmy Martin
O bluegrassu ústy slavných 7. díl – Charlie Waller
O bluegrassu ústy slavných 8. díl – Hazel Dickens, Alice Gerrard & Mike Seeger
O bluegrassu ústy slavných 9. díl – Peter Rowan

Bluegrass od kořenů k současnosti – 2. díl  Klasický a tradiční bluegrass

Flatt & Scruggs & The Foggy Mountain Boys, 1. díl, 1948 – 1954
Flatt & Scruggs & The Foggy Mountain Boys, 2. díl, 1955 – 1960
Flatt & Scruggs & The Foggy Mountain Boys, 3. díl, 1961 – 1962
Flatt & Scruggs & The Foggy Mountain Boys, 4. díl, 1963 – 1965
Flatt & Scruggs & The Foggy Mountain Boys, 5. díl, 1966 – 1969

Earl Scruggs