V letošním roce se tady na webu v několika článcích objevilo slovo marketing. Někomu se nemusí líbit, pro někoho je naopak denním chlebem, ale každý z nás se s ním v dnešní době setkává v praxi, ať chceme nebo nechceme. Jenže to není slovo pejorativní. Není to ani slovo nepřátelské… Nicméně nechci tady nikoho školit z něčeho, v čem se mnohý ze čtenářů (na rozdíl ode mne) vyzná daleko lépe. A těm, kteří se nevyznají, stačí proklikat na Wikipedii nebo si otevřít nějaký specializovaný slovník. Patří však toto slovo se všemi jeho praktickými významy do bluegrassové hudby? No samozřejmě, že ano. Je jedno, zda hrajete na špičkové profesionální úrovni a jste v muzice srovnatelní s tím nejlepším na světě nebo zda dáváte radost posluchačům pouze ve vašem bezprostředním okolí. Marketingu se, přinejmenším v té reklamní nebo propagační části, nevyhnete…

… a ani nevyhýbáte. Alespoň rozhodná většina z vás. Článek „Národ sobě“ vás vyprovokoval k žádosti o smysluplný přehled a funkční Kalendář akcí bgcz.net, na který z iniciativy Radima Blažka navázal vznik již plně fungující mapy pro ty, kterým tento způsob zobrazení koncertů a festivalů vyhovuje více.

Využíváte ale všichni výhod centrálního přehledu akcí? To ještě zdaleka ne. Bojíte se snad toho, že to je taky svým způsobem marketing? Nebo snad kalendář ještě všichni nezaregistrovali? Anebo je to jenom lenost poslat do redakce informace o vašich koncertech a festivalech? Anebo snad lhostejnost k vlastní produkci? Či naivita, že si všechny vaše akce najdou fanoušci sami? Nebo nepřirozená obava, že se jméno vaší kapely objeví ve stejném kalendáři s těmi slavnějšími, případně naopak? Tím se obracím samozřejmě na ty, kteří nad slovem propagace a reklama patrně ohrnují nos. Ale na druhou stranu je potěšující, že velký počet pořadatelů a muzikantů pochopil výhodu centrálního přehledu bluegrassových a bluegrassu blízkých akcí. Na jednom místě, kam chodí poměrně dost čtenářů…

K dnešnímu dni jsme se po dohodě v redakci rozhodli definitivně ukončit zveřejňování pozvánek na běžná vystoupení formou článků v hlavní nabídce a všechny budou uváděny pouze v kalendáři. Automaticky se tak promítnou také do vytvořené mapy, která je však umístěna na cizím serveru (a v případě nefunkčnosti nemůžeme zjednat rychlou nápravu). Tohle se nebude týkat, jak už při spuštění testovací verze kalendáře napsal RaCeK, pozvánek na akce s placenou reklamou, partnerských akcí a samozřejmě akcí velkého významu se zahraniční účastí, vystoupení zahraničních kapel atp. Tyto i nadále budou uváděny jak formou článku, tak v kalendáři.

K tomu, aby se akce do kalendáře mohla zařadit, o ní samozřejmě musíme v redakci vědět. Využívejte pokud možno nejlépe informačních e-mailů na adresu redakce, případně e-mailových schránek kteréhokoli z redaktorů. Ale nestane se nic hrozného, pokud vložíte pozvánku na vaší akci, tak jako dosud, ve formě nového článku do redakčního systému. Dostane se i tak na správné místo v kalendáři. Neodkládejte informace o akcích na poslední chvíli (pak je propagační účinnost téměř mizivá), ale nezveřejňujte je ani s příliš velkým předstihem (dokud si nejste jisti, že akce skutečně proběhne).

Pro několik jednotlivců ještě jedno upozornění. Bgcz.net je specializovaný server. Specializovaný na bluegrass a hudbu s bluegrassem úzce spřízněnou. Do kalendáře tedy opravdu nelze zařadit ani koncerty Evy a Vaška, Anny K nebo skupiny Lucie a podobně. Na druhou stranu je však žádoucí, aby v kalendáři byly i multižánrové festivaly, na kterých má bluegrassová hudba svoje místo nebo zastoupení.

Ale kalendář akcí není všechno, co tak trošku souvisí s marketingem. Popravdě jsme v redakci bgcz.net po zveřejnění článku „Národ sobě“ očekávali ještě další náměty k obsahu tohoto portálu, které byste mohli ocenit a využívat. Z diskuse pod článkem nevyplynuly, a tak se alespoň o jedné věci, kterou se v redakci zatím v teoretické rovině zabýváme, zmíním sám… Budeme rádi, pokud nám k tomu dole pod tímto článkem napíšete svůj vlastní názor…

Co takhle nějaká forma e-shopu českých (případně i slovenských) bluegrassových a countryových desek? BAČR před nedávnem na svých stránkách zveřejnila statický přehled českých cédéček. Činnost a práce jistě záslužná, ale málo přínosná. Byla by mnohem užitečnější, pokud by šlo o systém dynamický. Jenom potom budou mít podobné seznamy smysl.

V praxi by to mohlo vypadat třeba takhle… Kapely a producenti by na jednom konkrétním místě svoje produkty nabízeli, dali o nich vědět publiku a stejným způsobem by zájemci kliknutím na odkaz a vyplněním jednoduchého formuláře z tohoto místa odeslali svoji objednávku příslušného titulu správnému příjemci. Tedy buď přímo kapele, která je schopna a ochotna rozesílat svoje desky na dobírku (případně jinou formou zásilkového prodeje) nebo specializovanému obchodníkovi s hudebním sortimentem, který by prodej stejným způsobem zajistil.

Co je k tomu potřeba? Především zájem ze strany uživatelů, tedy vás čtenářů. A pak ochota producentů svoje desky začlenit do systému. Schopný programátor potřebné aplikace bezproblémově a pružně fungující v phpRS (protože ne na všechno najdeme dost času sami). A neméně důležitá spolupráce jednoho nebo více prodejců tradičně se zaměřujících na zásilkovou službu s deskami. A nakonec? Už jen maličkost – schopnost nás všech vzájemně a konstruktivně komunikovat.

Co z toho všeho bude mít server bgcz.net? Zpočátku především dobrý pocit, že to funguje a že to má smysl! Pokud se do toho pustíme. A později? Třeba symbolickou korunu za každé CD (DVD) prodané prostřednictvím této aplikace. Bude to jenom o dohodě mezi všemi.

V článku o Johnu Duffeym (Seldom Scene) zaznělo jeho motto: „Nečekej na ně, až to koupí, prodej to!“. Nečekejte ani vy…