6. ledna by se dožil 95 let Earl Scruggs. K jeho poctě se 11. ledna objevila animace připomínající Earla v logu vyhledávače Google (jen pro uživatele v USA) – kreslená Earlova podobizna v prvním O a animace jeho tříprstového stylu hry ve druhém O nápisu gOOgle.

Oslavné články k Earlovým narozeninám připomínají další méně známé zajímavosti. Třeba že Earl nastoupil do Bluegrass Boys, když mu bylo 21. Nebo že nesmrtelnost Foggy Mountain Boys potvrdil film O Brother, kde název kapely Soggy Bottom Boys je parafrází na FMB a podtrhuje jejich význam jako hudební legendy nebo ikony. Flatt and Scruggs byli uvedeni do Country Music Hall of Fame. Scruggs sám je zařazený do  International Bluegrass Music Hall of Fame a Nashville Songwriters‘ Hall of Fame. Má svou hvězdu na Hollywoodském Chodníku Slávy a obdržel National Medal of the Arts.

I pro mě, který jsem se na gymnáziu prokousával takt za taktem a roll za rollem jeho knihou Earl Scruggs and the 5-String Banjo, bude vždycky velkým vzorem. Můžeme si jej připomnět nejen poslechem úžasných nahrávek (škoda, že koncert F&S live in Houston z YT zmizel). Nebo taky tím, že doporučíme všem banjovým žákům nahrávku k jeho škole hry. Nahrávka nám tady v 70. letech byla nedostupná, teď je k dispozici na YT. Ať žije Earlova hudba!

 

Ps. pokud si pamatuju správně, v lednu má narozeniny další význačný banjista (i mého života) Luboš Malina, tak mu taky můžeme společně popřát. Všechno nejlepší!

Michal Hromčík, Brno