Brněnská ryze tradiční bluegrassová kapela Benefit si 21. září 2023 zahrála v Německu v klubu u Big Herberta ve Vöhringenu, blízko Ulmu. Neodolala jsem a jela se tam na ně podívat. Dřív jsem tam jezdívala pravidelně, ale po „koroně“ nastal útlum. Také už necestuju jako dřív vlakem a lodí přes Bodamské jezero, ale teď kolem Rýnských vodopádů.

Koncerty u Big Herberta jsou světoznámé, hrává tam většina amerických hvězd za symbolickou gáži do klobouku a všichni si to pochvalují, že to byl jejich nejlepší koncert celé evropské šňůry, co se týče pohodové atmosféry a naslouchajícímu, hudbě rozumícímu obecenstvu… Benefit Herbert viděl párkrát v Česku a byl nadšený z jejich silně tradičního blue lonesome soundu a hlavně hlasu Marka Podsedníka, který zní jako z úplných začátků bluegrassu. Pro milovníky nejen tradičního bluegrassu je to opravdová lahůdka.

Benefit

Kapela patří k mým oblíbencům a když můžu, vždy si je ráda poslechnu. Mnohokrát jsem slyšela přirovnáni Marka a Lukáše jako české Clarence a Roland Whiteovi. Všichni z nich krásně zpívají. Snad nejvíc se mi líbili na noci kostelů vloni v Brně – Komíně, kde jejich gospely a nábožné písně nadchly kostel natřískaný do posledního místečka. Letos jsem se tam na ně těšila marně, hoši byli nemocní…

Lukáš a Marek Podsedníkovi

Benefit oslavil vloni své, pro mne neuvěřitelné dvacáté narozeniny. Marka a Lukáše Podsedníkovy si pamatuju ještě z dob, kdy hrávali s kapelou Dessert Evžena Loveckého, tehdy ještě jako teenageři. Tak něco z historie:

Když Podsedníci v roce 2002 odešli z Dessertu, tak si společně s basistou Vladem Kosibou založili vlastní kapelu, také orientovanou na tradiční bluegrass a nazvali ji Benefit. Ze začátku střídal Lukáš banjo s mandolínou. Časem se k nim přidal houslista Láďa Cejnek, který hrával mimo jiné s Poutníkama. Po jeho odchodu kapela přivítala ostříleného banjistu Libora Babáka a Lukáš se vrátil k mandolíně. V tom složení hrála kapela asi 10 let. Vlado Kosiba opustil kapelu v roce 2015 a na jeho místo nastoupil baskytarista Mirek Svoboda. Krátce na to obohatil jejich tradiční zvuk mladičký houslista Matyáš Černý. V roce 2021 se do kapely vrátil původní basista, zakládající člen Vlado Kosiba. A s ním v říjnu 2022 kapela oslavila 20 let své existence.

Herbert mi loni na Banjo Jamboree povídal, že se mu Benefit velice líbí a že by je moc rád uvítal ve svém klubu. Tak jsem je seznámila a byla ruka v rukávě. Zahráli si tam již před rokem. Letos prohlásil, že si chce udělat radost a uspořádat vlastní oldies show, neboť hoši hrají právě ten styl, kvůli kterému se do bluegrassu zamiloval a tahle láska ho bude držet až do konce života. Jejich vystoupení bylo vynikající a německé obecenstvo bylo nadšené. Koncert měl skončit v deset večer, ale obecenstvo si vytleskalo ještě asi pět přídavků a vůbec je nechtěli pustit z jeviště.

Pro ty, kdo ještě Big Herberta Schildhammera neznají, jeho obří postavu s plnovousem nelze přehlédnout. Jezdí do Česka i na Slovensko na spoustu festivalů a akcí pravidelně již od dob Dobrofestu v Trnavě v devadesátých letech. Dlouhá léta jsem s ním spolupracovala a je to můj nejlepší německý kamarád. V jeho klubu Illertal Cowboys pravidelně hrávají i české a slovenské kapely, jako třeba zrovna dnes (10. 10. 2023) tam budou Radim Zenkl a Ondra Kozák… A je tam vždy dobře.

Benefit a Big Herbert

Trochu déle mi trvalo o tom napsat, za což se tímto omlouvám. Spousta fotek i pár videí je na mém FB…

Lilka Pavlak v Bülachu 10. října 2023 / foto Lilka Pavlak
(pro BGCZ.net editoval Milan J. Kalinics, 11. října 2023)

Benefit a Lilka Pavlak

 

Big Herbert Schildhammer