Osmnáctý ročník festivalu EWOB, aneb Evropského světa bluegrassu, se konal minulý týden od 14. do 16. května v nizozemském Voorthuizenu.

Zúčastnilo se ho čtyřicet kapel ze čtrnácti různých zemí. Poslední roky to vypadalo, že české kapely pomalu ztrácí prvenství protože mezi vítězi se postupně objevilo také několik kapel ze Skandinávie – z Norska, Švédska i odjinud. Letos se ale všechno zase vrátilo do starých kolejí.

V sobotu večer byli vyhlášeni letošní vítězové. Soutěžilo se jako vždy ve dvou kategoriích. Všichni účastnici dostali každodenně hlasovací lístky a mohli dát kapelám až 10 bodů. Tahle cena se jmenuje Audience Popularity Award – tedy Cena publika… Letos, tak jako mnohokrát předtím, zvítězila nejpopulárnější kapela tohoto festivalu (umístili se již asi desetkrát a holandské publikum je bezmezně miluje).

Cenu publika tedy obdržely tyto skupiny:

1. místo Sunny Side z České Republiky
2. místo Red Herring z Nizozemí
3. místo Flatland Mountaineers z Francie

O hlavní kategorii „Evropská bluegrassová kapela roku“ rozhodují všichni zúčastnění muzikanti a letos již podruhé také dvacetičlenná anonymní porota. Vítězové by měli jet reprezentovat evropský bluegrass na festival ROMP, který pořádá Mezinárodní bluegrassové muzeum v Owensboro v Kentucky.

Titul Evropské kapely roku 2015 i další dvě místa obsadily zaslouženě naše české kapely:

1. místo Monogram
2. místo G-Runs ’n’ Roses
3. místo Jumper Cables

Všechny oceněné kapely si zaslouží obrovské blahopřání.

Na jejich fotky se můžete podívat na mém Facebooku

Lilka Pavlak v Bülachu 21. května 2015 (pro BGCZ.net upravil Milan J. Kalinics, 22. května 2015)