Ahoj bluegrassáci.
„Tož me zme z Hané a neřeknó nám jinak než FIAKR. Když zme se kókli na ty Vaše stránky, tož jsme si řekle – napišme tam.“

Tak to byl slabý pokus o hanáčtinu. Ale jinak je tam kus pravdy. Centrem naší kapely je město Prostějov, jelikož jsme se zde všichni narodili, chodili do školy a taky jsme zde našli zalíbení v hudbě, kterou máme rádi dodnes.

Jmenujeme se FI&KR, ale bereme i zjednodušený název FIAKR. Název kapely je složen ze dvou slov FIasko & KRach, což skvěle vystihovalo naše začátky v roce 1985. Letos tedy oslavíme 20 let od založení původně ryze bluegrassové kapely.

Sestava se mnohokrát měnila. V roce 1985 byla u zrodu kapely trojice hudebníků:

Kamil Talanda (banjo), Jan Hlaváč (kytara), Robert Protivánek (housle, kytara, mandolína). Později se ještě připojili: Pavel Kotyza (basa – od roku 1986), Jirka Zbožínek (banjo, kytara – od roku 1988).

Tato sestava s menšími změnami hrála prakticky až do roku 1992, kdy došlo k přerušení činnosti kapely. V roce 2004 nastává přelom a na zahradě (při pivu) Národního domu domlouváme obnovení skupiny. V říjnu téhož roku proběhla první zkouška, která odstartovala naše působení v novodobém světě bluegrassu. Takže současná sestava:

  • Pavel Kotyza „Pupák“ – basa
  • Jan Hlaváč „Pandol“ – kytara
  • Kamil Talanda – kytara
  • Karel Toman – mandolína
  • Jiří Zbožínek – banjo

Jak z předchozích řádků vyplývá, tak jsme oficiálně začali zkoušet na podzim roku 2004, naše první vystoupení v roce 2005 máme naplánováno až na červenec, na festiválek do Vojtěchova. Současný repertoár je převážně složen ze skladeb klasiků – Blanket, New grass revival, Seldom Scene aj. Nebojíme se však zabrousit i do vlastního šuplíčku, většinu textů skládá náš kamarád a lektor na AMU v Praze – Michal Čunderle. Styl hudby, kterým se budeme prezentovat se nedá k ničemu přirovnat, protože hrajeme od každého něco, proto pro tuto hudbu máme svůj název – FREEGRASS. Zkrátka hrajeme to co se nám líbí.

Troufnu si říct, že nějaké ty zkušenosti z hraní po festivalech již máme a to nejen se skupinou Fiakr, ale někteří z nás hráli dlouhá léta i v jiných kapelách (Taverna, Dobro). Máme za sebou vystupování na spoustě festivalech převážně po Moravě – nejlepší a pohodové akce byli na festivalech jako je Mohelnický dostavník, festival ve Zborově či Podolský Tramp. Nyní připravujeme repertoár na novou sezónu, kde chceme převážně obrážet festiválky, také připravujeme samostatný pořad, se kterým vylezeme na veřejnost až tak koncem roku. Zkrátka chceme hudbou bavit jak sebe, tak i naše fanoušky.

Na soutěže se nechystáme, těch jsme si již užili dost a protože k nim nemáme kladný vztah, tak se bez nás jistě obejdou.

Víc prozrazovat nebudeme, kdo bude chtít, tak si nás určitě najde na nějakém pohodovém festiválku, popřípadě se může kouknout do našich webových stránek a jak my říkáme: „FIAKR není jen hudební skupina, ale především životní styl“.

Za skupinu FI&KR napsal Pavel Pupák Kotyza

internetová adresa: fiakr.no-ip.info
mail: fiakrpv@tiscali.cz