Benefit je skutečně jihomoravský. Jako oficiální sídlo je považováno (jako jihomoravská metropole) Brno, muzikanti jsou však skutečně roztroušeni po celé jižní Moravě (Brno, Kovalovice a Chudčice u Brna, Břeclav, Hodonín).

Nejdříve trochu historie. V září 2002 opustili Marek a Lukáš Podsedníkovi kapelu Dessert s myšlenkou založit novou sestavu orientovanou také na tradiční bluegrass. Začali zkoušet nový repertoár a Lukáš vzal poprvé – kromě mandoliny – také banjo. Poté, co s nimi začal spolupracovat Vlado Kosiba (opouštějící také kapelu Dessert), hledali dalšího muzikanta, hrajícího na housle či mandolínu. Po zkouškách s různými hráči jim padl na koncertě CWB do oka Láďa Cejnek. Po prvním společném sessionu následuje druhé setkání a kapela – jež dostala název Benefit- je založena. V následujících dnech začínají všichni členové tvrdě pracovat na repertoáru a začátkem roku 2003 je vše připraveno na premiéru ve Sloupnici. Ta proběhla u příležitosti pátých narozenin Dřevěné Trávy. Ještě tentýž rok se měl Benefit možnost předvést na Banjo Jamboree a dalších Bluegrassových festivalech. Další akce, která stojí za zmínku, byl Risor Bluegrass Festival v Norsku, na který skupina přijala pozvání od Dagfinna Pedersena a BG Cwrkotu. Tato akce se natáhla téměř na týden, protože se Benefit účastnil všech muzikantských aktivit spojených s festivalem (jamování, hraní v malebných norských městečkách…). Odezva (nejen) norského obecenstva byla velmi skvělá, zejména kvůli tomu, že v kapele nechybí housle.

Přes zimu se pak skupina soustředila na sestavení repertoáru pro další sezónu. V roce 2004 kapela pokračuje v koncertování na bluegrassových festivalech – např. Bluegrass Night v Liticích nebo Tovačov. Právě festival v Tovačově měl pro kapelu zásadní význam. Na záskok s Benefitem totiž vystupoval mandolínista Michal Silnica (jinak Czop, BTTP band), který se později stal stálým členem této formace. Od této doby má tedy kapela definitivní složení, které je dá se říct „bluegrassově kompletní.“

  • Marek Podsedník – kytara, zpěv
  • Lukáš Podsedník – banjo, mandolína, zpěv
  • Vlado Kosiba – kontrabas, zpěv
  • Láďa Cejnek – housle, zpěv
  • Michal Silnica – mandolína, zpěv

Koncem roku 2004 začíná Benefit pořádat „Monday Bluegrass Party“ v brněnském MV music clubu. Na každý večer je pozván host z oblasti bluegrass/coutry music. Minule to byli Roll’s Boys, další večer je připravován pravděpodobně s brněnskou skupinou Sakrapes. Ve stejném období kapela započala své(doufejme pravidelné) countrybály v hospůdce Montana (Brno-Kohoutovice).
V Benefitu vládne „demokracie“ – to znamená, že kapela nemá kapelníka. Pokud však jde o zodpovědnost, tu má za muzikální stránku Marek Podsedník (hlavní zpěvák) a za stránku organizační pisatel tohoto článku, Lukáš Podsedník. Bratři Podsedníkovi jsou zakládajícími členy kapely.

Repertoár kapely tvoří převzaté skladby a to jak lidového, tak určitého původu. Valná většina je od velikánů jako Bill a Charlie Monroe, Flatt & Scruggs a Stanley Brothers, najdou se tam však i písně od neznámých nebo „exotičtějších“ autorů. Jsou však vybírány s ohledem na zachování bluegrassového soundu kapely. Benefit však nechce nikoho kopírovat, proto se nedá mluvit o „vzorech kapely“ – spíše o individuálních vzorech jednotlivých hráčů. Můj vzor (píše autor článku Lukáš Podsedník) je například banjista Tom Adams, mandolínista David McLaughlin a samozřejmě Bill Monroe a další. Aktuální informace o aktivitách a vystoupeních Benefitu naleznete na webové stránce www.net-connect.cz/benefit. Jsou zde umístěna též videa a mp3 z koncertů. Nejvřelejší aktuality se dozvíte na www.stud.fit.vutbr.cz/~xpodse01 , což jsou osobní stránky Lukáše Podsedníka (sekce moje kapela).

Kapelu můžete kontaktovat emailem na lukas.podsednik@seznam.cz (tam dostanete nejrychleji odpověď) nebo benefit@email.cz. Dále připojuji telefonické a poštovní spojení:
tel.: +420 777 896 222
Lukáš Podsedník
Dukelská 60
614 00 Brno