Naše výzva kapelám přináší první ovoce a nadále platí. Dnes vám přinášíme představení kapely Křeni z Karviné. Ti zareagovali jako úplně první…

Ahoj lidi, v reakci na výzvu redakce vám nabízím takový malý medailonek kapely Křeni. Mám zde od autora výzvy nějakých dvacet bodů, kterých se tedy přidržím. Začnu od názvu kapely.

Tak ten je všem jasný, méně už je jasný jeho původ. A to i mě. Mlhavě se mi vybavuje jeden nejmenovaný banjista, který před naším prvním veřejným vystoupením pod tlakem nutnosti NĚJAKÝ název mít bezmyšlenkovitě řekl první, co ho napadlo, a od té doby jsme Křeni, myslím… Polehčující okolností budiž to, že nám v té době bylo 15 a že jsme se ho už dvakrát pokoušeli změnit. Neúspěšně.

Křeni tedy oficiálně vznikli v říjnu roku 2000, jako působiště označujeme město Karviná. Zhruba po roce častých zkoušek a několika vystoupeních kapelu opustili dva výtečníci a už se nikdy nevrátili… Od října 2001 vystupujeme v sestavě:

  • Ondra Kozák – kytara, housle, zpěv
  • Michal Wawrzyczek (čti Vavřyček) – banjo, zpěv
  • Petr Novák (čti Novák) – mandolína, kytara, zpěv
  • Lukáš Rytíř – baskytara, zpěv

Zpočátku se kapela prezentovala převážně cover-verzemi skladeb amerických autorů a tradicionály v moderním pojetí. Toto období výmluvně charakterizuje naše první CD s názvem „Tohle já znám“, které považujme za jakousi promo-prvotinu zvící ovšem rozsahu plnohodnotné desky. Vyšla v srpnu 2003 a autorsky se na ní podílel především Petr jako textař a Ondra s Michalem (tedy JÁ s Michalem 🙂 ).

V současné době se více orientujeme k vlastní tvorbě, a to jak anglicky, tak česky zpívané. Tímto se dostávám k naší druhé desce, která je k mání od května 2005. Ta je již čistě autorská, kromě už zmíněných autorů se zde jednou hitovkou prezentuje také Lukáš. Pro škatulkáře bych toto CD s názvem „Leaving Home“ označil jako contemporary bluegrassové. Na albu hostuje náš kamarád a dobrista ze skupiny Ptačoroko Franta Karlický. Ukázky všech skladeb si už teď můžete stáhnout na našich stránkách www.sweb.cz/bgkreni, na stejném místě si obě desky můžete také objednat.

Z akcí, na kterých nás letos můžete vidět, vybírám např. EWOB (Voorthuisen, NL), Mandolin party (Kamenité), Banjo Jamboree (Čáslav), Bluegrass večer (Horná Poruba, SR), Country lodenica (Piešťany, SR), Malinkej (Dvůr Králové), atd. Kompletní aktualizovaný kaledář viz web. Donedávna jsme působili jako klubová kapela Country Clubu Alabama Karviná, po odchodu Josefa Mloka Grima z postu jejího manažera nás karvinští uvidí častěji spíš v jeho novém působišti, Music Clubu Tequila. Tam také proběhne 2.10.2005 náš pátý výroční koncert spojený s opožděným křtem druhé desky.

Pokud bych měl jmenovat nějaké konkrétní úspěchy kapely (z těch nekonkrétních pochopitelně přetrvávající rovnost, svornost a bratrství mezi muzikanty), jsou to např:

  • 1. místo v Konkursu Banjo Jamboree 2004
  • 5. místo na festivalu EWOB v německém Vöhringenu, r. 2004
  • 1. místo na oblastním kole Trampské porty v Ostravě + postup do finále, r. 2003
  • Držitelé Jesenického nuggetu pro rok 2002
  • 1. místo na oblastním kole Moravského vrabce v Karviné + postup do finále, r.2002
  • 1. místo na Karvinském vánočním totýmku 2001

Za úspěch také považujeme naše účinkování v polské Varšavě, Gliwicích a Wisle, stejně jako na mnoha festivalech a klubech na Slovensku a v ČR.

Na závěr bych chtěl všechny naše (i potenciální) fanoušky pozvat na některé z našich vystoupení, popřát jim příjemný poslech desky, kterou si jistě nějak legálně pořídí :), aby za námi kdykoli přišly a potěšily (!pozor-změna slovesného rodu!) naše muzikantská srdce a vyjádřily svůj obdiv.

Za kapelu Ondra Kozák.