Některé články a reportáže vznikají naprosto spontánně, bez přípravy, bez podrobného plánování. Je to i případ následující reportáže s nově vzniklou skupinou OutStyle. Stalo se to takhle: Jednou uprostřed noci se ozvalo moje ICQ, zakvákalo, já zpozorněla, kdo že to otravuje a z čista jasna námět jako hrom. Abych prý udělala právě s touhle kapelou reportáž pro náš web. A řeknu vám, jakkoli jsem tomu zprvu nevěřila, do rána byl článek téměř hotový. A navíc jsem se při něm s kluky z OutStylu i pořádně pobavila a zasmála. Celý rozhovor je také doplněn fotografiemi exluzivně pořízenými pro BGCZ.

00.32 – 1.října – 2005 Výslech kapely OutStyle, přítomni jsou kytarista Jirka Chabera a banjista Jarda Stach.

Tak pánové, řekněte mi něco málo o vzniku kapely OutStyle?

Jirka: No, já bych to shrnul do jedné věty, OutStyle vznikl odchodem kytaristy z Owanga, protože tehdejší situace tamtéž, začala být poměrně komerční. Dalším posunem bylo spojení s rozpadlou kapelou BG Job. Jardo a kdy jsme vlastně vznikli?

Jarda: Přesný datum neexistuje, ale viděl bych to na květen 2005.

Odkud OutStyle pochází?

Jarda: My jsme odevšud !

Jirka: Oficiálně asi Litoměřicko.

Jak jste přišli k názvu OutStyle?

Jirka: Všichni jsme bluegrassově zaměřeni, ale nebráníme se vlastním stylům, které očekáváme a snad už i přichází. Možná tedy uhneme vlastním směrem, ale i přesto bluegrassu zůstáváme věrní.

Jarda: My jsme nevěděli co hrát … 

Jaký styl máte nejraději, kterým směrem Vás to nejvíc táhne?

Jirka : Třeba bluegrass? Jasně, bluegrass a jeho mutace.

Jirka: Hlavně co nejdál od Nováka co leze po jabloni…. smích…

 

V jakém složení hrajete, zajímají mě i případní mluvčí a konferenciéři?

Kytara: Jiří Chabera

Banjo: Jarda Stach „Hagara“

Baskytara: Jarda Barášek „Barry“

Dobro: Petr Klouček „Hubert“

Mandolina: Martin Kočí „Rick“

Housle: Jan Bartošek „Fidla“

Zpěvačka: Růženka Henzlová

Jirka: Mluvčí kapely je v dané chvíli ten, kdo má nejsilnější hlas, nebo je nejrychlejší a to bývá nejčastěji trio Stach, Klouček, Chabera. Jo a často mluvíme všichni najednou.

Co tvoří Váš repertoár?

Jirka: Převážně převzaté věci (BG), zejména Nickel Creek, ale už se dělá i na věcech vlastních.

Který interpret Vás jako celek ovlivnil?

Jirka: Jednoznačně Nickel Creek. Je to zvláštní bluegrass, trochu stříklý folkem, Irskem. A protože já sem odkojenej folkem a spoustu lidí od nás také, tak se nám tenhle styl líbí.

Jarda: Já sem ale folkem nezačínal…! Já si jdu za muzikou už od útlého dětství, pořád jsem se někam ztrácel, měl boty z toulavého telete a jednou, na oslavě prvního máje to bylo, se z místního rozhlasu ozvalo, že se ztratil chlapeček a já stál na podiu a povídal si s muzikanty. A když sem začal chodit do školy, tak jsem se sebral a sám se šel přihlásit do hudebky na housle…

Na jakých akcích Vás mohou čtenáři BGCZ vidět?

Jirka: Festivaly, kulturní akce a akcičky pořádané v nějaké hospodě. Doplnili bychom odpověď o otázku: Kde nehrajeme?

Jarda: Nehrajeme country bály, páč lidi chtěj, aby už odbila pátá a Novák spěchal za Zagorkou po jabloni, pak spadnul, páč měl blbý boty a k tomu mu pělo pohřební Amazing Grace.

A co Vaše účast v soutěžích?

Jirka: Nesoutěžíme, bojíme se špatných umístění. Ale přeci jenom bychom se příští rok rádi protlačili na Banjo Jamboree.

Jirka: …já myslel na trampskou portu… smích….

Má smysl se ptát na největší neúspěchy případně největší úspěchy?

Jirka: Zatím žádný velký neúspěch nebyl, ještě to máme před sebou a co se úspěchů týče, tím je prozatím založení kapely OutStyle, ostatní úspěchy s napětím očekáváme.

Ráda bych věděla i nějaké ty klepy ze zákulisí, co na sebe prozradíte?

  • Nepijeme, nekouříme kromě Barryho, který tím tak trochu zachraňuje pověst a odpověď na otázku, zda jsme všichni normální.
  • Málo chodíme do hospody, páč nějakou homepagehospodu.cz stále hledáme.
  • Martin Kočí se nechal zaměstnat v jakési japonské firmě a už má oči fakt trochu šikmý. Struny na mandolínu vlastní výroby …
  • Jarda Stach, po večerech šlape…(na rotopedu) a pak do rána zkoumá, kolik uživatelských zlomyslností snese jeho počítač.
  • Honza Bartošek má zvláštní dar, přitahuje starší paničky… (hodí se při hraní)
  • Petr Klouček, studnice vtipů, kapelní šoumen, jeho nejoblíbenější trasa autem : Příbram – Lovosice a zpět.
  • Jiří Chabera, pořád by jen hrál, i když už okolí nechce  Zvláštní nadání – přitahuje pozornost policejních hlídek.Velmi vyčerpávající, teď ještě zbývá dodat kontakt na OutStyle…
  • Více informací o kapele najdete na našich webových stránkách.

 

Kluci, bylo to s Vámi velmi příjemné a také velmi dlouhé, (rozhovor byl dokončen kolem 05.00 ráno) do dalšího tvoření mnoho štěstí a snad někdy naviděnou na nějakém tom festiválku.