Monogram, jedna z předních evropských bluegrassových kapel slaví letos své neuvěřitelné pětadvacetiny…

Skupinu založila v Praze v roce 1991 trojice mladičkých muzikantů, bratři Jahodové, Jarda hrající na banjo, Zdeněk na mandolínu a kytarista a hlavní zpěvák Jakub Racek. V kapele se během těch let vystřídalo několik basistů.

S Monogramem jsem se poprvé setkala v roce 1992 na severočeském festivalu Holanský Kapr. Uchvátili mne svým mladým, dravým talentem. Již tehdy jsem tušila, že mají na to, aby udělali díru do světa a rozhodla se jim pomáhat na jejich další cestě. Již za dva roky jsem je pozvala do Švýcarska na Bluegrass Family festival, kde si okamžitě získali místní publikum. Tehdy s nimi na basu hrál sedmnáctiletý Pavel Peroutka (nyní Spiritual Quintet, Malina Brothers, atd). Hodně se o nich pak povídalo a rok na to si zahráli opět s obrovským úspěchem na dalším festivalu u Thunského jezera.

Vždy jsem snila o tom, ze budu mít čtyři syny a založím s nimi svou vlastní bluegrassovou skupinu. Bohužel mám jenom dva a ti nejsou moc muzikální… Abych si splnila svůj sen, “adoptovala” jsem si zakrátko tuto už hotovou kapelu.

Záhy kapela začala slavit úspěchy jak na domácí, tak i zahraniční scéně. V roce 1998 se rozhodla americká SPBGMA uspořádat svůj první evropský festival ve Vídni. Součástí festivalu byla soutěž o nejlepší evropskou kapelu a hráče na bluegrassové instrumenty. Vyhrála to tehdy slovensko-česká skupina Fragment. Monogram si ale, jako jediní odnesl ceny hned tři. Jako kapela se umístil na třetím místě, Jakub Racek se stal “Kytaristou roku” a Zdeněk Jahoda dostal titul “Mandolinista roku 1998”. Ve stejném roce byli vybraní i na IBMA festival do Louisvillu v Kentucky, bohužel jenom jako náhradníci. Měli ale smůlu, ten rok žádná kapela neodřekla.

V roce 2000 a 2001 vyhráli v anketě České bluegrassové asociace jako “Instrumentální skupina roku”. Umístili se tak před doposud vedoucí Druhou trávou. Jarda Jahoda se zařadil mezi špičkové světové banjisty, když se o něm psalo a jeho tabulatury byly otištěny v prestižním americkém časopisu Banjo Newsletter v roce 2000. Také si ho můžeme poslechnout mezi jinými špičkovými banjisty na cédéčku “Banjo Influences World’s Banjo Tour 1998” které vyšlo ve Francii. Od té doby se jejich ocenění pomalu ani nedají spočítat…

Americkému publiku se Monogram představil v roce 2005 na festivalu mezinárodní bluegrassové asociace IBMA v Louisvillu v Kentucky. Od té doby jej zná a má rád celý bluegrassový svět. V roce 2008 získali titul “Evropská bluegrassová kapela roku” na mezinárodním festivalu ve francouzském La Roche-sur-Foron. Mimochodem jejich videoklip k předposlednímu albu “Hit The Road” se stal “Hudebním videem měsíce listopadu 2010” až v daleké Brazílii.

V roce 2011 odletěli do USA znovu, tentokrát na IBMA Showcase (předváděčku) a jako vždy měli obrovský úspěch. Americké publikum na ně nezapomnělo a znovu si je zamilovalo. V Evropě i doma se již dávno stali ozdobou mnoha festivalů… Mají je rádi jak v Británii, tak Německu, Švýcarsku, Dánsku, Holandsku, Norsku, Švédsku, Itálii, Irsku či Francii.

Všichni z nich virtuózně ovládají své instrumenty. Občas také doprovázeli či provázejí na evropských šňůrách americké umělce, jako Tony Trischka, Peter Rowan, Bill Keith, Chris Jones, Slávek Hanzlík, Charlie McCoy atd. Také spolupracují, či v současnosti hrají s Petrem Bende, Robertem Křesťanem a Druhou trávou atd., v minulosti také s Pavlem Bobkem. Pepu jistě znáte také ze skupiny Malina Brothers.

Kromě Monogramu členové hráli a hrají členové kapely s dalšími špičkovými formacemi, jako třeba s rakouskou skupinou Nugget, se kterou Jarda a Jakub několikrát navštívili Spojené státy. Zdeněk si zahrál v roce 2000 dokonce v nashvillské Grand Ole Opry se slovenskou kapelou Fragment.

V roce 2012 kapelu opustil jeden ze zakládajících členů a tvůrce větší části jejich repertoáru Jakub Racek. To bylo smutku mezi jejich fanoušky… Na nějaký čas se kapela odmlčela, aby jako Fénix z popela povstala v roce 2013 se dvěma mladými novými členy. První z nich je mladý talentovaný zpěvák, kytarista, a písničkář Jindra Vinkler, který po Jakubovi Rackovi převzal odpovědnost za většinu nového repertoáru. Tím druhým je houslový virtuóz Pepa Malina, nejmladší ze tří výjimečně nadaných bratrů Malinů. V této nové sestavě – nesmím zapomenout na jejich basistu Pavla Lžičaře, který s nimi od roku 2001 stabilně hraje a stal se jejich hlavním spíkrem – natočili poslední, v pořadí již páté aktuální album “Take it Easy”. S ním znovu získali titul “Evropská bluegrassová kapela roku 2015” na festivalu EWOB v Nizozemí. Součástí této ceny bylo pozvání na letošní obrovský ROMP festival, který pořádá v červnu Bluegrassové museum v Owensboro v Kentucky.

Jenže události se vyvinuly velmi podobně, jako když v roce 1991 dostali pozvání Poutníci, aby si vyzvedli od SPBGMA cenu za nejlepší neamerickou bluegrassovou nahrávku roku. Tehdy jim na Americkém vyslanectví zrušilo víza, když zjistili, že jsou profesionální kapela. Monogram sice v pořádku odletěl do Chicaga, ale tamní imigrační úřad je se stejným odůvodněním poslal okamžitě zpět do Evropy. Je vidět že situace se ani za 25 let nemění…

Je něco prohnilého ve státech amerických… Mají asi strach, že bluegrassová kapela, která tam jede na pár dní zahrát na festivalu bez honoráře, jim zničí ekonomiku??? Na obálce alba Take it Easy je fotka, jak se dohadují na letišti nad rozbitou kytarou. Že by snad ta fotka imigračního úředníka rozčílila??? Kdo z vás ovládá angličtinu, může si celý tento příběh přečíst na internetovém časopisu http://bluegrasstoday.com/monogram-there-and-back-again/. Ostatní si to nechte na nejbližším koncertě od nich povykládat.

Kdo má zájem se o nich dovědět trochu víc, může číst dál… Bratry Jahodovy začal učit hrát na kytary tatínek, když Jardovi bylo asi 14 a Zdeňkovi 11 let. V osmnácti slyšel Jarda Earla Scruggse a zamiloval se do banja a Zdeněk přešel na mandolínu. Zakrátko se setkali s Jakubem Rackem a založili kapelu.

Zdeněk Jahoda se poprvé stal mandolinistou roku již v sedmnácti letech. Hrával tehdy mimo jiné v legendární skupině Blanket. Již mnoho let je také mnohými hudebními velikány žádaným studiovým hráčem.

Jarda Jahoda byl také několikrát nominován Bluegrassovou asociací na banjistu roku a často je zván na natáčení různých hudebních hvězd. Současně stále hraje i v rakouském Nuggetu. Složil také, stejně jako jeho bratr, několik výborných instrumentálek.

Pavel Lžičař je absolvent pražské konzervatoře. S kapelou hraje stabilně od roku 2001 a můžeme ho slyšet také v Pražskem swingovém orchestru, Mafia Swing Trio, v Cimbálové muzice Moravského folklorního souboru či kvartetu The Rythm Strings.

Multižánrový houslista Pepa Malina studoval na pražské konzervatoři Jaroslava Ježka a hraje s nesčetnými formacemi a interprety jako Druhá tráva, Věra Martinová, Jimmy Bozeman a Lazy Pigs atd. Také vystupoval s Pavlem Bobkem a v současnosti se svými Malina Brothers.

Nejmladší z nich, kytarista a zpěvák Jindra Vinkler začínal v roce 2008 s kapelou Blue Gate. Převzal písničkářské žezlo po Jakubu Rackovi a na jejich nejnovějším projektu Take it Easy je většina písní z jeho dílny.

Jsou sice označováni jako bluegrassová kapela, ale pohybují se na hranicích žánrů akustické hudby. Za pětadvacet let svého trvaní se vypracovali k evropské špičce.

Teď v listopadu je můžete slyšet na jejich narozeninové šňůře, tak si je nenechte ujít! O koncertech k výročí kapely samozřejmě informuje redakce BGCZ.net v samostatné pozvánce…

Lilka Pavlak v Brně 7. listopadu 2016 (pro BGCZ.net upravil Milan J. Kalinics 12. listopadu 2016)