Bluegrassová kapela ze Zlína má nejen novou web stránku, ale vydala i nové CD

PODJEZD –Zlín ( bluegrass * acoustic * country music)

Vznik kapely Podjezd je datován někdy na jaře r. 1992, kdy se zakládající členové kapely – Martin Juřík (mandolína), Jan Paták (banjo), Tomáš Jícha (kytara) a Viktor Šiška (kontrabas) – začali pravidelně scházet a hrát. Zvuk kapely byl zhruba o rok později výrazně obohacen. Nejprve o foukací harmoniku a později také o dobro. Stalo se tak příchodem dalšího člena kapely, Tomáše Kovalčíka.

Jejich repertoár byl zpočátku tvořen zejména převzatými písničkami, a to jak z domácí, tak později i zahraniční country a bluegrassové scény. Kapela neměla žádné přehnané ambice a snažila se hrát především pro dobrou pohodu na country bálech, ale také na různých hudebních přehlídkách, akcích jako slavnosti piva, jarmarky, DFF apod., nebo i reklamních akcích.

Dalším významným momentem v životě kapely se zřejmě stala aktivita kontrabasisty Viktora Šišky, který se pokusil napsat pár vlastních textů na převzatou muziku, což byl jakýsi impuls k částečné změně repertoáru, kdy „greenhornovské“ tradicionály začaly být postupně vytlačovány písničkami od New Grass Revival, Lonesome River Band, Front Range, Tonyho Rice, Seldom Scene a dalších hudebních veličin, jejichž tvorba vychází z bluegrassu.

Zatím největšího kvalitativního zlomu se kapela dočkala s příchodem zpěvačky Radmily Janečkové, která svým podmanivým altem kapelu posunula zase výš a stala se doslova „kapelním klenotem“, zpívajícím jak sólové, tak i vokální party. Společně s Tomášem Jíchou a Janem Patákem tvoří velmi slušné vokální trio. Kromě Radmily Janečkové se sólově prosazují ve zpěvu i oba Tomášové. Toto přimělo textaře Viktora Šišku k napsání dalších textů, a to především na muziku z repertoáru zpěvačky Alison Krauss a její kapely Union Station. Poslední dobou se začínají v kapele kromě bluegrassu prosazovat i prvky jazzu, swingu i moderní country. Toto poměrně barevné hudební spektrum se objevuje na první desce, kterou Podjezd natočil v průběhu roku 2005 ve studiu mistra zvuku a jednoho z našich nejlepších banjistů – Svati Kotase.

Zda se jim to povedlo, to už musíte posoudit sami. Další info se pomalu zjevují na naší webové stránce: www.sopa.cz/podjezd

Čurda