Známá slovenská skupina 29 Strings, která existovala v letech 1998 až 2003, je zpět. Tři ze zakládajících členů se rozhodli obnovit ji po pěti letech nečinnosti, během kterých sbírali zkušenosti v jiných formacích. V znovuzrozené sestavě se skupina s novým kytaristou stává kapelou česko-slovenskou…

29 Strings byla vždycky skupinou inspirovanou současným bluegrassem, ale zároveň respektující tradici. Nyní se snaží dát důraz na vlastní tvorbu, což dokládá i zbrusu nová nahrávka. CD s titulem „New Lineup“ obsahuje pět originálních skladeb, z toho jednu autorskou instrumentálku. Čtyři písničky napsali členové skupiny nebo vznikly ze spolupráce s členy kapel Waterflow a Meantime. Skupina v původní sestavě od začátku stavěla na dvou rozdílných, ale rovnocenných sólových hlasech, čehož se drží i v nové sestavě. A ta je následující:

Dobrista a sólový zpěvák Milan Benkovič působil ve skupině Meantime, která byla vyhodnocena v roce 2007 jako druhá nejlepší v Evropě a byla pozvána a vystoupila na Showcase IBMA (International Bluegrass Music Association) v USA. Předtím byl Milan členem kapely Country Team (v současné době GrassCountry), se kterou nahrál v roce 2003 CD s názvem „Je tu nádej“.

Český kytarista a sólový zpěvák Martin Vitásek je pro svůj vysoký zpěv a precizní hru na kytaru důležitým přírůstkem do skupiny. Jeho předcházejícím působištěm byl ostravský Goodwill.

Banjista Richard „Cifo“ Cíferský působí souběžně ve Fragmentu, se kterým byl několikrát v USA a podílel se na třech deskách této letité kapely. Kromě toho hraje také s výbornou formací Waterflow a taktéž doprovázel americkou zpěvačku Valerii Smith v době jejího evropského truné.

Mandolinista Michal „Bajo“ Barok zakládal už zmiňovanou skupinu Meantime, předtím působil v mnoha sestavách a s Richardem Cíferským souběžně hraje ve Waterflow.

Konečně „The last but not least“, posledním, ale neméně důležitým členem je kontrabasista Tono Národa, který dříve taktéž patřil do sestavy Meantime.

O skupině už se šíří velmi zajímavé a kladné reference (například od některých účastníků letošního 4. ročníku Muzikantského Campu na Kosodrevině), a tak bude rozhodně stát za to poslechnout si ji například 20. června 2009 v Čáslavi na Banjo Jamboree nebo předtím 21. května na festivalu European World of Bluegrass v holandském Voorthuizenu.

Kontakt na skupinu je: info [zavináč] strings.com a další informace o kapele najdete tady:

Michal Barok a účastníci Kosky