Amy Gallatin a Roger Williams spolu vystupují v kapele Stillwaters od roku 2000. Pojí je k sobě víc, než jenom láska k hudbě a jejich hlasy fantasticky ladí. Letošní léto se máme na co těšit. Uvidíme Stillwaters mimo jiné na Chotěbořském džemu 22. srpna 2009 a snad i na jiných akcích v době jejich pobytu u nás, protože podle jejich slov by se zde rádi seznámili s muzikanty, potěšili české publikum a pořádně si zajamovali. Pokud bude zájem ze strany pořadatelů… Někteří z vás budete mít třeba i možnost zúčastnit se také nějakého koncertu White Mountain Bluegrass, s nimiž bude Roger Williams na evropské šňůře během letošního května. Ale pojďte si o nich nejdřív přečíst něco víc…

Amy Gallatin se narodila v Alabamě. Mnohokrát se stěhovala, než se na delší dobu usadila na Západě. Milovala koně a muziku a měla to štěstí, že se tam těmto dvěma zálibám mohla víc než deset roků naplno věnovat. Žila na farmách v Montaně a Idahu a organizovala různé jezdecké a zábavné programy. Také tam začala profesionálně zpívat a vystupovat.

Zde se také seznámila s několika muzikanty ze státu Connecticut. Na Severovýchodě s nimi potom strávila zimu 1992. V následujícím roce se pak nadobro přestěhovala do Nové Anglie, kde mohla konečně plně realizovat své muzikantské plány. Zakrátko se stala pevnou součástí tamní hudební scény. Amy se cítí doma v mnoha hudebních stylech. Hraje a zpívá bluegrass, country, western-swing. Sem tam i blues. A svoje písně interpretuje s procítěnou upřímností.

V roce 1996 se poprvé dostala do Evropy. Vystupovala v Holandsku, Belgii, Německu a Švýcarsku. Publikum bylo nadšené, udělala si dobré jméno, a tak se často a ráda do Evropy vrací. Natočila tři úspěšná alba „Northern Girl“ (1993), „Sweet Gathering“ (1995) a „Long Way Home“ (1998), než se v roce 2001 pustila do čtvrtého živého „Live in England“. Již ve spolupráci s Rogerem Williamsem vznikla dvě poslední „Something About You“ a „Phoenix“.

O historii alba Phoenix asi tolik: V roce 2004 se Amy nacházela na osudové křižovatce. Musela se rozhodnout, co bude dělat dál a uvědomit si, co je pro ní v životě důležité. V posledních dvaceti letech byla hudba její hlavni zaměstnání. Ale hudební byznys je tvrdý. A v životě jsou i jiné hodnoty. Během své tříměsíční cesty přes Thajsko, Mikronésii, Austrálii, Kambodžu a Vietnam se plně oddala své další velké vášni – potápění. Většinu času trávila na lodích na širém moři. Pak se vrátila do Spojených států, aby tam poznala, co jí osud dál přinese. Setkala se s Rogerem Williamsem, se kterým již v minulosti spolupracovala, a jeho přičiněním našla tu správnou cestu. Uvědomila si, že se na něj může kdykoliv plně spolehnout jak po stránce hudební, tak i osobní. Zamilovali se do sebe a společně s veteránem Johnem Urbanikem ze Stillwaters si vytyčili nový cíl, a to nové album, na které se pak plně koncentrovali. Dali dohromady nový materiál, propojili jej s několika oblíbenými old-timeovými standardy, natočili album a vydali se s ním na promotérskou šňůru. Tohle album se jmenuje Phoenix a vypráví o tom, co vše je v životě možné, když se umělci plně poddají svým vášním…

Roger Williams je synem country zpěvačky Gerry Lee a steelkytaristy Curlyho Williamse. Na dobro začal hrát už jako mladší teenager. Hned druhým rokem, v roce 1963, začal hrát s Donem Stoverem & Lilly Brothers ve světoznámém bostonském lokálu Hillbilly Ranch. Pro svoji mistrovskou hru je velmi ceněný a uznávaný nejenom v bluegrassu, ale v oblasti celé akustické hudební scény. Hrával s mnohými hvězdami a k vrcholným úspěchům jeho kariéry patří i deset zámořských šňůr s různými interprety. U nás jste ho měli možnost slyšet na Dobrofestu v Trnavě a možná i se Slávkem Hanzlíkem. Doma i na cestách také vyučuje na dobro.

Vydal tři sólové projekty: „Fireball“ (1984), „Route 2 to Amherst“ (1992) a album „River No Return“, které vzniklo ve spolupráci s jeho kolegou Rayem Legere. Jeho čtvrté, poslední album vyšlo teprve nedávno. Jmenuje se „A Resophonic Retrospective“ a jedná se o kompilaci z desek „Fireball“ a „Route 2 to Amherst“. Vévodí mu bonusová skladba nazvaná „Czech Inn“. Roger je kromě toho i výborný zpěvák. V jeho emocemi nabitém hlase je trochu z Merle Haggarda.

Dalším členem kapely je zkušený basista John Urbanik z connecticutského Salemu. Jeho baryton se krásně pojí se sopránem Amy a Rogerovým tenorem a jejich zpěv se řadí ke stylu velkých „bratrských duetů“. Když jsem je na podzim v Nashvillu poprvé slyšela společně zpívat, naskočila mi husí kůže, jaká to byla krása!

Kapelu doplňuje teprve jednadvacetiletý houslový virtuos Mike Barnett. V Americe proslulý jako nejmladší učitel na housle v dějinách nashvillské Vanderbiltovy Univerzity. Vyučoval tam již v útlém věku patnácti let. Hrával s kapelami jako Northern Lights a Deadly Gentlemen a vystupuje často s Tony Trischkou, se kterým jsem ho poznala loni v Nashvillu i já. Říká se o něm, že je v současnosti nejrychlejší a nejohnivější houslista v Americe. Své první sólové album „Lost Indian“ vydal v roce 2004 a můžeme ho slyšet i na mnoha dalších nahrávkách.

Tak co? Přijedete v srpnu do Chotěboře? Uděláte dobře. A pokud by byl zájem pozvat Stillwaters na některou akci ve dnech 20. 8., 23. nebo 24. 8. 2009 (a zajistit pro kapelu nocleh), nechejte na sebe kontakt pod článkem v komentáři.

Více informací na:
http://www.AmyGallatin.com
http://www.rogerreso.net

Oficiální fotky na dowload:
http://www.amygallatin.com

Lilka Pavlak, Bülach, Švýcarsko, 11. 3. 2009, (úprava Milan J. Kalinics, Brno, 26. 4. 2009)