Happy Penguins: Olga Egorova (čti Olga Jegorova) – mandolína, zpěv a Alexey Chudinov (čti Alexej Čudinov) – banjo, zpěv, to jsou dva mladí moskevští hudebníci, kteří letos v létě vystoupí v České republice, a to v sobotu 7. července 2012 na společném koncertě se skupinou Barbecue v Country saloonu V Jeteli v Ploukonicích u Turnova a v sobotu 14. července 2012 na festivalu Hradešínské struny. Přestože bluegrass není v Moskvě a v Rusku obecně tak populární, jako třeba v České republice, najdeme tam několik opravdu virtuózních hudebníků, mezi které tito dva určitě patří…

Olga Egorova (25 let) je konzervatoristkou a pedagogem hry na ruský lidový nástroj DOMRA. Tento nástroj má stejné ladění jako mandolína. V praxi to znamená, že kdo umí hrát na domru, umí hrát též na mandolínu. Kromě bluegrassu hraje Olga též jazz, folk či rock a samozřejmě také sólově zpívá (a to jak anglicky, tak rusky).

Alexey Chudinov (23let), čerstvý absolvent moskevského technického institutu, je progresivním banjistou a obdivovatelem Bély Flecka. Skvěle hraje rovněž tradiční bluegrass a zpívá.

Pro české publikum Happy Penguins objevil a do Čech pozval Pavel Handlík (Barbecue, Sunny Side), který s nimi v rámci svého jeden a půlletého pracovního pobytu v Moskvě spolupracoval. Společně s nimi založil již zmiňovanou skupinu Happy Penguins, která dnes dál v Moskvě úspěšně působí.

V České republice vystoupí Olga a Alexey v doprovodu Pavla Handlíka a Jirky Šubra ze skupiny Barbecue též pod názvem Happy Penguins. Repertoár skupiny budou tvořit skladby moderní i tradičně bluegrassové. Olga s Alexeyem mají navíc jako duo připraveno několik “šťavnatých” newgrassových skladeb pouze pro mandolínu a banjo. Za zmínku jistě stojí, že jako duo obsadily Olga a Alexey letos v dubnu 3. místo na prestižní mezinárodní hudební soutěži v Moskvě „Колыбель России“.

Ukázka zde: http://www.youtube.com/watch?v=KJzE1YUtpRg&feature=player_embedded

Příště vám napíšu něco o ruské country a bluegrassové scéně! Zdraví Pavel Handlík

Pavel Handlík