V sobotu 10. ledna 2009 odešel do bluegrassového nebe mandolinista Butch Baldassari po rok a půl trvajícím boji s nádorem na mozku, který se nedal operovat.

Narodil se 11. 12. 1952 v Pennsylvánii a byl mistrem mnoha stylů. Do mandolíny se zamiloval, když viděl hrát Andyho Statmana, Davida Bromberga a Barryho Mitterhoffa s kapelou Bottle Hills Boys na Folk Festivalu v Pennsylvánii v roce 1972.

V roce 1985 se stal členem skupiny Weary Hearts, kde účinkovali také Chris Jones, Mike Bub a Ward Stout, kterého záhy vystřídal Ron Block. Stali se kapelou roku 1988 u SPBGMA. Krátce na to se přestěhovali do Nashvillu. V roce 1991 založil Nashville Mandolin Ensemble, kde mohl plně rozvíjet své inovativní tvůrčí schopnosti. Hrávali melodie od Bacha, Vivaldiho, přes Beatles a Django Reinhardta až po Billa Monroea. Obsazení mandola, mandocello, kytara, basa a několik mandolín. Pohybovali se mezi bluegrassovými festivaly a koncertními sály. Dostali oceněnění za nejlepší klasickou nahrávku v roce 1999. Souběžně působil ve formaci Nashville Mandolin Trio.

V roce 1992 se stal členem skupiny Lonesome Standart Time, se kterou záhy získali nominaci na Grammy v roce 1992 a vyhráli s Písní roku 1993 u IBMA. Třikrát byl u IBMA nominován mandolinistou roku – v letech 1994, 1995 a 1996.

Seznámila jsem se s ním v Owensboro v roce 1995, když hrál s kapelou The Grass is Greener Richarda Greena. Také tato kapela s nahrávkou Sales Tax Toddle byla v roce 1997 nominována na Grammy. Měli přijet v roce 1996 do Evropy, ale Richard chtěl peníze předem, já je neměla, tak ze šňůry sešlo.

V roce 1997 se Butch Baldassari s Billem Keithem dozvěděli, že chystám evropské turné pro Sharon Cort a New River Ranch a v mžiku je měla Sharon v kapele. Třítýdenní šňůra je vedla do Velké Británie, Německa a Švýcarska, přes Česko jsme bohužel tehdy jen projížděli, protože se mi tady nepodařilo zařídit koncert. Od té doby jsem ho pravidelně každoročně vídala v Nashvillu.

Můžeme ho slyšet na nesčetných nahrávkách, vydal také několik mandolínových škol a působil jako profesor mandolíny na Vanderbiltově univerzitě. Rovněž učil na mnohých mandolínových dílnách. Nashville a bluegrassový svět ztrácí jednoho ze svých nejnadanějších synů. Čest jeho památce.