Když jsem si chystala cosi jako materiál pro rozhovor s Claire, bylo mi úplně jasné, jak to asi dopadne. Nevzpomenu si na jedinou otázku a budu jakoby mě někdo praštil lopatou a to všechno ze setkání s touhle milou a příjemnou ženou. Tahle dáma , která se druhého května ocitla na Slovensku, byla mojí bluegrassovou hvězdou už velmi dávno a věta „Hello darling“ mi stačila k tomu, abych se rozložila do kousku atomu a zapoměla i jak se jmenuji. I přesto přinášíme kratičký rozhovor, který se jen dal stihnout. Společně s Frankem Kratochvílem, tlumočníkem BGCZ.netu jsme Claire položili pár otázek.

Frank: Ahoj Claire, mohl bych požádat o krátké interview?

Claire: Aha, no jasně. Říkala jsem si, na co tam pořád stojíte.

Frank: Já jsem Frank a tohle je RoseeAnn, jsme z online bluegrass magazínu České republiky – to je ta země odsud na západ 🙂

RoseeAnn: Dám vám jistě překvapivou otázku hned na začátek. 🙂 Jak se vám líbilo tady v Bratislavě a očekávala jste takovou reakci publika?

Claire: Asi jsem nikdy nehrála před lepším publikem, bylo to báječné, opravdu bezva. Přála bych si, aby mě takhle milovali i v US. (smích) Dělám si legraci.

RoseeAnn: Povíte mi něco o vaší muzikantské minulosti – něco k vašim úplným začátkům?

Claire: Základní kořeny mé hudby jsou v gospelu, poslouchala jsem ho, když jsem vyrůstala. K bluegrassu jsem se dostala až když mi bylo 19. Ale tam, kde žiju, v Alabamě, byl prostě všude kolem. BG se mi líbí proto, že je to čistě akustická muzika – žádná elektřina.

Frank: Takže nemáte ráda třeba country – s elektrickými nástroji?

Claire: Mám velmi ráda country, klasickou country, vlastně jakoukoli country muziku. Ale tehdy, když jsem byla mladá, zdálo se mi to jako „cool“ když se nemusíte nikam píchnout a prostě hrajete.

RoseeAnn:Takže se dá určitě říct, že bluegrass je částí vašeho života…

Claire: (smích) Ano… já jím, spím a dýchám bluegrass.

Frank: Na jaký nástroj jste začínala?

Claire: Vždycky jsem hrála na kytaru. Jen trochu i na piáno, když jsem byla mladá. Chodila jsem na hodiny, nebyla jsem skutečným pianistou.

RoseeAnn: Máte ještě jiné muzikantské aktivity kromě bluegrassu?

Claire: Máme rádi swingovou muziku a posloucháme všechno možné: gospel (znáte to, křesťanská muzika), spoustu folkových, popových i jazzových zpěváků a muzikantů. Poslouchám cokoliv, co se mi dostane pod ruku. Kdokoliv z nich vás může inspirovat a vy ho pak interpretujete po svém. Poslouchám třeba Arethu Franklin – líbí se mi, jak zpívá.

Frank: Už jen pár posledních otázek.

RoseeAnn: Vzpomenete si na 5 věcí, které vás v dětství dělaly šťastnou?

Claire: Wow, to je ale otázka! OK: zpěv, čokoláda (smích), pyžamo, ve kterém jsou nohy (smích), hm….. vaření mojí mámy, hmm… opravdu divná otázka….

Frank: Už jenom jednu 🙂

Claire: Bruslení. Bruslení s mým tátou.

Frank: Hrála jste hokej?

Claire: Neeeeee.

RoseeAnn: A co dalších 5 věcí, které vás dělají šťastnou teď?

Claire: Moje kapela, navštěvování nových míst jako je Bratislava (smích), čokoláda (smích), moje čivava a čas strávený doma s přáteli. Ty moc často nevidím.

RoseeAnn: Čtenáře BGCZ.net zajímalo, jak snášíte cestování?

Claire: Je to velmi tvrdé, musíte se do toho dostat, poznat jaké jsou vaše hranice a spát kdykoliv je to jen trochu možné. A taky nemáte čas třeba na jídlo, nemůžete se najíst kdy chcete. A máte pořád zmuchlaný oblečení. No však se podívejte…

Frank: Děkujeme moc, ještě jednu otázku.

RoseeAnn: Překvapilo mě, že jsem na koncertě neviděla Davida Harveyho.

Claire: On zrovna odešel. Důvod k jeho odchodu byla jeho malá sedmiletá dcerka. My pořád víc a víc cestujeme a na něj už to bylo moc. Potřeboval být doma se svojí holčičkou a vychovávat ji.

Frank: A říkala jste, že nový mandolinista Jason hraje s vámi jen 2 týdny?

Claire: Ano, 2 týdny. Je to úžasné. Jsme moc rádi, že ho máme. Opravdu dobře se nám s ním hraje.

Frank: Tak poslední otázku, prosím.

Claire: (smích) to už je druhá poslední otázka.

RoseeAnn: Jaká je otázka, na kterou se vás ještě nikdy nikdo nezeptal a přesto byste na ni ráda odpověděla?

Claire: Ano: 5 věcí, které mě dělaly šťastnou v dětství… (smích)

Frank: Ale na tohle už jsme se ptali 🙂

Claire: Já vím…hmm…no….(smích)… musela bych o tom přemýšlet… nic mě fakt nenapadá…. a vy pořád čekáte na odpověď (pořád smích)… nikdo se mě nikdy neptá, kdo mi dělá vlasy (smích)

Frank, RoseeAnn: Děkujeme, byla to bezvadná muzika.

Claire: Nemám s sebou foto, ale můžete ho stáhnout z mých stránek.

Frank: A co kdybychom si Vás vyfotili sami…

RoseeAnn: A co ty vlasy? Zas nic nevím.