V neděli 26. ledna 2020 se ve Spojených státech v Staples Center v Los Angeles konal 62. výroční ceremoniál udílení prestižních Grammy Awards za uplynulý rok…
V 48. kategorii Best Bluegrass Album zvítězil letos projekt Tall Fiddler fenomenálního houslisty Michaela Clevelanda. Další na tuto cenu nominované projekty byly Toil, Tears & Trouble (The Po’ Ramblin’ Boys), Royal Traveller (Missy Raines), If You Can’t Stand The Heat (Frank Solivan & Dirty Kitchen) a především album Live In Prague, Czech Republic natočené při pražském účinkování skupiny Doyle Lawson & Quicksilver. I když tato nominace nebyla proměněna, je to i tak obrovský úspěch pro českou bluegrassovou scénu a zásluhu na nominaci mají nejen členové skupiny, ale také pořádající tým Rosti Čapka a v neposlední řadě i skvělé místní publikum.
Bluegrassu blízká je hudba country, a proto neuškodí uvést v krátkosti i oceněné z této oblasti. V kategorii 26 – Best Country Solo Performance získal letos Grammy veterán této hudby, neúnavný Willie Nelson s Ride Me Back Home, v následující 27. kategorii Best Country Duo/Group Performance si prestižní gramofónek odnesli Dan + Shay se Speechless a v další 28. kategorii Best Country Song to byli autoři Brandi Carlile, Phil Hanseroth, Tim Hanseroth & Tanya Tucker, (interpretka Tanya Tucker) se skladbou Bring My Flowers Now. Za Best Country Album (29. kategorie) získala letos Grammy zpěvačka Tanya Tucker s projektem While I’m Livin‘.
45. kategorie Best American Roots Performance byla letos vyhrazena pro vokální nebo instrumentální nahrávky širokého hudebního okruhu společného pro American Roots Music zahrnující mj. Americanu, bluegrass nebo blues s lidovými nebo regionálními kořeny. Letošní cenu v této oblasti si odnesla Sara Bareilles se Saint Honesty a hned v následující 46. kategorii Best American Roots Song (pro autory ve stejné množině hudebních stylů jako v kategorii předchozí) to byla skladba Call My Name s trojicí autorek Sarah Jarosz, Aoife O’Donovan & Sara Watkins.
V 47. kategorii Best Americana Album získal cenu Keb‘ Mo‘ (profilující se především jako zpěvák blues), a to s albem Oklahoma a v kategorii 51 Best Folk Album se z ceny radovala Patty Griffin se stejnojmenným projektem.
Za zmínku jistě stojí i kategorie 68 – Best Historical Album, kde vítězství připadlo projektu Pete Seeger: The Smithsonian Folkways Collection. Album navíc bylo nominováno i v kategorii 67. Best Album Notes, kde ale nominaci neproměnilo.
Cena Grammy (anglicky Grammy Award) je každoroční cena, kterou uděluje americká organizace NARAS (National Academy of the Recording Arts and Sciences) za nejvýznamnější výsledky v oblasti hudby vydané na gramofonových deskách (a dnes i ostatních nosičích). Původně se nazývala Gramophone Awards. Cena se uděluje od roku 1958, každoročně se počet kategorií mírně liší (jejich počet podléhá změnám), mezi nimiž jsou album roku, písnička roku, instrumentální kompozice, pěvecký výkon (mužský, ženský), jazzové combo, jazzový orchestr, aranžmá, vokální skupina, nejlépe nahrané snímky, obal LP desky (dnes CD), nahrávky Country & Western Music, nahrávka z muzikálu, nahrávka z filmu a další a další. Při udělování cen se berou v úvahu i zahraniční nahrávky distribuované v USA. Grammy Awards právem patří mezi nejdůležitější hudební ocenění na světě.
Kompletní výsledky ve všech kategoriích si můžete prohlédnout buď přímo na stránkách www.grammy.com
Milan J. Kalinics, Brno, leden 2020
Se špatně skrývanou skromností připomínáme, že jsme tu představili i s možností poslechu všechna alba nominovaná v BG kategorii plus album kapely Che Apalache, nominované za Folk Album. Odkazy snad budou platit a my můžeme znovu poslouchat.