John Dopyera (1893-1988)

AKTUALIZOVÁNO (17. 11. 2022)
John (Ján) Dopyera v říjnu roku 1926 požádal o první patent na svoji rezofonickou kytaru (ze které později vzniklo dnešní Dobro) a společně se svými bratry Rudolfem a Emilem začal s její výrobou. To jsou fakta dnes už poměrně známá a na tomto hudebním portálu v minulosti publikovaná. Nedávno jsem se ale náhodou dostal k debatě dvou muzikantů, kteří se přeli, kde je vynálezce Dobra pohřbený. Vzpomněl jsem si tehdy na článek Lilky Pavlak, který napsala v roce 2000 pro časopis GrassPress, jenž jsem v té době vydával. Informace jsem upravil, aktualizoval, trochu doplnil a tady jsou. Začneme ale nejdřív biografií Ala Brinkerhoffa…

Al Brinkerhoff – oregonský dobrista

Hráč na Dobro Al Brinkerhoff se narodil v Texasu. Hudba mu učarovala v útlém věku sedmi let a poprvé sólově vystupoval, když mu bylo devět. Muziku má v krvi, jeho dědeček hrával na banjo a mandolínu a jeho největšími idoly byli a zůstávají Mike Auldridge a Jerry Douglas. Proslavil se svým vkusným, lahodným tónem a mnoho muzikantů a kapel si ho zve, aby si s nimi zahrál na jevišti.

Bluegrassový rytmus a harmonie tvoří kořeny Alovy muzikální historie. Od roku 1970 byl členem nesčetných bluegrassových, folkových, jazzových a countryových skupin, kde také zpívá ve vokálech. Sbírá Dobra a rezofonické nástroje, v jeho sbírce je například desetistrunné Dobro z roku 1934, 1937 Model 60, 1969 Model 66, velmi starý Lap Steel, 1999 Gibson model 27 Deluxe (se kterým vyhrál 1. místo v soutěži na festivalu Rockygrass v Coloradu) a 1997 Scheerhorn.

V roce 1996 se stal oregonským Dobro Championem. Krátce nato začal hrát se skupinou Foxfire. Na Grass Valley California Bluegrass Festivalu vystupovali jako doprovodná kapela legendární Rose Maddox. Také hráli na mnohých festivalech na Západním pobřeží, jako jsou například Wintergrass v Takomě, Stevens Music na Columbia Gorge a v mnoha klubech.

V roce 1998 splnila Lilka Pavlak konečně svůj slib z roku 1996, že pozve Foxfire do Evropy. Sestava se ale od doby, kdy se s nimi seznámila na IBMA Showcase v Owensboru, trochu pozměnila. Po fatální motocyklové bouračce přišel o život jejich basista Leonard Sutton, který byl autorem většiny skladeb z jejich nové tvorby a také držel skupinu pohromadě. Po jeho smrti se skupina rozešla a teprve později Larry Bulaich a Glenn Freese dali dohromady novou sestavu, jejíž členem se stal mimo jiné také dobrista Al Brinkerhoff. Na evropské šňůře v roce 1998 absolvovali Foxfire 23 koncertů ve Švýcarsku, Německu, Holandsku, Francii, Rakousku a také si zahráli na Banjo Jamboree v Kopidlně.

Al Brinkerhoff žije v jižním Oregonu v údolí západní Rogue River (kde byla filmována Divoká řeka s Meryl Streepovou) na kouzelném ranči, kde jeho žena chová koně a Al vyrábí originální svíčky, se kterými obchoduje, když zrovna nehraje. A to nebývá často. Jeho kamarádi, hudebníci, se kterými před více než třiceti lety začínal, stále vystupují na festivalech i v lokálních klubech a rádi jej vždy znovu uvítají mezi sebou. Také mnoho jiných muzikantů si ho zve jako hosta na svá vystoupení. Například v roce 1999 v Louisvillu na IBMA si zahrál s Missy Raines a Jimem Hurstem, kteří mu slíbili účast na některé jeho příští nahrávce. Také banjista Bill Keith si s ním rád zajamoval.

Na jeho prvním sólovém projektu Steelhead, který obsahuje hlavně jeho vlastní tvorbu, hráli s Brinkerhoffem mladí superpikeři Carl Miner, a oregonský mandolínový šampion z roku 1986 Tyson Wilder, kterého jste měli možnost slyšet s Foxfire před jedenácti lety v Kopidlně. Album Steelhead odráží Alův styl, rytmus a instrumentální harmonie. Jeho melodie byly inspirovány jeho přírodním životem na horském ranči v jižním Oregonu.

Al Brinkerhoff – vykonavatel Dopyerova posledního přání

Al Brinkerhoff je dlouholetým přítelem rodiny Dopyerovy a pojí ho k nim zajímavé okolnosti. Jako nadšený hráč na Dobro se přirozeně zajímal také o historii tohoto nástroje. John Dopyera bydlel v nedalekém Grants Pass (kde si jako mladší otevřel malý hudební obchod) a tam se s ním Al poprvé setkal. Rád dodnes vypráví o tom, jak byla hlava starého pána stále plná nápadů jak vylepšit Dobro.

Když pak starý pan Dopyera umřel (stalo se tak v lednu 1988 a dožil se úctyhodného věku, neboť měl více než 94 roků), přál si před smrtí, aby byl jeho popel rozprášen nad Crater Lake. Tenhle čestný úkol dostal právě Al Brinkerhoff. Vynálezce Dobra a dva hráči na Dobro (i pilot letadla hrál na tento nástroj) se naposled setkali v oblacích, odkud Al vyplnil jeho poslední přání a popel Johna Dopyery přijaly vody tohoto krásného jezera…

Na jednom koncertu se Brinkerhoffovi představila Anne West, dcera Johna Dopyery, dala se s ním do řeči a dozvěděla se příběh o poslední cestě svého otce. Tehdy vzniklo jejich rodinné přátelství. John Edward Dopyera junior pozval Ala na Americkou oslavu Dobra. Al Brinkerhoff jim věnoval urnu jejich otce s obrazem Crater Lake, kterou pak rodina (ovšemže prázdnou) dovezla do Johnova rodiště na Slovensko.

Anne West a John Dopyera junior také pozvali Ala, aby se s nimi zúčastnil Dobrofestu 2000. Podruhé navštívil Dobrofest v roce 2005. Při obou návštěvách festivalu jej doprovázela k oboustranné spokojenosti výborná slovenská kapela Blueland.

Al Brinkerhoff se stále objevuje na zajímavých nahrávkách (například v letech 2006 a 2007) ve společnosti takových jmen, jako jsou třeba Randy Kohrs, Ronnie Stewart, Scott Vestal, Tim Crouch, Radim Zenkl, Bryan Bowers a další. V souvislosti s historií hudebního nástroje Dobro si ale jeho jméno budeme vždy spojovat i s tím, že se stal vykonavatelem jednoho z posledních přání Johna Dopyery…

Použitá literatura:

Al Brinkerhoff – Od Tichého oceánu na Dobrofest 2000 do Trnavy
© 2000 Lilly Pavlak
Poprvé publikováno v časopisu GrassPress č. 14 v srpnu 2000 (Vydavatelství Kalinics, Brno). Pro bgcz.net přepracoval a doplnil Milan J. Kalinics 30. dubna 2009, zatím naposled aktualizováno na portálu bgcz.net 13. září 2023
Dobro – hudební nástroj a jeho historie
© 1999 Peter Radványi & Milan J. Kalinics
Původní nedoplněné vydání publikováno v bluegrassových časopisech Slovgrass (Slovensko) a GrassPress (Česko) v roce 1999. Pro bgcz.net přepracoval a zatím poslední aktualizaci provedl Milan J. Kalinics 17. listopadu 2022

 

Související články:
Dobro – hudební nástroj a jeho historie
Doporučená diskografie pro hráče na Dobro
Publikace a školy pro dobristy