Moderní bluegrass byl v sedmdesátých a osmdesátých letech 20. století už poměrně širokým hudebním útvarem a existovala řada určujících znaků k jeho odlišení nejen od původního tradičního bluegrassu, ale také od newgrassu a nové akustické hudby (v té době souběžných derivátů). Přesto se u některých skupin setkáte ještě s dalšími přívlastky, které jim byly přiřčeny autory odborných publikací a recenzí ve snaze o zpřesnění jejich postavení v bluegrassu. Patří mezi ně také skupina Spectrum označovaná v řadě zahraničních a tuzemských materiálů za formaci „pseudograssovou“ či „softgrassovou“, protože se v době své existence výrazně odlišovala od většiny jiných bluegrassových souborů.
Byla to především vokální stránka skupiny, která (až na výjimky) postrádala charakteristické prvky vypjatého bluegrassového zpěvu, ale i repertoár obsahující vedle vlastní tvorby také řadu skladeb autorů z countryových, jazzových i folkových kruhů, a konečně samotný instrumentální projev, ve kterém vystopujeme mj. i vlivy z paralelního newgrassu. Všechny tyto faktory vytvořily výsledný a nenapodobitelný sound, kterým se skupina Spectrum prezentovala na koncertech a deskách.
V obsazení skupiny se sešli Béla Fleck (banjo, zpěv), Mark Schatz (kontrabas, zpěv), Jimmy Gaudreau (mandolína, zpěv), Glenn Lawson (kytara, zpěv) a později také Jimmy Mattingly (housle, zpěv), přičemž Béla Fleck a Mark Schatz hráli předtím v kapele Tasty Licks a Jimmy Gaudreau společně s Glennem Lawsonem sem přešli ze skupiny New South J.D. Crowea.
Jak už to tak bývá, vzniku formace napomohla náhoda. Na jaře roku 1979 hráli Mark Schatz a Béla Fleck naposledy s Tasty Licks (kteří se v té době rozpadli). „Byli jsme dole na jihu a rozhodli jsme se jet na bluegrassový festival do Lexingtonu v Kentucky“, vzpomíná Béla na obalu jedné z desek. „Setkali jsme se tam s Glennem Lawsonem a Jimmy Gaudreauem, kteří v té době hráli s J.D. Crowem, a jamovali jsme celý víkend. Všichni jsme byli nadšeni“. Během léta zůstali v telefonickém kontaktu a diskutovali o vzniku možné skupiny. Ten správný čas nastal v říjnu 1979, Mark a Béla se přestěhovali do Kentucky a jejich nová kapela dostala název Spectrum.
Skupina existovala dva roky a za tu dobu nahrála tři pozoruhodné desky (všechny jsou bohužel dodnes pouze na vinylu a na kazetách). V roce 1980 to byl titul Opening Roll (Rounder 0136) a v roce 1982, už po rozpadu skupiny, vyšla deska It´s Too Hot For Words (Rounder 0161), na které se podíleli i hosté Mike Auldridge (dobro) a Glenn Duncan (housle). V roce 1983 vydala firma Rounder desku Live In Japan (ROU-0184), která původně vyšla u tokijské firmy Trio Records a obsahuje výběr z koncertů skupiny v Tokiu a Hirošimě, uskutečněných v rámci turné po Japonsku v říjnu a začátkem listopadu 1981, tedy v době, kdy už bylo zřejmé, že existence této formace se chýlí ke konci. Už před tímto turné dostal totiž zakladatel skupiny Béla Fleck lákavou nabídku od Sama Bushe ke spolupráci, kterou přijal, a v listopadu 1981 (hned po návratu z Japonska) se stal členem znovu se formující superskupiny New Grass Revival. Po jeho odchodu se skupina Spectrum rozpadla.
Jimmy Gaudreau se narodil 3. července 1946 ve Wakefieldu (Rhode Island). Na kytaru hrál od svých devíti roků a na střední škole založil rockovou skupinu, kde hrál na elektrickou kytaru. V patnácti začal hrát na banjo a o rok později i na mandolínu, která se nakonec stala jeho životním nástrojem. Jeho první profesionální džob byl ve skupině Country Gentlemen, kde nastoupil v březnu 1969. Zde zůstal do září 1971 a dalších osm roků účinkoval s progresivně zaměřenou formací Second Generation, J.D.Crowem a jeho skupinou The New South a také s kapelou Country Store. V tomto období se podílel celkem na třinácti albech, kde prezentoval svoji techniku hry na mandolínu, sólový, ale především tenorový zpěv.
Glenn Lawson se narodil 20. února 1951 v Harrison County (Kentucky), ale vyrůstal v Indianě. Protože pocházel z rodiny, kde všichni hráli a zpívali, i on se naučil na kytaru už v deseti. Má dvě ocenění z let 1973 a 1974 (Red Foley Award) udělované v oblasti lidové hudby. Jeho profesionální začátky byly spojené se skupinou Bluegrass Aliance, kde hrál v době od prosince 1974 do srpna 1975 na mandolínu. Později hrál asi rok a půl s J.D. Crowem na kytaru a zde jej můžete slyšet na desce You Can Share My Blanket (Rounder, 0096) z roku 1978.
Mark Schatz se narodil 23. dubna 1955. (Některé prameny uvádějí jeho místo narození v Lexinafonu v Massachusetts, některé ve Philadelphii v Pennsylvánii). Jako desetiletý začínal na cello, později se učil také na kytaru, mandolínu, clawhammer banjo a ve školním orchestru hrál na kontrabas. S Jackem Tottlem a skupinou Tasty Licks začal hrávat v roce 1979 a natočil s nimi jedno album Anchored To The Shore.
Béla Fleck se narodil 10. července 1958 v New York City. V patnácti začal vystupovat s regionálními skupinami. Přestěhoval se do Bostonu a od roku 1976 hrál ve skupině Tasty Licks, kde se jako banjista podílel na obou deskách, které kapela během své existence stihla natočit – The Tasty Licks (1978, Rounder 0106) a Anchored To The Shore (1979, Rounder 0120). Do příchodu do kapely Spectrum stihnul také nahrát a vydat své sólové album Crossing The Tracks (1979, Rounder 0121).