Tak jako i jinde ve světě jsou muzikanti v Nashvillu v karanténě. A někteří se snaží rozdávat dobrou náladu jak jenom to v dnešním omezení jde – hrají pro prázdný klub bez publika a zároveň pro diváky, kteří sledují koncert z domova online. Pro někoho to jsou nezodpovědní zmetci, kteří mají nosit roušky a držet mezi sebou čtyřmetrové rozestupy nebo se nepotkávat vůbec. A pro někoho normální profíci, kteří dělají to co umí nejlíp, bez odměny nebo s příslibem drobného příspěvku od dárců.

Celé koncerty z tohoto týdne nám nabízí Station Inn v záznamech na Facebooku. Je to opravdu radost vidět špičkové hráče v improvizaci v rámci standardů, které normálně nehrávají. Lahůdkové chvíle jsou když třeba Cory Walker popustí uzdu své hudební fantazii v instrumentálce Roanoke nebo Ryan Cavanaugh dá svou improvizovanou verzi Earl´s Breakdown a vkusně a mistrně přechází mezi Scruggsovými prvky a jazzovou melodikou.

Tady jsou odkazy na 3 celé koncerty, vyplatí se sledovat FB klubu, další hodně výživné akce budou následovat. Nenechejme se zdeptat tím svinstvem co začíná na k.

Jed Clark & Band – výborný kytarista Jed, Cory Walker na banjo, jeho bratr Jarrod na mando, špičkový basista a houslista. Zábavné jsou jejich interakce s publikem – neexistujícím v klubu i virtuálním u obrazovek.

East Nash Grass – skvělá kapela, těším se na jejich album. James Kee, mandolin; Maddie Denton, fiddle, Cory Walker, banjo. Cory je jasný – jeden z nejnápaditějších banjistů dneška. James je parádní melodický mandolinista, na kytaru hraje bratr Jeda Clarka Harry.

The March Mountain Boys – jak název napovídá, není to regulerní kapela, ale okamžitý výběr dostupných muzikantů pro mimořádný online koncert. Jména jako Mike Compton, Mike Bub nebo výše zmíněný Ryan zaručují špičkovou muziku, i když vlastně jamují.

I další muzikanti posílají svoje příspěvky divákům z domova, třeba Chris Thile namísto seriálu Live From Here pro rádio, natáčeného živě v divadle, nám hraje z domova. Píseň Hard Times je příznačná, refrén nás posiluje slovy: Hard times ain’t gonna rule my mind no more. A Chrisova mandolína je ďábelská, i v nejvyšší poloze kam většina mandolinistů nikdy nesáhne. Nebo jak říká jeden z komentářů pod videem: ani mandolína nevěděla že je tohle možné.

Přidávám se ke vzkazu od nashvillských muzikantů: mějte se dobře a bezpečně, umývejte si ruce a na nikoho neprskejte. A zahrajte si.

Michal Hromčík, Nový Lískovec