Letos začátkem července zavítá Tony Trischka znovu do Evropy… Narodil se 16. ledna 1949 v Syracuse ve státě New York, v rodině univerzitního profesora. Jako teenager se dostal mezi místní folkové a bluegrassové nadšence a začal okamžitě studovat všemožné banjové styly. První nahrávky s Country Cooking na začátku sedmdesátých let předznamenaly pozdější zajímavý a progresivní styl, stejně jako technické mistrovství. V dalších letech vyrostl zároveň v precizního skladatele a v polovině sedmdesátých let nahrál tři alba původního banjového materiálu.

Sedmdesátá léta rovněž zahrnují tři roky s elektrifikovanou kapelou Breakfast Special z New Yorku. Se svým druhým nástrojem, pedálovou steelkytarou, byl Tony rovněž přizván do kdejakého dění od rock and rollu, přes moderní country až k jug bandu, který se zabýval hudbou se středovýchodní příchutí. Po Breakfast Special se utvořila další elektrifikovaná kapela Heartlands. Spolupracovala s Russem Barenbergem a Johnem Millerem, ale trvala pouze jeden rok. Koncem sedmdesátých let se Tony koncentroval na tvorbu banjových škol (kterých vydal nesčetné množství, stejně jako magnetofonových výukových kazet a později instruktážních DVD) a hrál také na banjo pro představení divadla v New Yorku včetně devíti měsíců hitového country-folkového broadwayského muzikálu s hudbou Roberta Waldmana „The Robber Bridegroom“.

Tonyho nejambicióznější hudební projekt, skupina Skyline, byla založena v roce 1980. Kapela využívala typické bluegrassové instrumentace ke hře hudebního směru, který byl později pojmenován jako soudobý pop. Složité hudební aranže, komplexní pojetí hudebních struktur a melodií a do důsledků rozvinutá improvizace dala v plné míře vyniknout Tonyho talentu a jeho hudebnímu rozvoji.

Třebaže Tonyho jeho hudební cesta zavála daleko od původního bluegrassu, vracel se mnohokrát k jeho kořenům pro inspiraci. Například jeho album „Hill Country“ z roku 1985 zdůrazňuje přímou direktní hru a při rozhovorech rád říkává, že z licků Lamara Griera na starých nahrávkách s Monroem je „prostě hotový“, stejně jako z posledních nahrávek Chicka Corey, Milese Davise nebo Police. Jednoduše se ta původní linka táhne s ním a nemůže se jí nabažit.

V roce 2007, po několika deskách s hudbou za hranicemi bluegrassu, respektive newgrassu, kde se prezentoval víceméně jazzem, ale také funkem, blues nebo old-time, se navrátil na modré pláně s albem „Double Banjo Bluegrass Spectacular“ (Rounder 0548), k jehož realizaci si pozval do studia řadu dalších excelentních banjistů, jako jsou například Earl Scruggs, Kenny Ingram, Tom Adams, Marshall Wilborn, Béla Fleck, Noam Pikelny, Scott Vestal, Bill Emerson či Alison Brown, se kterými nahrál banjová dueta s podporou dalších vynikajících hudebníků, jako jsou například Sam Bush, Jerry Douglas, Stuart Duncan, Tony Rice, Mike Compton, David Grier, Chris Thile, Barry Bales, Barry Mitterhoff, Byron House, Tim Stafford, David McLaughlin, Kenny Smith, Dudley Connell, Rickie Simpkins a další… V současné době má Tony na svém kontě 16 vydaných sólových desek a na desítkách dalších spoluúčinkoval.

Americký hudebník s českými kořeny u nás letos vystoupí už poněkolikáté. Poprvé jej pamětníci (a starší ročníky) mohli u nás slyšet se skupinou Skyline v roce 1988. Přijel pak i v letech 1989, 1991, 1996, 2008 a zatím naposled v roce 2009. V první polovině července 2013 budete mít možnost znovu tohoto excelentního hudebníka u nás vidět a slyšet společně se skupinou Druhá tráva, a to na koncertě v Ploukonicích u Turnova (5. 7. 2013 – sledujte kalendář akcí) a na Festivalu Slunce ve Strážnici. Je ale více než pravděpodobné, že se počet vystoupení Druhé trávy s Tony Trischkou ještě rozhojní…

Milan J. Kalinics, Brno

Více informací o tomto výjimečném hudebníkovi najdete na www.tonytrischka.com a také zde na BGCZ.net v souvisejících článcích (viz odkazy dole).
Poslední revize – 1. listopadu 2018

 

Související články:
Tony Trischka – 1. díl
Tony Trischka – 2. díl
Tony Trischka – 3. díl
Tony Trischka – 4. díl
Tony Trischka – 5. díl
Tony Trischka po letech znovu v ČR s Druhou trávou
S Tony Trischkou v hudebninách