Ve Spojených státech zemřel v pondělí 27. ledna 2014 ve věku nedožitých 95 let legendární folkový zpěvák, skladatel, hudebník a sběratel lidových písní Pete Seeger. Oznámila to agentura AP s odvoláním na jeho rodinu.

Seeger, který byl známý rovněž jako politický a ekologický aktivista, byl autorem nebo spoluautorem řady hitů, například Where Have All the Flowers Gone? (Řekni, kde ty kytky jsou), If I Had A Hammer (Bylo by to krásný) nebo hippie balady Turn, Turn, Turn!

Zpěvák se zasloužil také o popularitu písně We Shall Overcome (Jednou budem dál), která se posléze stala hymnou amerického hnutí za občanská práva. Nebyla ale jediná, kterou proslavil, do improvizovaného textu kubánské Guantanamery vložil verše velkého kubánského básníka Josého Martího a obliby se dočkaly i This Land Is Your Land (Ta zem je tvá zem) z repertoáru Woodieho Guthrieho nebo Goodnight Irene z repertoáru Leadbellyho.

Narodil se v New Yorku 3. května 1919. Jeho otec Charles byl muzikolog, sourozenci Mike Seeger a Peggy Seegerová byli také hudebníci. On sám vystudoval sociologii na Harvardově univerzitě.

V 30. a 40. letech 20. století, po absolvování Harvardovy univerzity, poznal mnoho zajímavých muzikantů a byl jimi ovlivněn. Byli to například Woody Guthrie a Leadbelly. Stal se zakládajícím členem folkových skupin The Almanac Singers a The Weavers. The Weavers zaznamenali největší úspěch v 50. letech, před tím než byli zařazeni na černou listinu v době McCarthyho honu na komunisty.

V 60. letech napsal první verzi školy hry na pětistrunné banjo How to Play the Five-String Banjo, která se stala základem pro mnoho hráčů na tento nástroj. V roce 1964 odehrál několik koncertů v Československu. Zaznamenal zde veliký úspěch a jeho vystoupení je pokládáno za jeden z impulsů pro rozvoj české folkové, country i bluegrassové scény. Koncert v Praze byl nahrán firmou Supraphon a LP deska vyšla v roce 1966 v Gramofonovém klubu.

V roce 1966 se stal spoluzakladatelem organizace Clearwater, která upozorňovala na znečištění řeky Hudson a pracovala na jejím vyčištění. Součástí jejich úsilí bylo v roce 1969 spuštění šalupy Clearwater, která se pak plavila po řece jako učebna a laboratoř.

Byl znám svými komunistickými názory, které zastával ve 30. až 40. letech. Komunistickou stranu USA opustil v roce 1950, šest let před tím, než Chruščovovo odhalení Stalinova kultu osobnosti způsobilo masový odliv členů Komunistické strany USA. Stal se antistalinistou, ale zachoval si levicové názory.

Hudebník zemřel přirozenou smrtí v Presbyteriánské nemocnici v New Yorku, kde podle vnuka Kitama Cahill-Jacksona pobýval necelý týden. Seeger byl v minulosti nominován na Nobelovu cenu za mír.


Pozn.: koncert z divadla ABC, kde Pete v roce 1964 hrál, je nyní zdarma ke stažení zde:
http://genedeitchcredits.com/about/live-recordings-pete-seeger-abc-theater-prague-1964
Koncert nahrál a jako album vydal jeho dlouholetý přítel Gene Deitch.