1. října 2012 byla spuštěna nová služba, díky které mohou všichni nezávislí autoři hudby snadno distribuovat svá alba a nahrávky do největších světových obchodů s digitální hudbou. Prodávat tak vlastní hudební díla přes iTunes, Amazon Mp3 nebo Junodownload zvládne od teď naprosto každý (hudebník či kapela).

Distr.Me je distribuční služba, která je přímo napojena na obchody iTunes a Amazon Mp3, přes které se celosvětově prodá 80 % hudby v digitálním formátu. Distr.Me umí také zprostředkovat prodej přes Junodownload, největší a zároveň pro distributory otevřený online obchod s elektronickou taneční hudbou.

„Distr.Me distribuuje pouze do těchto tří obchodů záměrně. Z našich zkušeností víme, že pro autory je zcela zbytečné distribuovat do všech online obchodů, které existují. A to ze dvou prostých důvodů. Za prvé má velká většina těchto obchodů (například online obchod s vyzváněním do mobilů na Taiwanu) minimální prodeje a vlastní zisky, proto brzy krachují a zanikají. Druhým důvodem je, že v momentě kdy zkrachují, autor ztrácí kontrolu nad svým hudebním dílem a nemůže ovlivnit, co se s jeho hudbou dál děje.“ uvádí tvůrce Distr.Me, Lukáš Vašíček, a dodává: „Jsme přesvědčeni, že v tomto případě je méně více. Do budoucna plánujeme určitě nějaké obchody přidat, budeme je však vybírat pečlivě.“

Distr.Me je služba, která se specializuje pouze na distribuci digitální hudby. Je navržena tak, aby její použití bylo co nejjednodušší, především pro uživatele, kteří nemají s distribucí hudby žádné zkušenosti. Stačí se pouze na distr.me zaregistrovat, vyplnit informace k albu a jednotlivým skladbám (například název alba a názvy skladeb), nahrát hudbu, vybrat obchody, kde chce dílo prodávat a zaplatit distribuční poplatek.

Distr.Me vyplácí autorům 100 % autorských odměn, tedy naprosto vše, co zůstane po odečtení provize provozovatelů obchodů (Apple, Amazon Mp3). „Myslíme si, že není fér brát si další procenta z něčeho, co nám nepatří, tedy z úspěchu a intelektuálního vlastnictví jiných lidí. Tento fakt také považujeme za motivační pro samotné autory hudby“ říká Lukáš Vašíček.

S Distr.me autoři nepotřebují vydavatele, tzv. label, který je zaštítí i v obchodních záležitostech; mohou ihned distribuovat vlastní hudbu bez dalšího prostředníka, který si většinou brousí zuby na další procenta z prodeje. Veškeré zisky tak obdrží přímo autoři, resp. držitelé autorských práv.

Aby byla služba co nejvíce otevřená začínajícím autorům, kteří nemají profesionální zázemí, nabízí Distr.Me ještě dvě doplňkové služby. Jednou z nich je finální úprava zvuku (tj. mastering), kterou zajišťuje Biotech-Studio, jedno z předních nahrávacích a masteringových studií v České republice, ve kterém tvořili své nahrávky přední čeští umělci, např. J.A.R., Sunshine, David Koller, Kamil Střihavka, DJ Wich, Charlie Straight, Mandrage a další. Druhou službou pro autory je zajištění výroby profesionálního digitálního přebalu alba (tzv. cover). V tomto případě spolupracuje Distr.Me s grafickým studiem Xproduction.

Web:

Lukáš Vašíček