Ve středu 24. února 2010 budu jamovat s přáteli v Oklahoma-Saloonu v německém Mnichově. Kdo z vás se chce připojit?

Asi před rokem mne kontaktoval nějaký americký mladík (Keith Tenzer, pro ty ostatní pražské Američany, kteří ho znáte a umíte dost česky na to, abyste tento článek přelouskali) s tím, jestli neznám nějaký kontakt na bluegrass v Mnichově – že tam zrovna přijel z USA a bude tam delší dobu žít a pracovat. Musel jsem mu říct, že kromě westernového klubu Rattlesnake Sallon tam o ničem nevím. Ovšem na 2. Evropském bluegrassovém summitu v Bühlu jsem poskočil radostí – potkal jsem tam tři zástupce nově vytvořené asociace přátel bluegrassu z Mnichova.

No a nebyl bych to já, kdyby mne to okamžitě nevyprudilo k akci – chci si tam zajet na jejich příští jam a sháním, kdo by ještě jel z Česka se mnou. Uvědomil jsem si totiž, že z Prahy je do Mnichova stejně daleko, jako do mého rodného Rožnova pod Radhoštěm (380km). A to za nějakou šílenou dálku nepovažuji, a stejně jako nemám v úmyslu přestat s Moravou udržovat styk, nemám zájem přijít o možnosti kontaktů ze stejné vzdálenosti. Znáte to – jeden kontakt plodí další, a nikdy nevíte, kam vás zavede a o co přicházíte, když to nezkusíte.

Dříve jsem si myslel, že v Německu je bluegrassových kapel pět a půl, ale v posledním čísle Bluegrass Europe jsem jich napočítal v seznamu snad stovku. A to je nějaké podhoubí! A co o sobě víme? Že potkáme jednu nebo dvě německé kapely na EWOBu ve Voorthuizenu? Nebo v La Roche? To pořád nic neznamená. Nevíme o sobě všeobecně vůbec nic. Nezveme je na naše festivaly a oni nezvou nás (krom několika světlých výjimek). Řeknu vám ještě něco: Asi před půl rokem jsem byl na jamu u Alvy a na zrcadle tam visel plakát německých milovníků bluegrassu, který oznamoval, že se sejdou tehdy a tehdy někde v Německu, nastoupí do autobusu, který je odveze do Prahy a stráví veselý víkend jamováním u Alvy, prohlídkou Prahy, degustací českého piva atd.

Nebyl bych to já, kdybych se toho nechytl: přivedl jsem Lukáše, Darka, Jirku, Pepého atd. a počkali jsme si u Alvy na německé turisty. Zažili jsme docela príma jamík – a co myslíte – tihle lidé žijí na půli cesty mezi Prahou a Mnichovem! Takže je dost možné, že je tam potkám (už jsem je samozřejmě pozval a počítají s tím).

Proto na vás lidi apeluju – přidejte se ke mně, obzvlášť vy z Budějic, Plzně, Karlových varů atd., kteří to máte ještě blíž! Uděláme si představu o akcích, které plánují na toto léto, můžeme je pozvat k nám, na festivaly, na chatu, na dílny… Byla by to zatím taková „spanilá jízda“, řekněme jednou za půl roku, výjimka. Kdo do toho má chuť? A když otcové rodin cítí, že nemůžou, co vy mladí? Jdete do toho se mnou?