Příznivci bluegrassu by si měli do svých letošních kalendářů zapsat datum 23. až 24. května. Vrací se totiž bluegrassový festival Jamboree.

Přitom loni ho pořadatel, městské kulturní středisko, zrušil. Důvodem byla velmi nízká návštěvnost. „Není v našich silách dělat festival, který není navštěvovaný, byť je velmi kvalitní. Je nám to moc líto,“ uvedla před rokem ředitelka kulturního střediska Eva Dresslerová.

Během roku se ale hodně věcí změnilo. „Sami účinkující se ozvali, abychom Jamboree ještě zkusili dát šanci. Stejné nebo podobné žádosti přišly i od veřejnosti. Rádi jsme je vyslyšeli a pokusíme se o malý zázrak,“ dodala Eva Dresslerová.

Festival pod názvem Banjo Jamboree a později Jamboree spoluzakládal jeho programový ředitel Petr Kuklík v roce 1973. „Přes rok se intenzivně snažím získat nějakou skupinu ze žánrové špičky z USA, ovšem za přijatelných cenových podmínek, které by rozpočet festivalu unesl. V současných dnech vrcholí jednání před podpisem kontraktu se skupinou světové třídy, a to s Nashville Bluegrass Bandem z USA. Pro letošní ročník počítáme s jejich dvěma koncerty“, řekl k programu. Více zatím uvádět nechce. Vstřícnější byl v odpovědi, proč klesá návštěvnost takové akce jako Jamboree. „Country a bluegrassová hudba stárne a mladé lidi příliš netáhne,“ řekl bez příkras. Předloni přivábil festival do letního kina a na hradní nádvoří během dvou dnů asi 1300 lidí.

Letošní festival je zkušebním balonkem

Víkend 23. a 24. května 2014 bude patřit obnovenému hudebnímu festivalu Jamboree. Co když ale ani novinky, které kulturní středisko pro něj připravuje, nepomohou? „Tak je doopravdy konec,“ tvrdí ředitelka městského kulturního střediska Eva Dresslerová.

Kdy se Jamboree a proč přestěhovalo do Strakonic?

Do Strakonic se Jamboree přestěhovalo z Kopidlna v roce 1990. Tehdy jsme používali název Banjo Jamboree, a to až do roku 1998.

Jak byste zhodnotila všechny ty roky, kdy tady Jamboree bylo?

Jamboree bylo vždycky muzikantským svátkem, mělo úžasnou atmosféru a obrovskou návštěvnost. Dávalo prostor jak zkušeným a známým kapelám, tak i těm, které teprve začínaly. Po rozdělení na dvě části v roce 1998 začal zprvu pomalý úbytek diváků, protože v nabídce byly dva téměř stejné festivaly. Přesto až do roku 2007 byla návštěvnost stále dobrá.

Zpočátku byl festival hodně navštěvovaný, ale pak začala jeho křivka klesat. Kdy to bylo a jaká byla podle vás příčina?

Dalším důvodem úbytku diváků je podle mého názoru i finanční situace mnohých návštěvníků. Dvoudenní pobyt na festivalu, ubytování a cesta může být pro někoho významnou položkou v rodinném rozpočtu.

Poslední větší zájem diváků byl v roce 2006, kdy tady na Jamboree vystupoval Waldemar Matuška. Ale ani to nestačilo. A předloni jste dokonce pro malý zájem veřejnosti festival zrušili. Ale letos bude znovu. Sami účastníci i veřejnost se přimlouvali za jeho obnovení. Zkoušíte tedy „vstoupit“ do stejné řeky?

Letošní obnovený festival je zkušebním balonkem. Pokud jde o „vstoupení do stejné řeky“ , připravujeme některé změny dramaturgické a organizační. Ty by měly přispět ke zvýšení návštěvnosti.

Co pro to, aby se vše podařilo, uděláte?

V souvislosti s odpovědí na předešlou otázku připravujeme také rozšíření a zkvalitnění propagace.

Osobně bych si velmi přál, aby se festival znovu rozjel. Ale musím se zeptat – co když bude opět návštěvnost pod hranici tolerance?

Pokud se náš záměr nepodaří, bude to skutečně poslední ročník.

 

Petr Škotko

Příspěvek byl převzat z http://strakonicky.denik.cz