Není to zase tak dávno, co se na pultech obchodů s hudebními nosiči objevil společný dvojcédéčkový projekt společností Universal a Sony Music/Bonton s názvem Fešáci: 35 let, který nabídl celkem ucelený pohled na tři a půl desetiletí trvající hudební dráhu jedné z našich nejvýraznějších countryových formací všech dob.
Od vydání této kolekce uplynuly dva roky a do rukou se mi dostala další fešácká kompilace. Rovněž dvojdiskový výběr s názvem Fešáci & Bluegrass Hoppers: Výběr z let 1969 – 1984, který tentokráte pochází z hudební stáje Supraphonu, je však, jak už jeho název sám napovídá, zaměřen na poněkud kratší úsek historie této vyjímečné formace.
Autor kompilace (je jím současný kapelník skupiny Antonín Kny) se skutečně rozhodl zmapovat pouze necelou polovičku fešácké historie. Obsah prvního disku je omezen ročníky 1975 až 1984 a nabízí (až na jednu vyjímku) písně z prvních čtyřech alb Fešáků: Ostrov Fešáků (1975), Salon Fešáků (1977), Fešáci 2000 (1980) a Pošta Fešáci 1 (1983). Zmíněnou vyjímkou je skladba „Kovbojové a klauni,“ která pochází z EP desky vydané v roce 1984 hudebním vydavatelstvím Panton. Na cédéčku tak naleznete všechny velké hity pocházející ze zmíněných elpíček. Nechybí skladby jako „Paní má se má,“ „Prodavač,“ „Sundej z hodin závaží,“ „Jaro,“ či „Lojza a Líza.“ I když se jedná o velmi silnou sestavu, trochu zamrzí absence jiných, rovněž úspěšných písní z této doby, které se však na výběrech neobjevují zase až tak často. Byla tím tak poněkud promarněna šance, aby se Supraphonský výběr stal velmi pěkným rozšiřujícím doplňkem k již zmíněné předchozí kolekci z roku 2002. Pokud totiž srovnám tracklisty obou titulů, najdu zde celkem 15 společných skladeb a to je přeci jenom příliš mnoho. Naopak, na obou nosičích chybí nahrávky jako „Kamaráde, pusť ten kolotoč,“ „Hej chlapče s tamburínou,“ „Než nám dojde kyslík,“ „Já tajně cvičím“ nebo „Co déšť by nesmyl,“ které také bezesporu patří k velkým hitům skupiny.
Druhý disk této kompilace je zaměřen na předfešácké období. Obsahuje nahrávky z let 1968 (zde menší rozpor s názvem celého projektu) až 1974, plus dva instrumentální snímky pořízené v letech 1975 (“Frýda“) a 1977 (“Victoria Rag“), které sice skupina natočila již pod názvem Fešáci, ale v jejím repertoáru byly tyto skladby ještě v době Bluegrass Hoppers. Disk začíná slavnou baladou o Jedu Clampettovi, zde však pod názvem „Prodám laso.“ Nahrávka pochází z úplně prvního ročníku festivalu Porta, na kterém Bluegrass Hoppers vystupovali ještě pod svým úplně prvním názvem Greenes. Z Porty pocházejí i další nahrávky – písně „Darling,“ „Potulný hráč“ a „Sklenka.“ Na disku nechybí ani písně, které skupina nahrála jen několik týdnů před svým plným přejmenováním na Fešáky. Jsou to skladby „Pražce,“ „Pět stromů“ a „Písnička o cestách,“ které byly dokončeny 1. dubna 1974, v té době ještě pod „smíšeným“ názvem Bluegrass Hoppers – Fešáci. Od června 1974 již skupina vystupovala pouze jako Fešáci. Do úplně kompletní diskografie Bluegrass Hoppers zde tak chybí snad jen dva snímky pocházející ze singlu vydaného v roce 1973 – písně „Sto dní“ a již zmíněná česká verze Dylanova hitu “Hej, chlapče s tamburínou.“
Jaký je tedy verdikt? Kompilace Fešáci/Bluegrass Hoppers: Výběr z let 1969 až 1984 potěší bezesporu každého milovníka klasické country music a bluegrassu a pokud navíc patříte k fanouškům této skupiny, je to pro vás titul do jisté míry povinný. Kvalitní hudba, která si i po tolika letech dokáže najít nové posluchače. Škoda jen, že se na tracklist alba nepodařilo zařadit některé méně známé skladby, které by vhodným způsobem doplnily již dříve vydané výběry Fešáků.
Fešáci/Bluegrass Hoppers: Výběr z let 1969 – 1984 / Supraphon, 2004
CD 1 (Fešáci):
Čím jezdí láska * Sundej z hodin závaží * Pojedou * Matterhorn * Paní má se má * Slída * Zvony * Lojza a Líza * Svítá ve tvých tvářích * Šéfe * Dialog 2000 * Přesný čas * Prodavač * Jaro * Kovbojové a klauni * Ranní ticho * Nádraží * Podzimní zpráva * Neboj lásko * Co na Fešáky neplatí
CD 2 (Bluegrass Hoppers):
Prodám laso * Darling * Potulný hráč * Sklenka * Pražce * Pět stromů * Písnička o cestách * Frýda * Lora * Jackson * Pochod městem * Pluj, pluj sedm dní * Victoria Rag * Poslední veřejné oběšení v Západní Virginii
Zdroj: www.ZateckeCountry.cz