Cold Rain / Stay / Nobody Knows / Sweet Ava / Warning Signs / House Of Cards / The One She Adored / Short Shorts / Annie / Taking And Giving / Waking Up With You / Faith Moved A Mountain

https://www.breakinggrass.com
https://www.facebook.com/BreakingGrass

Kapely se na své životní pouti vydávají různými cestami. Jedny se otrocky drží originálů, které postahovaly z internetu nebo získaly od někoho do vínku, a ten jim nakázal, že by neměly prznit, co bylo jednou dané. Anebo se rozhodnou, že si vypůjčí napsané skladby, protože všechno dobré už bylo složeno a není potřeba se snažit, jen zlepšit původní verze. A ti odvážnější, kteří by si mohli zahrát po boku Mela Gibsona v jeho Statečném srdci, se rozhodnou jít tou nejtěžší a zpočátku nejneschůdnější cestou psaní vlastních skladeb. Kolik si jen vyslechnou kritiky, posměšků, uštěpačných poznámek a podobně, které jim uštědří ti zkušenější, co už mají něco za sebou, a tak si osvojují právo i hodnotit. Ale pokud kapela vytrvá, naučí se poslouchat, zdokonalovat a zlepšovat to, co je na jejich písních dobré, má nastoupeno k aspoň chvilkové slávě. A právě tímto směrem se vydala mississippská kapela Breaking Grass.

Už název trochu evokuje, že jejich styl je něčím osobitým. Snaží se hrát vlastní hudbu, jít vlastní cestou a vybudovat si tak vlastní zvuk, který by byl jen jejich – „rozbíječsko-travní“. První náznaky této skupiny se objevily v roce 2008. Zpočátku to bylo jen tak pro zábavu, ale v roce 2011 se chlapci rozhodli, že se tomu budou věnovat trochu seriózněji a hned nato vydali svoje debutové album s jednoduchým názvem Breaking Grass obsahujícím chuťovky jako The Ghost Song nebo Letter From the Angel. Zděšení bluegrassové veřejnosti způsobil už jen fakt, že všechny skladby na této novince byly originály, ale navzdory tomu si zasloužili uznání a pochvaly nejen od fanoušků, ale i kritiků. Brian McNeal z Prescription Bluegrass o nich napsal: “Moje první dojmy z Breaking Grass byly, že tato kapela chápe rozmanitosti. Od upřímných emocí po barové romance, od texaského twostepu po autentickou dobrou staromódní stodolní vypalovačku, v Breaking Grass nic nechybí a je to smíšené. Je skutečně osvěžující slyšet kapelu, která je opravdu odlišná… odlišná od jiných a také rozdílná zevnitř.” Pod toto se klidně podepíšu. Samozřejmě během existence kapely docházelo k menším obměnám na jednotlivých hudebních postech, jak už to bývá, ale původní jádro zůstalo, zvuk se zachoval a zachoval se především hlavní a dvorní skladatel, kytarista a zpěvák Cody Farrar. Potenciálu kapely si pochopitelně všimlo i velké vydavatelství, jakým je Mountain Fever Records a lačně po partě chňaplo a upsalo si ji. Bylo to v roce 2014 a nedlouho nato vydala kapela svoje třetí album. Na to, že jejich první vyšlo už ve zmíněném roce 2011, tak to byl pořádný nápor pro jejich fanoušky.

A letos jsme jako dárek dostali jejich další novinku. Její název je více než znepokojující, a to Warning Signs. Opět se Cody Farrar nenechal zahanbit a přispěl dvanácti kousky na dvanáctikouskové album. I proto se možná na první poslech tato novinka moc nezamlouvá. Nezazní zde žádné známé tóny, žádné odrhovačky hrající se na každém pódiu aspoň pětkrát během jednoho dne, ale jsou tu svěžest, inovace, autorský rukopis nutící poslouchat pozorněji a hledat skryté poklady. Prvním singlem byla píseň Annie o moderní kovbojce, která by svoje problémy s darebákem, do kterého se zamilovala, nejraději řešila s pistolí v ruce. No, chlapi, o kolik by nás bylo méně, kdyby to takto fungovalo všude. Titulní Warning Signs je swingovější a rychlejší píseň o katastrofách a varovných znameních, které zpěvák vidí celý život, ale i tak ho nejvíc překvapí jedna – láska. Navzdory své originalitě a progresivnosti zůstává kapela i jednou nohou v tradici a tradičněji laděných aranžmá, jak to můžeme uslyšet například ve skladbách Cold Rain nebo The One She Adored. Příjemná chuťovka s doslova popovou melodikou a jemností je pomalejší Stay, kde svoje odehraje především kytara a housle. Kapela si krásně pohrála i s baladickou Sweet Ava s příjemným banjem. Mandolinista Zach Wooten se předvedl v hluboce depresivní a zajímavé písni House of Cards. Pro milovníky valčíků je tady Taking and Giving.

Album Warning Signs nabízí přesně to, co očekáváme od kapely Breaking Grass. Tráva se tady sice láme různými směry, hýří různými barvami, nejen modrou, ale navzdory tomu zůstává věrná tomu, z čeho vyrostla. Čím víc takových alb!

Dušan Gemerský (ze slovenštiny přeložil Milan J. Kalinics)