Love Please Come Home / Dirty Ol‘ Job / Dreams / Back Away / Darcy Farrow / I Don’t Want To Lose You / The Good Man / Aunt Birdies Wingback Chevrolet / Standin‘ Up / He Arose
Canucky Bluegrass Boys: Lee D Roy (guitar, lead vocals), Matt Naveau (bass, lead vocals), Red Nelson (banjo), Larry Carriere (guitar), Don Reed (violin) / http://canuckybluegrass.com
V české a slovenské trampské tradici se často zpívá o zemi zvané Ontario. Kdo ví, proč naše předky, kteří měli v očích iluze, nad hlavou pouze střechu z hvězd, pod sebou postel z trávy a rádi snili u ohňů, zaujala právě tato kanadská provincie. Vždyť nejedna trampská osada si dala název Ontario. Dokonce kterýsi myslitel u slovenského města Martin nazval rybník tímto čarovným jménem. Snad za to mohou hluboké, divoké, tisícileté lesy, které se v této nejlidnatější kanadské provincii nacházejí. Anebo možná blízkost Velkých jezer s magickými Niagarskými vodopády. Nikdy jsem se to nedozvěděl. Ještě jako mladý skaut jsem však toto pojmenování romanticky a intenzivně vnímal a celkem mě to drží až doteď. Proč ale připomínám tuto oblast? Pro ty, kteří čtou pozorně, je známo, že odtud pochází kapela Rescue Junction, o které jsem už psal. Avšak nejen ta. Tam, kde je po většinu roku drsnější podnebí ovlivňované studenými a suchými arktickými větry, tedy Severní Ontario, má sídlo i další kapela. Ta si říká Canucky Bluegrass Boys.
Začátky tohoto seskupení se točí kolem trojice hudebníků, Davea, Matta a Leea, kteří zpočátku hrávali jen tak spolu, později přišla i nějaká ta vystoupení pro hrstky posluchačů, pak dokonce i festivalová pódia a byly to začátky, jaké mají stovky jiných kapel. Postupně se ale vyprofilovali a identifikovali se unikátním zvukem, vícehlasy a to všechno doplnili entuziasmem. Každý do hudby vkládal něco vlastního. Tak se jim ještě podařilo přitáhnout banjistu a houslistu a rázem byli kvintetem fešáků a tak zůstali doteď. Samozřejmě ani jim se nevyhnuly menší změny v sestavě, jak to už v živote chodí. Skutečnou hvězdou, která se v této kapele nachází, je houslista Don Reed. Třikrát získal ocenění v soutěži Nejlepší houslista Severní Ameriky. I díky jeho talentu si ho všimnul country zpěvák Dwight Yoakam, a tak se objevil na mnohých jeho nahrávkách. Kromě toho spolupracoval i s hudebníky a zpěváky jako Buck Owens, Jackson Browne nebo Mark O’Connor. Mít takového hudebníka v kapele je k nezaplacení.
V roce 2009 jim vyšla první nahrávka s názvem Standin Up. Po ní jakoby se za kapelou slehla zem. Aspoň tak se mohlo našinci na druhé straně Atlantiku zdát. Navzdory tomu však tito hudebníci nezaháleli, tvrdě na sobě pracovali a sem tam získali i nějaké to ocenění. Navzdory tomu, že kromě Reeda chlapi hrají vedle svého občanského zaměstnání, nestěžují si. Jak řekl kontrabasista Matt Naveau: „Mnoho lidí říká, že jsme šťastná kapela. Nemáme totiž tendenci jen se postavit a hrát. Jsou další kapely, které hrají tebe, ale jsou i jiné, které hrají pro tebe. My se snažíme hrát pokaždé pro tebe.“ A tak se této partě kadeřníků, realitních agentů, důchodců a tlumočníků po šesti letech podařilo vydat další album s názvem Dirty Ol‘ Job.
Obsahuje deset skladeb a u jeho nepřetržitého poslouchání strávíte půl hodiny. Titulní skladbu napsal výše uvedený Naveau, který je majitelem kadeřnictví, a zajímavostí je, že píseň vypráví o hornících. Řekl k tomu: „Můj otec a také i hodně mých přátel byli a jsou horníci. Obklopený těmito lidmi jsem jednoduše musel o nich složit píseň.“ Kapela se s jistotou nejlépe cítí v rychlých skladbách. I díky tomu je známá, neboť její vystoupení mají drive, energii a patřičný temperament. V sólových vokálech se střídají kytarista Lee D. Roy a Matt Naveau. Ten se kromě titulní skladby podepsal i pod další kousky. Konkrétně jde o The Good Man a Standin‘ Up. Mimo to zde najdeme i notoricky známé písně, jako například Love Please Come Home a srdcervoucí baladu o dvou milencích a tragickém pádu z koně Darcy Farrow. Canucky Bluegrass Boys se tak zařadili do dlouhého seznamu muzikantů, kteří se zamilovali do této skladby a nazpívali ji na svých albech.
Jsou skladby, které si poslechnete a můžete je poslouchat několikrát a i tak na ně zapomenete. Na druhé straně jsou písně, které si zalíbíte napoprvé. Pro mne tohle představuje pomalejší píseň He Arose uzavírající tohle sympatické album. Kapela se tady, jak už vypovídá samotný název, představuje v gospelovém světle.
Dušan Gemerský (ze slovenštiny přeložil Milan J. Kalinics)