There Is Power in the Blood / I’ll Never Go Back / Love Lifted Me / Trials, Troubles, Tribulations / Old Time Power / Mother Prays Loud in Her Sleep / We’ll Understand It Better / Just a Closer Walk With Thee / Go Tell It On the Mountain / A Glorious Church / If I Could Hear My Mother Pray Again / I Dreamed I Searched Heaven for You / Springs of Living Water / Mansion Over the Hilltop / Revelation Chapter 5

https://www.youtube.com/watch?v=YxlVMGCs5H4
http://www.cdbaby.com/cd/davidpeterson

Dámy a pánové, pojďme vzpomínat. Miluji historii a všechny zapeklitosti s ní spojené, a proto se v ní rád vrtám. Věřím, že mi to odpustíte. Vím, historie není pro moderního člověka, ačkoli klasikové tvrdí, že pokud se z ní nepoučíme, tak nám už nepomůže nic. A tak se vrátíme ne až tak daleko.

Bylo to po skončení druhé světové války a psal se rok 1946. Děda Simpson z kresleného seriálu Simpsonovi by o tom uměl povykládat určitě hodně. Možná o tom, jak čtrnáctimetrová vlna tsunami srovnala některá města na Havajských ostrovech, že USA uznaly vládu Tita v Jugoslávii, že Filipínci získali nezávislost, že nedaleko atolu Bikini se pod mořem testovala atomová bomba, že byla založena CIA a podobně. Pro nás příznivce bluegrassu to však znamená mnohem víc. V prosinci se k Williamu Smithovi Monroeovi přidali banjista Earl Scruggs a kytarista Lester Flatt, a tak společně s houslistou Chubby Wisem a kontrabasistou Howardem Wattsem vzniklo dnes už legendární seskupení později pojmenované jako “Original Blue Grass Boys”. Tato pětice v roce 1946 nahrála několik písní v Columbia Records a tyto tradiční pecky, jako například Toy Hearts, Little Cabin Home on the Hills, Kentucky Waltz, Footprints In the Snow a Blue Moon of Kentucky, žijí doteď. Tolik k roku 1946.

A proč jsem to všechno vlastně vzpomenul? Chci se teď věnovat Davidovi Petersonovi a právě tento člověk se rozhodl, že svoji kapelu pojmenuje po tomto roce. Tedy 1946. A teď si mohou začít mnout ruce všichni milovníci tradičního bluegrassu, protože jeho nahrávky jsou právě takové. Tradičnější.

David pochází z dvacetitisícového městečka Easton nedaleko Bostonu. I když to nebylo právě ideální hudební město, právě tady se dostal k bluegrassu. “Poprvé jsem uslyšel bluegrass od lidí, se kterými jsem chodil do kostela,” vzpomíná David na svoje hudební začátky. „Byl tu diakon, který hrál na banjo. Měl syna v mém věku, a tak jsem se často ocitl v jejich domě a poslouchal, jak hrají bluegrass ve svém obýváku. Bylo to před 34 lety. Potom jsem se rozhodl, že také chci hrát na banjo. Jedna věc vedla k druhé a začal jsem se učit na kontrabas, mandolínu a potom kytaru. Na kytaru hraji v současnosti nejvíc. Tehdy jsem si neuvědomoval, že se tím mohu živit. Ale byl jsem posedlý hudbou. Řekne vám to každý, kdo mě zná.” A tak následovala jeho cesta do Nashvillu. Rozhodl se, že se bude věnovat tradičnější hudbě, ať už bluegrassu anebo country. “Když jsem se dostal k bluegrassu, měl jsem rád tradici. Líbili se mi Bill Monroe, Flatt & Scruggs. Líbili se mi především představitelé z první generace. Druhá věc, která mě inspirovala, byla stará americká gospelová hudba. Toto je materiál, který se mi nejvíc zamlouvá.” V roce 1999 založil svoji formaci 1946, se kterou po různých obměnách působí doteď a chlapci mají na kontě několik alb. Avšak třetinu Davidových vystoupení tvoří jeho sólové koncerty. Díky atmosféře, která na nich vládne, si vysloužil přezdívku “tichý muž” bluegrassu a tradiční country hudby. “Lidé říkají, že to, co slyšeli, byla tichá hudba. Ne protože všechno na těchto show je pomalé a meditativní, ale protože je tam většinou sólová kytara. Takže “tichý” je celkem dobrý popis. Ve skutečnosti si myslím, že trénink ticha je celkem dobrá věc. Všichni bychom toho mohli dostávat víc.”

Z Davidových sólových zkušeností a též vztahu k hudbě vychází i jeho sólový projekt, který vyšel letos s názvem Old Time Power. A právě tady nejvíc rezonuje spojitost toho, co David propaguje – starý bluegrass a náboženství. Musím však zklamat fanoušky komorní atmosféry těšící se na Davidovo vyplakávání nad kytarou. Je to bluegrassové album se vším, co tam patří a samozřejmě s partou výborných hudebníků, kterými se David obklopil. Uvedu jen jména Charlie Cushman, David Grisman, Stuart Duncan, Richard Bennett nebo Rob Ickes. Tito všichni se přidali k nahrávání tohoto projektu, který kopíruje zvuk nahrávek z poloviny 20. století.

Nachází se tady patnáct skladeb od různých interpretů. Tak zde najdeme kousky od Louvin Brothers, Estil C. Balla, Flatta & Scruggse, Johna Wesleyho Worka Jr., Johna Whitfielda „Whita“ Vaughana a dalších. Jsou to všechno tradiční gospelové skladby, mnohé sahají až do dob, kdy se při autorství uvádí – autor neznámý. Jiné, autor známý, pocházejí z devatenáctého století, jako je to například u vánočnější Go Tell It On the Mountain, příjemné A Glorious Church nebo titulní Old Time Power od Charlie D. Tillmana. O skladbě Just a Closer Walk With Thee jsem se například dozvěděl, že patří k nejhranějším v New Orleansu na džezových pohřbech. Super, ne? Všechno je to zahrané v tradičním stylu a jakoby se tady zastavila hudba někde v padesátých letech dvacátého století. Takže návrat do minulosti jako vyšitý.

Dušan Gemerský (ze slovenštiny přeložil Milan J. Kalinics)