My Kentucky Home / Homesick Blues / Dreaming Enough To Get Me By / Georgia Maple / My Home In Caroline / I’ll See You in My Dreams / Harvest of My Heart / It Must Be Love / Blues Ain’t Coming Through My Door / Trains Can’t Turn Around / Until your Love Brings Me Back / This Letter

http://www.edgarloudermilk.com
https://www.facebook.com/EdgarLoudermilk
https://itunes.apple.com/us/album/georgia-maple/id1108545954

Bluegrassové kapely nejednou připomínají štěpení atomu. Nejprve je to jedna velká sestava, která se postupně začne dělit, zmenšovat a vytvářet další částice. Teda aspoň můj selský rozum to tak vnímá. Začnu například kapelou Country Gentlemen, od které se v roce 1979 oddělil Doyle Lawson, aby založil svoji rtuťovitou gospelovou vichřici Quicksilver. Stal se jakoby vyhledávačem talentů, a těch se v tomto seskupení skutečně přemlelo nespočetně. Když ale měli pocit, že mají dostatek zkušeností, odštěpili se od svého učitele a mistra a vytvářeli vlastní bandy. Russell Moore je neobyčejný zpěvák a pobyl v této kapele šest roků, dokud v roce 1991 neodešel dál a nespoluzaložil IIIrd Tyme Out. Ale aby to neměl jednoduché ani on, též se v kapele prostřídalo pár hudebníků a zpěváků a takovým byl i Edgar Loudermilk. Tento kontrabasista vydal svoje debutové sólové album v roce 2009 a na něm se projevil jeho nejen instrumentální, ale především vokální a skladatelský talent. Po odchodu z IIIrd Tyme Out však vzpomíná na lídra této formace. “Skutečně miluji hudbu této kapely. Zpívání s Russellem Moorem bylo komplimentem mého života, protože nevěřím, že se někde nachází lepší zpěvák.” Konec příběhu o štěpení. Takový je jednoduše život.

No a Edgar začal svoji sólovou kariéru ve skutečně velkém stylu. Konečně, proč ne? Měl zkušenosti s hraním v doprovodných kapelách Rhondy Vincent a Martyho Raybona, se kterým byl téměř pět roků. “Opravdu jsem si hraní s Rhondou a Martym užíval,” vzpomíná Edgar. “S Rhondou to byla moje první práce profesionálního hudebníka a naučil jsem se od ní velmi hodně. Práce s Martym byla také skvělá zkušenost, protože jsme nehráli jenom bluegrass, ale také starou hudbu ze Shenandoah.” A tak jsme na jeho debutovém albu Roads Travelled mohli slyšet všechny tyto pozitivní vlivy z jeho minulosti. Martyho, Rhondu, Ciu Cherryholmes anebo Russella Moora.

Kvalitní album vystřelilo Edgara ke hvězdám. Od té doby se samozřejmě jeho kariéra posunula dál a na jeho konto přibývaly další výborné nahrávky. Jednou z nich je i loňský projekt s Dave Adkinsem s jednoduchým názvem Adkins & Loudermilk, který byl vyvrcholením jejich spolupráce táhnoucí se od roku 2013. Setkali se dva vynikající zpěváci, kteří vložili to své osobité do jednotlivých skladeb, které se tady objevily. Oba mají rozdílné hlasy, ale společně vytvořili pozoruhodné dílo, které mě zaujalo od prvního poslechu.

Edgar je, kromě vynikajícího zpěváka a hudebníka, i slušný písničkář. Jeho předcházející alba byla povětšinou poskládaná z písní, které sám složil nebo na nich spolupracoval, a tak to není jiné ani na jeho novince Georgia Maple. “Miluji vystupování, ale myslím si, že být zpěvákem-písničkářem je moje největší vášeň,” řekl Edgar. “Rád tvořím naši vlastní hudbu a naši vlastní značku, abych ji hodil ven a viděl, kam to dopadne. Když jsi písničkář, je to, jakoby jsi měl volání, které z tebe vychází.” Edgar říká, že skládá téměř se všemi nástroji, ale nejčastěji s kytarou. “Ale pokaždé a opět, když přecházím prsty po base, myslím na linky, které chci hrát, a to mě navede k nové skladbě. A potom beru různé nástroje, protože mě to navádí k rozmanitým směrům vedoucím k napsání skladby.”

Na albu Georgia Maple se nachází dvanáct skladeb, které Edgar nahrál se svou doprovodnou kapelou složenou z kytaristy Jeffa Autryho, dobristy Glena Craina a mandolinisty Zacka Autryho. Také se tady objevil banjista Chris Wade. Ze spolupráce těchto zkušených hudebníků vznikl kvalitní materiál a výborný přírůstek do bluegrassové rodiny. Jako ochutnávku pustilo vydavatelství Pinecastle Records do éteru singl My Kentucky Home a v této svižné skladbě hudebníci předvedli svoje schopnosti a příjemně tak připravili posluchače a fanoušky na další silné nahrávky. Homesick Blues je tématicky také zaměřená na rodinu, domov a prostředí rodinného života, ale její celková atmosféra je temnější, smutnější a pesimističtější. Už samotný název další skladby Dreaming Enough to Get Me By předurčuje, že jde o příběh snívajícího člověka, který se snaží uniknout z každodenní reality prostřednictvím svých snů a představ. Nacházejí se tady příjemné vyhrávky a potenciál na hit. Edgar má na kontě hodně silných skladeb, a tak jsem byl velmi rád, že takové jsou i na této nahrávce. Pro mě výraz silná skladba neznamená hitovka, která se dennodenně omílá v rádiích a je uměle tlačená do uší lidí, ale spíš něco, co mi zanechá určitý pocit na duši a hned nevyšumí. Takou je pro mne i Harvest of My Heart. Nevím proč, jen neurčitě tuším. Příjemnou a chytlavou je i píseň It Must Be Love. Milovníci rychlejší hudby si přijdou na své především u Trains Can’t Turn Around, kde se kapela předvede ve své dokonalosti. A ti, co mají rádi něco pomalejšího, najdou uspokojení v sladké skladbě Until Your Love Brings Me Back.

Georgia Maple nabízí vynikající směs příjemných nápaditých skladeb, které se vydařily. Edgar opět vytáhl ze šuplíku mnoho dobrých kousků a přivedl na svět krásné dítě. Příjemný poslech…

Dušan Gemerský (ze slovenštiny přeložil Milan J. Kalinics)