Číslovka znamená 40 let na bluegrassové scéně a Larry se rozhodl si to pořádně užít. Ke spolupráci na novém CD pozval hosty, takže v každé písni je jiná sestava. Deska, která vyšla v březnu 2005, slibuje nečekané kombinace a pestrost – zejména ve zpěvech. Jeden lokální novinář použil ke své recenzi podtitulek: „skvělý způsob jak se rozloučit.“ Doufám, že to není nutné, Larry ještě nepatří do muzikantského důchodu.

Larry Sparks se v klasickém bluegrassu už dlouho řadí po zásluze ke špičce. Muzikantsky se vyučil během čtyř let u Stanley Brothers. Nejdřív jako kytarista nahradil George Shufflera, později po smrti Cartera Stanleyho převzal i úlohu hlavního zpěváka. Potom se osamostatnil a od svých 22 let vystupuje s vlastní kapelou The Lonesome Ramblers. Jeho schopnost výborně bavit publikum mu vysloužila označení „Elvis bluegrassu“. Jeho kytarová hra je úsporná, ale velmi přesná v doprovodu a vkusná v sólech, dobře ji rozeznáte od jiných kytaristů. Nepředvádí se, dává tomu přesně co je třeba. Díky jeho perfektnímu rytmickému cítění jeho kapela podobně jako třeba Hot Rize zahraje klasický materiál s moderním švihem, ani si nevšimnete, že uvnitř v rytmickém předivu se vlastně odehrává boogie, swing nebo rokenrol. Jeho zralý svěží hlas také snadno rozeznáte mezi jinými zpěváky. Není to ten typický vysoký horalský, častěji využívá středních poloh, kde mu to sluší.

Na desce se najdou opravdu perly. Jasně – je tu především Larry, se svým opravdovým zemitým projevem, který i pomalé nebo středně rychlé skladby podá tak, že mu je zbaštíte. Mě jako kytaristu mimořádně potěšila jediná instrumentálka Carter’s Blues. Jednoduché téma zpracované s nevšedním vkusem, měkce a bravurně. Žádné rychlopalné šestnáctiny nebo trioly od začátku až do konce – naopak vzorná ukázka práce s melodickými motivy i s dlouhým a kultivovaným tónem. V sólech se tady s Larrym střídají Jim Hurst, Kenny Smith, Tim Stafford, Vince Gill.

Zvučná jména přinášejí další překvapení. Píseň Blues Stay Away From Me je známá spíš jako pomalá (Auldridge, Reid & Coleman s napjatým zpěvem Lou Reida nebo hospodsky uvolněná s Markem Knopflerem a Notting Hillbillies). Tady vystřelí v rychlém tempu a v duetu s Larrym zpívá Vince Gill. Bluegrass ostrý jako křen. Rychlé banjo, housle nebo mandolína jsou u dobrých kapel standardem, tady to ještě rozžhaví dobro Randyho Kohrse.

Nemůžou chybět nejznámější Larryho písně. V mojí oblíbené nostalgické Tennessee 1949 se k němu připojili Carl Jackson a Larry Cordle. Skladba John Deer Tractor se vyšvihne do ještě vyššího patra kvality v refrénu, kdy nastoupí ve vokálu Dan Tyminski a Alison Krauss – nepochybně jeden z vrcholů desky.

Ve dvou gospelech doplní Larryho svým širokým vícehlasem skupina The Isaacs respektive The Marshall Family, ve druhém případě a capella. Výbornou náladu má trio Larryho a sester Whiteových. Dalšími zpěváky, kteří se přidali k Larrymu ve společné písni, byli například Ricky Skaggs a Ralph Stanley, Rhonda Vincent, Chris Jones a Don Rigsby, Russel Moore a Ronnie Bowman, Tom T. Hall a další. 16 kousků alba zakončuje trio Larryho se sebou samým (nazpíval v refrénu všechny 3 hlasy) New Highway. Vynikající muzika. Doporučuji.

PS. Kompletní CD se dá poslechnout ve velmi dobré kvalitě (128 kbps) na www.cmt.com.