Someone Prayed / Been There Done That / Brother John / Absent From The Body / So In Love With Jesus / Run To Meet Him / Emily (It’s Love) / Condemnation / Let My Life Make A Difference / He’s In Control / That Which Matters / There Is A God

Summer McMahan, Brayden McMahan, Sam McMahan, Cory Piatt, and Luke Dotson

http://mountainfaithband.com
https://www.facebook.com/MountainFaith
https://www.youtube.com/channel/UCnWQlMl2kxRu0npQZOjgBQQ

Není to tak dávno, co se na americké bluegrassové scéně rozproudila živá debata o kapele Mountain Faith. Hlavním předmětem těchto úvah a diskusí byla účast skupiny v soutěži America’s Got Talent vysílané na stanici NBC. Na jedné straně byli odpůrci tohoto počinu a trnem v oku jim bylo, že se kapela shazuje v takové komerční blbosti, že przní bluegrass, výběr písní a podobně. Na straně druhé byli zastánci tohoto počinu, kteří v tom viděli nejen obrovskou propagaci samotné kapely Mountain Faith, ale především hudebního žánru, který skupina reprezentuje.

Na YouTube máme i my možnost podívat se na jejich vystoupení a potom hodnotit. Navzdory tomu, že prý kapela upravila známé rockové a popové písně (přiznám se, že jsem je nikdy předtím neslyšel), mě jejich provedení zaujalo. Byla tam zjevná lehkost, radost a síla, s jakou se tato pětice postavila před davy ječících a hystericky křičících lidí. Jejich cesta v soutěži skončila 2. září a představovala pro kapelu z městečka Sylva v Severní Karolíně úžasné dobrodružství a věřím také, že přispěla i přínosem pro žánr. Určitě však byla přínosem pro mladé a talentované hudebníky na jejich nejnovější nahrávce That Which Matters.

No, kde bych začal? Věkové rozpětí členů je 19 až 51 roků. A představte si to, může to fungovat. Nejstarším členem je Sam McMahan, fousatý chlapík, který si na Vánoce přebarvuje vousy a chodí jako Santa. Ale ne. Už odedávna byl milovníkem jižanského gospelu a když jeho dvě děti Summer a Brayden chytily do rukou hudební nástroje, postavil se za kontrabas a společně odstartovali svoji kariéru. Na pomoc si zavolali bratrance Johna Roberta Morgana a skupina Mountain Faith byla na světě. O tom, že jde o skutečně talentovanou partu, svědčí mnohá ocenění, která získali ať už jako kapela nebo jako jednotliví hudebníci. V současnosti k nim můžeme klidně přilepit i dalšího talentovaného hráče, mandolinistu Coryho Piatta, a Johna s kytarou vystřídal Luke Dotson. O tom, kam směřuje Mountain Faith, není pochyb. Vždyť i na jejich FB profilu můžete najít motto “Bluegrass je naše hudba, Kristus je naše vášeň.” Tak bych zhruba představil MF. Na kontě mají čtyři alba, to jejich poslední vyšlo teprve nedávno. A podle mého skromného názoru patří k tomu nejlepšímu z letošní bluegrassové nabídky a pěkně pohladilo moje bluegrassové ego.

Jak jsem už řekl, kapela se na America’s Got Talent naučila hodně. A toto všechno vložila do svého hudebního cítění, které vytváří moderní progresivní zvuk s množstvím popových a mimožánrových vychytávek, což se odráží i v aranžmá jednotlivých skladeb. Navzdory tomu je to nadupaný bluegrass a každý centimetr této nahrávky nenechá nikoho na pochybách. V první řadě, co zaujme, je hlas zpěvačky a houslistky Summer. Jednoduše – tohle album patří jí. Ať už je to v sólovém přednesu nebo ve vícehlasech, je tam cítit, s jakým úžasným nasazením vstupuje do této hudby tato mladá, dobře vypadající dívka. V mnohých momentech bych ji přirovnal k Alison Krauss, avšak místy je její entuziasmus a pojetí ještě silnější. Všechno, co zpívá, je úžasně uvěřitelné a charismatické. K tomu přidává svoje houslové umění a myslím si, že tu máme další adeptku na „Ženskou vokalistku roku“.

Dalším výrazným hlasem v Mountain Faith je Luke Dotson, který se představil v neuvěřitelně skvostných skladbách Absent From the Body a pomalejší a velmi silné He’s In Control, kde jsou parádně poskládané vícehlasy. Musím se přiznat, že tak silnou sestavu písní jsem už dlouho neslyšel a měl bych zmínit opravdu každou, která se na That Which Matters objevila. K tomu se přidávají unikátní aranžmá, tím pádem celá hudba nabírá nové rozměry, které mohou být inspirací pro další kapely do budoucnosti. Jakýsi mfgrass. A přesně tato hudba se mi zamlouvá. Jednoduše si nemohu pomoct.

Na závěr ještě zacituji pár veršů z prvního singlu, který se objevil v rádiích s názvem Emily a původně ji nazpívala gospelová zpěvačka Francesca Battistelli.. Nejlépe však vystihuje lyriku a duchovní směřování skromné, ale vynikající kapely Mountain Faith.

„Je to Láska, která zavěsila měsíc a hvězdy nad tebou / a zůstane nahoře, dokud nezačne ráno / až budeš cítit, že máš dost / on se nikdy nevzdal, to je Láska.”

Dušan Gemerský (ze slovenštiny přeložil Milan J. Kalinics)