Dušičky a vzpomínání na to co už není. Nebo také příležitost zacestovat zpět v čase a sednout si do první řady na koncert New Grass Revival. Poslechnout nové živé CD fenomenální kapely, které by jeden už nečekal. Dokonalý zvuk, parádní výkony. Sam Bush, Courtney Johnson, Curtis Burch a John Cowan.

OK, není to mystifikace, jen půl pravdy. CD je nové asi tak 2 roky (docela šok, když člověk objeví album NGR, které se jako neznámé najednou někde objeví), muzika je z koncertu v únoru 1978 v kavárně Amazing Grace, Evanston, Illinois. V uvedené sestavě měl v té době NGR natočená 2 studiová alba a vydané i živé z Telluride – usazená kapela ve výborné formě. Vlastně jde u tohoto CD o nahrávku pro televizi, ze které je zachovaný perfektní zvuk a který vydal teď label Hotspur.

Dole na seznamech si můžeme porovnat, které písně z Telluridského setu se objevují i na této živé nahrávce. Víme, že pro NGR byl festival v Telluride kultovní – tam si kapelu nacházeli fanoušci, kteří přesně věděli co NGR je. Publikum, které nečekalo tradiční bluegrass a vřele přijímalo experimenty a odvážné přístupy, na jejichž čele v té době NGR byl. Proto se tam kapela dokázala odvázat mnohem víc. Stejně tak kavárna Amazing Grace v Evanstonu na okraji Chicaga byla „jejich“ místem. Vždycky tady našli na svůj styl naladěné i když menší publikum, vystupovali tu často a vždy měli vyprodáno. To je cítit i na nahrávce. Díky kvalitním dodatečným úpravám zvuku včetně nového digitálního masteringu uslyšíme všechno líp než z první řady. Johnův hlas ve stereu vyniká víc než jindy, hodně mně medí poslouchat jeho basu, ta a jeho zpěv tam vnáší ten bigbít. Curtisova kytara je skvělá, Courtneyho zajímavých banjových prvků si všimnete taky líp a Sam je sam-ozřejmě klasa po všech stránkách.

Poslech: zatím jediné místo, kde jsem našel celé album: Spotify. Možná si budete potřebovat zřídit bezplatný účet. Je to rychlé, bezbolestné a nic to nestojí kromě Vašeho času, občasné reklamy se dají přežít.

PS. věděli jste, že se NGR propracovali i do karaoke? Jen nevím, jestli za to můžou ty ku*vy šikmooké nebo snad Mexičani, na jejichž doméně to visí.

PPS. možná by někoho mohlo zajímat taky další „nové“ nové album ze stejného zdroje – živý televizní zvukový záznam včetně písní z Cd vydaného cca 2 měsíce předtím: BELA FLECK & THE FLECKTONES – Flying Saucer Dudes.

Telluride 1977 – Too Late To Turn Back Now

01. „Lonesome and a Long Way from Home“ (Delaney Bramlett, Leon Russell) – 5:16
02. „With Care from Someone“ (Gene Clark, Doug Dillard, Bernie Leadon) – 8:05
03. „High Lonesome Sound“ (Peter Rowan) – 4:04
04. „Rainbow Bridge“ (Curtis Burch) – 3:39
05. „Watermelon Man“ (Willis Ramsey) – 4:31
06. „Fly Through the Country“ (Jimmy Webb) – 8:58
07. „Red Man Blues“ (Sam Bush, Courtney Johnson) – 9:47

Illinois únor 1978

01. Intro/Dancing With The Angels
02. When The Storm Is Over
03. This Heart Of Mine
04. With Care From Someone
05. Doin‘ My Time
06. That High Lonesome Sound
07. Instrumental / Rainbow Bridge
08. Sail To Australia
09. Skippin‘ In The Mississippi Dew
10. Instrumental / Lee Highway Blues
11. White Freight Liner Blues
12. Norwegian Wood

Pro zajímavost a bez komentáře ještě pár novinek, které stojí za to slyšet:

Mike Barnett – Portraits in Fiddles
Steve Martin and The Steep Canyon Rangers “The Long-Awaited Album”
Feller and Hill – Brothers And Heroes
Bela Fleck & Abigail Washburn – Echo in the Valley
Mike Bentley

Michal Hromčík, Brno