(P/C-2001, SkBMA, BU 0001-2-331, celkový čas 56:54)

Think Of What You´ve Done / Summerfly / Next To Nothing / Goin´Alone / Dark Hollow / Fire (instrumental) / Raz ku vám sa vrátím (Mother´s Only Sleeping) / Slávou svieti Gloryland (Over In The Gloryland) / Can´t You Hear My Calling / House With Red Light / I Can´t Believe / Jenny Dear / Three Free Cans (instrumental) / I Wonder Where You Are Tonight / Ain´t Necessary / You´re In My Heart

KAPELA HVĚZD 1999 (1, 14) / FRAGMENT (2, 16) / 29 STRINGS (3, 15) / ASTRO SONG ORCHESTRA (4, 10) / VEGET BAND (5, 9) / BLUELAND (6, 12) / MINIGRASS (7, 8) / STEAM (11, 13)

Nedávno jsem si pouštěl starší desky a přitom si uvědomil, jak málo současných bluegrassových fanoušků zná některé ani ne tak příliš staré nahrávky. Z diskusí na netu i face to face vím, že jedním z takových u nás méně známých titulů je také sampler Over In The Gloryland s podtitulem „Slovakian Bluegrass Music 2001“. Dodnes si pamatuji, že jsem tohle CD získal na festivalu Banjo Jamboree v Kopidlně v roce 2001. Vezl jsem si tenkrát domů řadu nových desek. Několik darovaných, několik koupených, několik českých, několik amerických a jednu slovenskou. Jako každoročně i tenkrát přibylo v mé sbírce několik titulů průměrných, několik dobrých, několik výborných a jeden, který mě potěšil nejvíc. Byl to právě ten, který vám chci představit v následující recenzi.

Sampler, který v roce 2001 zrealizovala a vydala Slovenská bluegrassová asociace, mi umožnil alespoň trochu se orientovat v tehdejší slovenské bluegrassové scéně a na základě jeho opakovaného poslechu jsem musel konstatovat, že není od věci směrem na Slovensko upírat pohled hudebního fanouška mnohem intenzivněji než dosud.

Slovenská bluegrassová asociace byla mladší sestrou naší, české. Vznikla, pokud se nemýlím (nejprve jako klub) v říjnu 1999 a s potěšením jsem tenkrát sledoval, jak se snažila propagovat své nejlepší kapely. Fanoušků bluegrassu je na Slovensku méně než v Česku, ale připadalo mi, že si bluegrassu více váží, víc jsou na „svůj“ bluegrass hrdí a víc se ho snaží zviditelnit na veřejnosti.

Tradičněji znějící skupiny na desce hrají po boku progresivních (v některých případech skutečně hodně progresivních), a to ve mně evokovalo dojem, že na Slovensku nejsou vzájemné vztahy mezi tradicionalisty a modernisty tak vyostřené, jak je (občas) vnímám u nás. Na desce je celkem šestnáct skladeb, účinkuje zde 8 formací (zdaleka ne všechny, které na Slovensku v bluegrassu něco znamenají), z toho jedna příležitostná – Kapela hvězd 1999. Každá dostala prostor k předvedení se dvěma skladbami a celkový čas nahrávky je tak téměř 57 minut. Z kapel na projektu znám velmi dobře skupiny Blueland a Fragment. A mimo jiné také z toho, že je formace Fragment na albu zastoupena, je zřejmé, že i když se jednalo de facto o formaci mezinárodní, nejenže měla na slovenské scéně zaslouženou vážnost, ale že si pozice této kapely na evropské hudební scéně uvědomovala také SkBMA. Fragment zde hraje léty ověřené hity Summerfly a You´re In My Heart . Kapela pochopitelně měla na to, aby se v době vydání desky představila zbrusu novými kousky, ale zdůrazňuji, že chápu dodnes toto CD jako reprezentativní, a pak nemohlo být při uplatnění uvedených skladeb lepší volby, i když byly obě už uvedeny na desce Fragment 2000. (Sestava Fragmentu v té době byla: Svaťa Kotas, Jana Doláková, Henrich Novák, Pavel Malina a Josef Malina).

Instrumentálku Fire a písničku Jenny Dear hraje a zpívá skupina Blueland. Také tato formace už má v Česku velmi dobré jméno. Kapela hraje na albu v sestavě Miloš Tomka (kytara, zpěv), Stanislav Tomka (baskytara, zpěv), Roman Áč (banjo, zpěv) a Pavol Daňo (mandolína, zpěv). A skvěle jí to šlapalo! V době vydání sampleru pracovali kluci z Bluelandu na své druhé řadové desce, na kterou jsem byl již tenkrát velmi zvědavý a dnes mohu napsat, že se jim skutečně povedla.

Zprávy o zajímavých skupinách se v hudebních kruzích, jak známo, šíří rychle, a tak jsem byl eminentně zvědavý na kapely Steam a Astro Song Orchestra (neboli A.S.O.). Skupina Steam z Bratislavy vznikla, pokud vím, koncem roku 1999 kolem „starého ostříleného bluegrassového pardála“ Jána Bratinky. Už v roce 2000 byla oceněna jako „objev roku“ na Slovenské bluegrassové Grammy, v závěru roku 2000 dokončila své debutové album. Bratinku (banjo), Adriána Minaroviče (mandolína), Petra Baláže (kytara, zpěv) a Petra Davidka (baskytara, zpěv) doplňuje do kvintetu zpěvačka Barbora Streichelová a třeba u více než sedmiminutové skladby I Can´t Believe bych při prvním poslechu instrumentálních pasáží asi od boku vystřelil, že jde o nahrávku z americké provenience. Jak asi víte, písničku natočila původně skupina Skyline a mě zajímalo, jak se kapela Steam vyrovná s dlouhou instrumentální mezihrou. Trochu jsem se dopředu obával, že možná budu zklamaný nějakými ošizenými sóly nebo naopak tím, že muzikanti z Bratislavy „ošlehnou“ sóla Trischky, Weisse a Mitterhoffa do tónu. Omyl! Nestalo se ani to, ani ono. Po opakovaném poslechu jsem si pustil I Can´t Believe v originálu a musím říct, že slovenská verze od kapely Steam je mému vkusu bližší! Také instrumentálka Three Free Cans je v provedení Bratislavanů zahrána s bravurou.

Astro Song Orchestra byla pro mě nemenším překvapením. Tato skupina vznikla začátkem roku 1998 původně jako formace rocková. Zde je, na rozdíl od Steamu, naprosto zřetelné, že vzorem k pozdější transformaci kapely na akustickou, byla hudba New Grass Revival (ovšem, podotýkám, že obě na sampleru uvedené skladby, které A.S.O. hraje, jsou autorské). Obsazení kapely je zde Peter Luha (kytara, zpěv), Andrej Jeriga (baskytara, zpěv), Michal Barok (mandolína, zpěv), Peter Čeretka (bicí) a jako host Peter Szabados (dobro). Zatímco už zmíněný track Goin´ Alone udivuje především po stránce instrumentální, druhá písnička House With Red Light je veskrze zajímavá z hlediska vokálního. V době, kdy jsem tohle CD získal, ke mně pronikla ze Slovenska informace, že také A.S.O. pracuje na své desce, nicméně později jsem se dozvěděl, že se bohužel rozpadla, a tak jedinými dostupnými nahrávkami této pozoruhodné kapely jsou právě tyto dvě zde.

Skupina 29 Strings vznikla v létě 1998, na albu hraje v sestavě Jaroslav Rakay (baskytara, zpěv), Milan Benkovič (dobro, zpěv), Michal Barok (mandolína, zpěv), Branislav Martinka (kytara, zpěv) a Richard Cíferský (banjo). Získala ocenění Kapela roku 1999 a 2000, a to zcela po zásluze. Písničky Next To Nothing a Ain´t Necessary v jejich provedení nijak nezaostávají za všemi dosud zmíněnými. Jejich repertoár stylově odpovídá současnému bluegrassu, hranému s perfektním nasazením a drivem.

Poněkud tradičněji zní skupina Veget Band a tomu odpovídá také výběr skladeb, které na desce hrají, Dark Hollow a Can´t You Hear My Calling . Skladby je tady možné slyšet v obsazení Luboš Jurkovič (kytara, zpěv), Martin Lipták (mandolína, zpěv), Emil Formánek (baskytara, zpěv), Henrich Novák (dobro) a Richard Ciferský (banjo). Rozhodně stojí za to, slyšet je.

Minigrass v obsazení Stanislav Oboňa (banjo, zpěv), Milan Krpelan (mandolína, zpěv), Vladimír Lajčiak (kytara, zpěv) a Miroslav Staňo (basa, zpěv) se specializovala v době vzniku kompilace především na gospely, a to v angličtině i ve slovenštině. Zde na desce jsou to jediné dvě písně v jejich rodném jazyce. Obecně se ví, že slovenština se na textování v bluegrassu hodí daleko více než čeština, především proto, že je měkčí. Z jejich repertoáru zde se mi líbí spíše ponuřejší text písně Raz ku vám sa vrátím, i když k vokálnímu provedení gospelu je vhodnější text následující skladby Slávou svieti Gloryland.

Kapela hvězd z roku 1999, jak už to tak u těchto příležitostných seskupení bývá, si vybrala známé skladby Think Of What You´ve Done a I Wonder Where You Are Tonight. Zde je možná trochu znát, že formaci tvoří muzikanti ,kteří spolu běžně nezkoušejí, přesto ale ani zde není co zásadního vytknout. A jaká že byla sestava All Stars Teamu vyhlášeného na Slovenské bluegrassové Grammy v roce 1999? Luboš Jurkovič (zpěv), Jana Doláková (zpěv), Michal Vavro (kytara), Richard Ciferský (banjo), Adrian Minarovič (mandolína), Henrich Novák (dobro), Stanislav Palúch (housle) a Andrej Jeriga (baskytara).

Co se týče bookletu, jeho historie je poněkud kuriózní. Existují totiž jeho dvě verze. Ta první, kterou bylo CD původně vybaveno, obsahovala jednak dost závažnou faktickou chybu (byly přehozeny názvy kapel u tracků 3 a 4) a naopak postrádala informace o obsazení jednotlivých formací a kontaktní adresy na ně, stejně jako zde chyběly informace o autorství uvedených skladeb. Později tedy vznikla verze nová, kde byly chyby opraveny a všechny chybějící údaje doplněny. Cover je v obou případech totožný, změnila se pouze strana 4 vkládaného bookletu a došlo o rozšíření do podoby knížečky. V obou případech je booklet na první pohled vkusný a veškerý uvedený text je přehledný a dobře čitelný.

Desku vám rozhodně doporučuji, bohužel nevím, zda půjde běžným způsobem od nás na Slovensku objednat. Zkuste to:

Milan J. Kalinics, Brno, 2002