Echoes / Along The Way / Steel Wheels / In The Shadow Of Your Wings Ft. Summer McMahan / Hold On / I’ll Live Again / Hoe Goes To Church / Northern Border Bound / Just As The Sun Went Down / Green Pastures / God Spoke His Name / ‚neath The Light Of Your Love / At The End Of That Road / Fernweh

The Rescue Junction: Kyle Gerber (mandolin, lead & harmony vocals), Kaitlyn Gerber (guitar, lead & harmony vocals), Roger Martin (banjo, lead & harmony vocals), Dallas Roth (upright bass, bass vocals), Nick Huber (Dobro, harmony vocals) / Guest: Summer McMahan (fiddle, vocals) / http://rescuejunctionband.com

Na svých virtuálních toulkách za bluegrassovými novinkami, které měly tu čest a našly si cestu do uší slyšících a naslouchajících, jsem se tentokrát vypravil do Kanady. A aby to nebylo příliš jednoduché a rychle zapomenutelné, dostala se ke mně hned dvě alba, která vyšla v poslední době.

První kapelou, na kterou zaostřím svoji pozornost, je mladá sestava z Ontaria, která si říká Rescue Junction. Její začátky se píší od roku 2009, kdy se sourozenecká dvojice Kaitlyn a Kyle Gerberovi rozhodli hrát i pro jiné hudbu, která je baví. Kaitlyn na toto období vzpomíná slovy: „Vyrůstali jsme v muzikantské rodině zpívající gospelovou hudbu a byli jsme pět roků na misích v Indianě, kde jsme poznali bluegrassovou hudbu. Zamilovali jsme se do tohoto hudebního stylu a zjistili jsme, že nám neskutečně sedí.“ A tak po návratu zpět do Kanady v roce 2006 chytila Kaitlyn kytaru, Kyle se zhostil mandolíny a později do party přizvali banjistu Rogera Martina a kontrabasistu Dallase Rotha. V této sestavě se jim podařilo nahrát dvě alba. Jedno v roce 2011, druhé jim vyšlo o dva roky později.

Na začátku bývá vždy vymýšlení názvu kapely. „Kyle a já jsme dělali jakýsi druh brainstormingu a protože Kyle je vyškolený angličtinář, přemýšlel nad nějakou spojkou (conjuction),“ vysvětluje Kaitlyn. „Zaslechla jsem slovo „junction“. Celkem se nám potom zalíbilo spojení rescue junction (záchranná křižovatka) jako druh odkazu na kříž jako místo záchrany, křižovatka záchrany.“ Kapela má tedy silné náboženské cítění, a to se odráží i v tvorbě jejích členů anebo v písních, které nahráli nebo s kterými vystupují. Tak se na seznam vlivů, kterým podléhají, dostala jména jako Alison Krauss, Dailey and Vincent, Cherryholmes nebo Rhonda Vincent. Stylově jsou bližší k tradičnímu bluegrassu, ale v mnohých skladbách se dají najít i pokusy o modernější pojetí a zajímavá aranžmá. Jejich hudba je lehká, nenásilná a také proto mě oslovila a patří k tomu, co si rád poslechnu v době relaxu.

Minulý rok se ke kapele připojil dobrista Nicholas Huber, který se podílel i na jejich nejnovějším albu, jemuž dali název Echoes. A při čtrnácti skladbách, které se tady objevily, se člověk opravdu nenudí. Z toho je šest originálů. Pět z nich vzešlo z pera Kaitlyn a překvapující instrumentální skladba uzavírající tuto nahrávku s názvem Fernweh byla zkomponovaná Kylem. Titulní skladba Echoes je příjemnou ukázkou kreativity celé kapely a už tady jsou naznačené zajímavé vícehlasy, které nás provázejí celým albem. K tomu patří jemný a podmanivý hlas zpěvačky Kaitlyn. Ta sólově odzpívala většinu skladeb a tam, kde nezpívá sólo, dostává se do popředí v refrénech. Tak je to například ve skladbě Along the Way, kterou kapela převzala od Rona Blocka. Velmi příjemný a energií nabitý je i originální duet s názvem Steel Wheels. Za povšimnuti stojí také „dupák“ Hold On, pod který se opět podepsala Kaitlyn. Pro mě je jednou z nejzajímavějších skladeb na tomto albu. Na jedné straně zní až nudně, avšak její genialita je doplněná úžasnými vícehlasy a nástrojovými aranžemi. Tím pádem celá píseň dostává úplně jiné oblečení a je jednoduše skvělá.

Na albu se setkáme také s klasickými gospelovými nahrávkami, jako například I’ll Live Again, He Goes to Church, Green Pastures nebo God Spoke His Name. Ve skladbě In The Shadow Of Your Wings se objevila mladá talentovaná a k tomu ještě i sympatická zpěvačka a houslistka Summer McMahan, kterou můžeme slyšet s kapelou Mountain Faith. Vzešla z toho nádherná spolupráce a hlasová harmonie mezi ní a Kaitlyn.

Je to velmi pěkné album. Pro někoho možná až příliš tradiční, ale pro mne je zdrojem duchovní energie. Zároveň je ukázkou, že i v Kanadě se rodí dobrý bluegrass.

Dušan Gemerský (ze slovenštiny přeložil Milan J. Kalinics)