Moonshiner / Never Just a Song / Back to Birmingham / Company Town / Shadows in My Room / That’s What’s Good in America / Where Does the Love Go / Feelin‘ Better / Go Sin No More / Anything / There Ain’t No Need to Be Lonely / Whiskey Colored Dreams / Ridin‘ the Lightnin‘, Ropin‘ the Storm / The Best Thing We Ever Did
Shannon Slaughter (guitar, lead & harmony vocals), Heather Slaughter (lead vocals), Ron Inscore (mandolin), Cliff Bailey (bass & vocals), Trevor Watson (banjo), Randy Kohrs (resophonic guitar and vocals), Tracy Burcham (bass), Justin Jenkins (banjo), Melonie Cannon (harmony vocals), Ron Stewart (fiddle), Tim Couch (fiddle), Doug Jernigan (pedal steel guitar) / (Elite Circuit Music)
Tento měsíc jsem dost zatížený na zamilované páry. Že by to bylo únorovým Valentinem? Už jsem představil Aldridgeovy, Wrayovy a teď se dostávám k Slaughterům. Tuto manželskou dvojici nelze příliš porovnávat s Aldridgeovými (i když prostor by tu byl). Je to, jako bych porovnával svoji manželku s manželkou mého kamaráda Martina. Buď bych potom ztratil kamaráda nebo manželku. A tak se mi do toho nechce příliš jít.
Shannon patří na bluegrassové scéně k vytíženým a oblíbeným hudebníkům. Pochází z floridského městečka Chiefland. Díky rodině byl vtažen do vod akustické a country hudby, a tak se jako osmiletý rozhodl trápit kytaru. Zanedlouho mohl zpívat v kostele, na různých trzích a jiných místních akcích. Svoji profesionální kariéru začal v roce 1992 s kapelou Lost and Found. Do svého životopisu si později mohl zapsat působení ve skupinách jako Larry Stephenson Band, The Lonesome River Band, Lou Reid & Carolina a nejnověji prý i Grasstowne. Tady dokázal svoji všestrannost jako velmi schopný zpěvák, hudebník i skladatel. Získané zkušenosti zúročil ve svém vykročení ze stínu všech těchto veličin a v roce 2011 vyšlo jeho první sólové album The Sideman Steps Out. S mandolinistkou a zpěvačkou Heather se setkal v roce 2007 díky společným známým. Později jí poslal pár svých originálních skladeb a skončilo to tím, že je Heather použila na svém sólovém projektu I Meant It, který vydala pod svou dívčí přezdívkou Sanders. O dva roky později spolu začali „chodit“, v roce 2009 se vzali a utvořili kapelu County Clare. Je to velmi zajímavá formace, která se setkává příležitostně na koncertech, a tak její sestava bývá často jiná. Nejednou jsou v ní zastoupeni hudebníci z míst, kde koncertují, ale samozřejmě na větší akce národního významu mají i své top hudebníky, kteří je doprovázejí.
Never Just a Song je jejich druhá společná nahrávka. A skutečně je co poslouchat. Sestává většinou z originálního materiálu, kde osm ze čtrnácti skladeb má na svědomí manželská dvojice. Zaujme hned první Rowanova skladba Moonshiner. Ačkoli, přiznám se, že mi trošku rozporuplně zní Heatherin zpěv o tom, jak utratila všechny peníze na whisky a džin. Už ten nápad je ale neokoukaný a přitažlivý. Každopádně je to cíleně rychlý a dynamický nástup do celé velkolepé kolekce následujících skladeb. Titulní píseň Never Just a Song v sobě skrývá příběh o bluegrassovém písničkáři a hudebníkovi Harley Allenovi a poněkud čpí nostalgií. Shannon se na účet této skladby vyjádřil: „Řekl bych, že je to přinejmenším ironické. Se Shawnem Lanem jsem spolupracoval na skladbě pro Blue Highway na jejich poslední nahrávku s názvem The Things to Do, která byla také o Harleyovi. Potom Tim (Stafford) napsal tuto skladbu, kterou jsem nahrál já.“ Další píseň Company Town možná není nejhezčí skladba, ale je nádherně aranžérsky zpracovaná s úžasnou mandolínou Rona Inscorea.
Ve srovnání s minulými alby se mi zdá, jakoby Shannon načerpal sebevědomí především co se zpěvu týče a začíná se mi to velmi líbit. Takovým příkladem je silně vlastenecká píseň That’s What’s Good in America o polích, fotbalu, kostele, zástavě a podobných záležitostech s nádhernými a jednoduchými vyhrávkami mandolíny, banja a kytary. Sólový Heatherin zpěv je možno si vychutnat na pomalejší skladbě Back to Birmingham, tradičnější Shadows in My Room nebo v písni o nešťastné a nenaplněné lásce Anything. Vokálně výborně je zvládnutý též duet manželské dvojice s příznačným názvem The Best Thing We Ever Did. Píseň je určená všem milovníkům dětí a na konci zazní veselé žvatlání jejich dcerky Rae Carroll. Na albu je překvapivě zařazena skladba Whiskey Colored Dreams, která je určena spíše pro příznivce tradiční akustické country hudby. Posluchači si na celém projektu mohou poslechnout a vychutnat krásné vícehlasy, mnohé hudební nápady a svěží originální skladby, které zaplní srdce a potěší duši.
Tim Stafford označil při své recenzi toto dílo za album roku. Já bych si ještě nebyl tak jistý. Nechval den před večerem. Navzdory nesporným kvalitám, dobré poslouchatelnosti a pozitivním ohlasům je potřeba si ještě počkat, co nám rok přinese. Vždyť je teprve únor a vím, že další známí i méně známí umělci chystají svoje nahrávky. Těšme se, přátelé, čeká nás dobrý rok!
Dušan Gemerský (ze slovenštiny přeložil Milan J. Kalinics)