Poslední, čtvrtá část krátkého představení vybraných projektů roku 2016…

Novoakustická alba:

Andy Leftwich – Instrumental Hymns

Od roku 2001 byl Andy členem kapely Kentucky Thunder kolem Rickyho Skaggse. Letos se ale rozhodl, že Rickyho opustí. Tedy aspoň jeho kapelu, protože Andyho manželka Rachel je Rickyho neteř. Co však bude dělat Andy po Kentucky Thunder, prý ani sám neví. Chce se více zapojovat do různých křesťanských aktivit. A určitě jednou z cest je i vydání instrumentálního alba s různými populárními, ale i méně známými křesťanskými písněmi. Příjemný relaxační poslech houslového virtuóza.

Ilya Toshinskiy – Red Grass

Ilya je Rus a při svých potulkách Moskvou se zastavil v jakési mexické restauraci a tam slyšel hrát bluegrass. To ho tak nadchlo, že zfanatizoval svoji rockovou kapelu a v roce 1998 se přestěhovali do Nashvillu, kde se naplno věnovali této hudbě. Díky svému muzikantskému umění získal i nominaci na Grammy. Letos mu vyšlo album, kterým si splnil svoje sny a nachází se na něm deset originálních instrumentálních skladeb. Některé jsou skutečně lahůdkové.

Section House

Chlapci si objednali pětipokojový dům, rozdělili si ho na části a sem tam se sešli v obýváku, aby si spolu zahráli. Vždyť je přece spojoval bluegrass! A tak vznikl Section House. Anebo asi ne, ale jednoduše tuto debutující kapelu pod ochrannými křídly vydavatelství Mountain Fever tvoří pětice muzikantů. Nejsou to ale všechno staří páni, ale spíše mladí, progresivní hudebníci, kteří se snaží brát klasiky novým pohledem. A tak i na tomto albu je několik známých instrumentálek převlečených do oděvu někdy těžko identifikovatelného, ale souhlasného. Kromě toho jsou zde samozřejmě i originály a některé jsou skutečně srdce chytající. Celkově je to kombinace grassu, jazzu a old-time. Úžasně zahraná je zde například Foggy Mountain Breakdown v G moll…

A dále doporučuji vaší pozornosti projekty:

Wayne Brewer – The Kentucky Fiddler
Various Artists – Rags Reels, Breakups and Breakdowns

Sólové projekty:

Josh Williams – Modern Day Man

Tento talentovaný multiinstrumentalista z Kentucky si to věru v životě nezlehčil žádným způsobem. Navzdory tomu, že měl skvěle rozběhnutou kariéru, kvůli problémům s alkoholem a drogami byl několikrát odsunutý na vedlejší kolej. Navzdory tomu získal množství ocenění a po léčení snad i chuť do bezproblémového života. Výsledkem toho může být jeho nejnovější album, se kterým si krásně pohrál a nebál se tam použít například bicí. Tato jeho novinka tak osciluje někde na pomezí akustické country hudby a nadupaného bluegrassu. K tomu se přidává Joshův skvělý hlas a je z toho nádherná nahrávka.

Adam Steffey – Here to Stay

Adam byl vyhlášený jedenáctkrát mandolinistou roku podle IBMA a taktéž si doma ve skříni ukrývá pět cen Grammy, což mu dodává pořádnou vážnost, poklonu a respekt. Kromě toho, že se podílel na nahrávání alba pro svoji současnou domovskou kapelu Boxcars, objevil se jako host na mnohých jiných nahrávkách a nakonec došlo i na jeho čtvrtý sólový projekt. Při jeho poslechu si člověk řekne: „toto jsem už někde slyšel“. A skutečně je to tak, protože Adam povybíral rozinky z předcházejících působení v kapelách jako Alison Krauss a Union Station nebo Mountain Heart. Takže tu zazní množství hitů, mnohokrát zrecyklovaných jinými skupinami, ale s hlubokým Adamovým hlasem jsou přece jen autentičtější… a k tomu je samozřejmě výborná hudba.

Curtis Wright – Curtis Wright

Curtis patří v rámci nashvillské country a bluegrassu ke smetánce spíš písně píšící než je interpretující. Navzdory tomu byl jako mnozí jiní přáteli a známými dotlačený k nahrávce. A tak oprášil další skladby ze své zásoby, ale samozřejmě, aby to nebylo monotónní, pouze ty a v pozadí s mnohými skvělými hudebníky vyletěl do světa jako kometa. Je tu mnoho příjemných písní a má to drive. Velmi pěkné jsou duety It Happens s Val Storey anebo Never Mind s Rhondou Vincent. Kromě toho prorazil i s prvním singlem Going Through Carolina, který složil společně s dalším skvělým písničkářem Jerrym Salleym anebo zde můžeme slyšet srdcervoucí vyznání matce Mama Prayed For Me.

Dave Adkins – Dave Adkins

Čeho se tento muzikant z Kentucky dotkne, to se přemění na zlato. V roce 2010 zformoval Republik Steele, ohromil svým hlasem, získal si fanoušky a sklízel úspěch za úspěchem. Minulý rok s Edgarem Loudermilkem vydal společné album a získal ocenění Nováček roku. A tak se rozhodl zkusit, jestli to půjde i sólově. A ono to skutečně jde. V únoru vydal album, které pojmenoval podle sebe a hitparády zválcoval skladbou Change Her Mind. Už dříve dokázal svůj talent i jako písničkář a tak většina skladeb z tohoto alba pochází z jeho spolupráce s jinými autory. Daveova hlasová dispozice se krásně ukazuje v pomalých skladbách jako Russell Fork River nebo Angel Song. U druhé jmenované se můžete roztéct dojetím. Pěkné, moderní album.

Kristin Scott Benson – Stringworks

Kristin patří v současnosti k nejuznávanějším banjistkám a to, že se dokázala prosadit i v mužském světě, svědčí její dlouholeté působení v kapele Grascals. Na tohle album si ale pozvala i další mistry mimo svoji domovskou formaci, stala se jakousi samoproducentkou a do uší se nám dostává vynikající kousek. Kristin se autorsky podepsala pod čtyři instrumentálky, ale najdeme tu také klasiku jako Farewell Blues od Flatta a Scruggse. Sympatické jsou i zpívané skladby, kterých se zde nachází příjemně dost. Krásné album s nádherným potenciálem, skvělými muzikanty a super banjistkou.

Michael Cleveland – Fiddler’s Dream

O čem může snít houslista? A o čem může snívat desetinásobný nejlepší houslista podle ankety IBMA? Michael se bluegrassovému světu ukázal už jako třináctiletý, když debutoval v slavné Grand Ole Opry po boku Alison Krauss. Od té doby už proteklo poměrně dost vody, ale jeho zařazení mezi nejvýznamnější houslisty této doby je opodstatněné. Stačí si poslechnout jeho poslední album, které je naplněné tempem, virtuozitou, nápady a houslovými finesami. Nabízí především instrumentální skladby, kde Michael proběhne různými žánry, ukáže tu svoji univerzálnost a sílu. Po boku mu tady stálo množství dalších kvalitních hudebníků a zpěváků. Tento počin je Michaelovou sólovou záležitostí, když si potřeboval oddychnout od své kapely Flamekeeper. Věřím však, že ne nadlouho.

A ještě doporučuji:

Stuart Wyrick – East Tennessee Sunrise

Dušan Gemerský (ze slovenštiny přeložil Milan J. Kalinics)