Podľa posledného sčítania obyvateľstva má dedina Horná Poruba okolo 1100 duší. Leží učupená v doline na úpätí Strážovských vrchov, kde sa nad ňou týči majestátny vrch Vápeč. Dá sa do nej dostať z Ilavy alebo z Valaskej Belej. Každoročne sa táto dedina aspoň na víkend mení na hlavné mesto slovenského bluegrassu, kde sa už viac ako 25 rokov koná festival Bg Večer Fest. A preto sa nedivím, že za tie roky sa táto hudba dostala do krvi miestnych obyvateľov. Neraz sa hrá po domoch alebo chatách na mandolíne, bendže alebo sa nôtia horalské bluegrassové vykopávky pri gitarách. A samozrejme popri všetkom tomto muzicírovaní sem-tam vznikne aj nejaké to združenie, či kapela.

Tak to bolo aj v roku 2016, kde sa takto dali dohromady miestni bluegrassoví hudobníci Majco Chovan, Pavol „Reyo“ Daňo, Duško Zapaľač plus posily Milan Nagy zo Zubáka a Stano Valach z Beckova a vytvorili kapelu LTT. Pôvodným zámerom bolo hrať staré slovenské skladby od už neexistujúcich kapiel a samozrejme osvedčené tradicionály v angličtine. Pôvodná zostava sa neudržala pohromade, došlo k odchodom a príchodom a tak tu napríklad pribudol aj ďalší neporuban huslista Michal Kováč zo Žiliny, Duško Zapaľač sa začal viac sústrediť na zoskupenie Funny Beans, ale najväčšou posilou bol príchod speváčky a huslistky Dominiky Dubničkovej. Problémom však bolo zosúladiť termíny skúšok, aby to vyhovovalo každému, a tak sa nakoniec vyprofilovala skalná štvorica – Majco, Reyo, Milan a Dominika. V tomto zložení kapela hrá od leta 2019. Aj vzhľadom k minimu nástrojov si muselo zoskupenie hľadať zvuk, ktorý by mu najlepšie sedel. Našťastie vie každý spievať a tak sa rozhodli ísť cestou, ktorá momentálne na Slovensku dosť absentuje a to bluegrassovým gospelom.

– Názov kapely je skratka, ktorá sa v prípade tohto zoskupenia nachádza vo viacerých symboloch. Áno, je to už to typicky slovenské LenTakTak.
– Z Reyovho života: „v tom období, kedy sme vznikli, som mal nejaké zdravotné problémy a keď som volal lekárke, povedala mi, že podľa výsledkov LTT nie som pozitívny. Boli to testy na boleriózu.“
– Na booklete albumu môžeme nájsť špeciálne poďakovanie „našim rodinám za ich Lásku, Trpezlivosť & Toleranciu“.

Ako si tak kapela nazhromaždila nejaký ten spevavý materiál, prišiel čas, aby ho nejakým spôsobom zvečnila a nahrala. Vyberali z viac ako 25 piesní, prebehlo nejaké interné hlasovanie a hoci sa nevybrali všetky skladby, ktoré by si to možno zaslúžili, výber sa zúžil na 11 kúskov. Na jeseň 2022 začali nahrávať svoj debutový album v štúdiu Ataman u Ondra Kozáka a Crooked Mountain u Petra Mazúra a celé to dokončili na jar tohto roku. Obal albumu zdobí oko, čo ma veľmi zaujalo. „Keďže veríme tomu, že oči sú okná do duše, padol taký nápad,“ vysvetlil mi Reyo genézu tvorby bookletu. „Moja mladšia dcéra rada kreslí a nakreslila dúhovky jednotlivých členov. Dáša Staňová (grafička) to potom prekryla ďalším kúskom z nás.“ Len sa dobre do oka zahľaďte.


Ale poďme k samotnému albumu. Ako som už spomínal, nachádza sa na ňom 11 piesní, ktoré sú v slovenčine. „Spievame v slovenskom jazyku, lebo myslíme, že budeme bližšie k fanúšikom. Aj keď na vystúpeniach radi spievame aj v angličtine, ak máme viac času,“ ozrejmil mi Reyo. Sedem textov pochádza od Majca Chovana, pod jedným sú podpísaní Katarína Pořízková (80. roky, kapela BG Album z Bratislavy), Reyo, Imrich Šiňanský (90. roky, kapela Part B z Košíc) a Jaro Nečesaný. Nájdeme tu piesne, ktoré páni hrávali ešte pred príchodom Dominiky a samozrejme tie, pod ktoré sa svojim hlasom podpísala práve ona.

Pre milovníkov gospelu sú tu dve skladby – Dám smer strateným a Pán a Samaritánka. Prvá pochádza z originálu od Becky Buller, ktorá slovenský text okomentovala slovami: „Bola som nadšená, keď som zistila, že ich slová sú takmer identický preklad z originálu, takže odkaz zostal ten istý.“ Pán a Samaritánka sa objavili už na nahrávke z roku 1990, ktorú naspievala slovenská gospelová štvorica z Dubnice nad Váhom, ktorá si hovorila K vám a text napísal Jaro Nečesaný. Skutočne historický kúsok. Názov CD Kúsok z nás je parafrázou piesne Kúsok zo mňa. Smutný text s otvoreným koncom, v ktorom sa spieva „Viem, že mám malú nádej tíško bývať blízko vás. V detskej tvári vo chvíli správnej zo mňa kúsok môžeš nájsť…“ Keď sme už pri tých pomalých skladbách, nemôžem samozrejme vynechať Stojíš sám, ktorú v originály Country Strong preslávila herečka Gwyneth Paltrow v rovnomennom filme. A nemôžem vynechať ďalší slaďáčik Smútok tichý vchádza do noci.

Samozrejme nemôžem zabudnúť na pôvodne stáleho hosťa, ale dnes už regulárneho člena a tiež má svoje zastúpenie na tomto albume – a to bendžistku Simonu Uherekovú. Jej krásny rukopis môžeme počuť predovšetkým v rýchlych skladbách ako Stále márne čakám a S bláznom šťastie nedokážeš nájsť, ktorá neskutočne dynamicky uzatvára celú nahrávku a je určite vhodná do hitparád.

Album Kúsok z nás podáva skutočný príbeh kapely, ktorá sa musela rozhodnúť ako netlačiť na pílu, ale nájsť si štýl, ktorý bude jej vlastný. Pri absencii virtuóznych muzikantov, ktorí dokážu ťahať iné zoskupenia a zakrývať tak možno nedostatky v speve, sa rozhodla najsprávnejšie. Zamiloval som sa do nich už pri prvom vystúpení, ktoré som videl. Majco aj Dominika svojim sólovým spevom nasadili vysokú latku a je dôležité, že sú to svieže nové tváre na slovenskej bluegrassovej scéne.

Dušan Gemerský