Abych se nevezl jenom na vlnách komerčního zájmu a čísel čtenosti jednotlivých článků, které napíšu, zkusím se teď podívat i na některé méně známé interprety, kteří si to svojí hudbou určitě zaslouží.
CD: Andrew Vogts – Sasquatch With An Alien On It’s Head
Patuxent Records je určitě správným přístavem pro lodě, na kterých se plaví ztroskotanci nebo mladí začínající námořníci. Dostanou tady prst a někteří si vezmou i celou ruku. Svoji hudbu tu na různé nosiče nahrálo už hodně nejen bluegrassových pikerů. Jedním z těch nejmladších je Andrew Vogts. I když nejsem právě příznivcem instrumentálek a ještě k tomu s old-timeovým nádechem, tohoto chlapce jsem si všiml. Už jako čtyřletý se pustil do lámání prstů na houslovém krku. Neorientoval se jenom na jeden styl, ale prošel klasickou hudbou, přes tradičnější tóny, vystupoval s partou Cikánů po Evropě a podobně. Kromě toho pozoroval a kopíroval i jiné umělce, studoval jejich styl a zúčastňoval se různých workshopů a škol. No, hudebník jako vyšitý, všemi mastmi mazaný a s obrovskou perspektivou před sebou. Kolem sebe shromáždil víceméně vrstevníky, tedy věkem podobné, aby si lehčeji dělali srandu jeden z druhého bez nějakého respektu k šedinám svého spoluhráče a dali si název The Psycho Exploding Orangutans. Společně se podíleli i na nahrání alba se zvláštním názvem Sasquatch With An Alien On It’s Head. Ukázali zde svoji tradičnější, silně old-timeovou stránku, což je též u mladých lidí dost zajímavé. Jinak, kluk má vážně dobré vlasy, ale česat je, to mu nezávidím. Také jsem s tím měl svoje zkušenosti…
Album si můžete poslechnout zde: http://www.airplaydirect.com/music/bands/52883/index.php
CD: Billy Failing – Calling My Trouble By Name
Zatím je to jméno neznámé, ale myslím si, že v budoucnu se s ním bude dát počítat. Minimálně aspoň jako se studiovým hudebníkem, protože když jednou žiješ v Nashvillu, tak do toho musíš jít. Billy vyrůstal v Portlandu a později také vystudoval bostonskou Berklee College. V roce 2015 se přestěhoval do Nashvillu, kde hrává především po boku kytaristy Billyho Stringse. Dva Billové na jednom pódiu musí být zajímavý pohled. Letos se mu splnil další sen, když vydal svoje debutové album. Nachází se tady devět originálních skladeb a jedna převzatá a Billy zde dokazuje svoje hudební umění na banjo ve spojení se zpěvem v pozadí s dalšími ostřílenými muzikanty. Uvedu jen jména houslisty Johna Mailandera, Billyho Stringse s kytarou nebo Ashleigh Caudill s kontrabasem. Ve studiu při nahrávání mu pomáhal Daniel Rice známý jako zvukař kapely The Streeldrivers. Takže i díky těmto tvářím má album vynikající moderní nádech s poměrně příjemnými skladbami. Zaujme hned první So Many Miles, další chuťovky jsou pomalejší Watch It Fly s příjemnými vícehlasy, cover verze Wrong Road Again, kterou původně nazpívala Crystal Gayle anebo téměř sedmiminutová a ve vysokém tempu zahraná Somewhere Down the Line, kde se muzikanti rozhodli předvést to nejlepší, co umí. Billy je určitě zajímavý umělec a bude příjemné sledovat jeho kariéru.
Ukázky z alba najdete tady: https://store.cdbaby.com/cd/billyfailing
CD: Brad Davis – I Need Music (Bluegrass Version)
Následujícího umělce určitě nemůžeme označit jako nováčka. Od roku 2013, kdy se zamiloval do bluegrassové hudby, má na svém kontě několik vysoce ceněných alb a taktéž je známý díky svému písničkářství. Vždyť z posledního období mohu jen vzpomenout, že se jako spoluautor podílel na napsání titulní skladby pro nejnovější album Terryho Baucoma Forth & Goal. Navzdory tomu však není v našich končinách natolik známý, jak by si zasloužil. I Need Music je bluegrassová verze jeho původní country-rockové nahrávky z minulého roku. Kromě hudby sem Brad zakomponoval i vyprávění o některých skladbách, které se tady nacházejí, takže se můžeme víc dozvědět o jejich pozadí, kdo je napsal a podobně. No a hudba je to samozřejmě parádní. Už od prvních tónů první skladby věnované Eddiemu Stubbsovi se na nás valí svěží bluegrass spojený s kytarovým uměním hlavního protagonisty. To si můžeme vychutnat například v instrumentálce Little Green Irish Men, kde se spojil s dalším výborným kytaristou Doylem Hayesem. Skutečně nádherný je duet Wine it the Water Brada s T. Grahamem Brownem, který byl i spoluautorem této potenciální nadupané hitovky. Věříte, že se Earl Scruggs může objevit na nějaké nové nahrávce v roce 2017? Pokud ne, poslechněte si skladbu Steel Lady Ride, kterou už v minulosti nahrával s Bradem. Brad působil ve skupině kolem tohoto banjisty šest roků a tuto píseň měl uloženou ve svém archivu. Samozřejmě se tu nachází ještě množství dalších chuťovek, které se budou líbit každému fanouškovi akustické hudby. Mnohé mají jemný country nádech, avšak citlivě a příjemně zapadají do celkového dojmu. Určitě doporučuji k poslechu.
Celé album k poslechu zde: http://www.airplaydirect.com/music/INeedMusicBluegrassVersion/
Dušan Gemerský (ze slovenštiny přeložil Milan J. Kalinics)
Související články:
Pár modrých rozinek 2
Pár modrých rozinek 3
Pár modrých rozinek 4
Pár modrých rozinek 5