Máme za sebou první polovinu roku 2017, a tak jsem se tentokrát chtěl podívat na nahrávky, pod které se podepsaly rodinné klany.
Už jsem zde vzpomínal Snyderovy a Bankesterovy, ale ti nejsou jediní, i když určitě patří k těm známějším. V americké bluegrassové a taktéž i gospelové tradici patří rodiny k podhoubí, ze kterého vyrůstají skvělí hudebníci a zpěváci. Ačkoli jsou často jakoby radikalizovaní na náboženské texty a kostelní zpěvy, dokáží této hudbě poskytnout celkem zajímavou budoucnost a mladí později, po osamostatnění, vnášejí do bluegrassu svůj pohled. Ale jak jsem už kdysi uvedl, určitě by k tomu mohla vyjít celá studie. Zkusím se teď zaměřit na pár alb, která se mi dostala do uší…
Bontrager Family Singers – Time For Truth
Když mi někdo řekne bluegrassový sbor, tak se mi v mysli nabídne právě rodina Bontragerová. Marlin Joe, Rebecca Marie, Chelsy Renee, Mitchell Joe, Allison Nicole, Carson Wayne a dalších šest tvoří tuto podařenou rodinu. Celá fotbalová jedenáctka a ještě mají i náhradníka. A s takovým materiálem se dá pracovat. Na svém kontě mají už několik alb, a to, že je nadále baví zpívat a hrát, je jen dobře. Žijí na farmě v Midwestu, kde společně pracují a zpívají. Aspoň podle vlastních slov žijí dvojím životem. První tvoří cestování autobusem na koncerty a druhý spočívá v dojení krav, okopávání zahrady a podobně. Jejich poslední album Time for Truth patří k zajímavým gospelovým klenotům, kde téměř žádná skladba není podobná. Do popředí se dostávají především vícehlasy, které se spojují s jemným muzikantským mistrovstvím a snad mají víc houslistů než O’Connorovi. A když jsem slyšel moji oblíbenou skladbu Days of Elijah v jejich podání, tak už jednoduše nemám zájem o žádnou další verzi. Moje vychytávka z tohoto alba. Sem tam se tady mihne i piáno, ale na to jsme si už u nich zvykli. Album, které určitě doporučuji.
https://store.cdbaby.com/cd/bontragerfamilysingers4
Amundson Family – Right Where You Are
Amundsonovi oproti Bontragerovým působí, aspoň co se počtu dětí týče, jako chudí příbuzní. Mají jich jen pět. A vzhledem k tomu, že některé jsou ještě příliš malé, tak zatím jen zakopávají o poházené hudební nástroje a postupně možná i vyluzují nějaké ty zvuky na natažených strunách. Tato kanadská rodina žije v Debdene, Saskatchewan, kde vlastní pilu. Otec Darryl už od roku 1992 působil v lokální populární kapele Baler Strings. Po deseti letech tady ale ukončil hraní a věnoval se rodině. Děti začaly mít zájem o hudbu a momentálně vystupuje se svou manželkou Christinou a dětmi Sonorou, Irem, Gabrielem a Nathanaelem. Navzdory tomu, že víceméně hrají jen ve školách, místních kostelech a podobně, odvážili se natočit svoje první album. Není to monotématicky gospelová záležitost, ačkoli ani takovým skladbám se nevyhneme. Avšak často jsou tu slyšet slova jako sweetheart, darling, love a podobně, což vycházejíc z dětských rtů vyznívá trochu komicky, ale předpokládám, že výběr písní se dělal ve vší počestnosti. Na prvotinu to není až tak špatné, ačkoli sem tam ve vícehlasech se někdo ocitne pozadu, ale musím uznat, že jim to ladí. Hudebně to tu přitvrzuje otec na banjo, k rodinnému instrumentáři patří také cajón anebo jakási bednička na bouchání, která tvoří rytmickou složku. Snad nejvíc mě oslovila píseň Love Reunited s krásnou gradací ve vícehlasech.
https://store.cdbaby.com/cd/amundsonfamily
The Lindsey Family – My Town Deluxe
Lindseyovi jsou další americkou megarodinou a ve věcech hudebních i řádně ostřílenou. Vždyť první album jim vyšlo před deseti roky a od té doby téměř každý rok přispívali nějakou novinkou a někdy i dvěma. Životopisy jednotlivých členů této „Alanovy třináctky“ si můžete přečíst na jejich webové stránce, a určitě se tam dozvíte mnoho zajímavého. Tento rok se odhodlali vydat novinku s názvem My Town a ti, kterým by nestačilo původní řadové album, si mohou doplatit pár drobných a získat Deluxe verzi, která je obohacena o dalších pět skladeb. A ty určitě nepatří do koše. Už od první skladby Tall Buildings je skutečně co poslouchat. Střídají se zde originální skladby s převzatými, ale všechno působí jako jeden celek. K tomu se přidávají krásné vícehlasy, výborné instrumentální výkony a určitá vyzrálost, kterou se kapela více a více prezentuje. No, mladí jednoduše rostou. A je to dobré. Poznat je to na kvalitě jejich muzikantských a vokálních výkonů. Z celého klanu se na nahrávaní tohoto projektu zúčastnila šestice Alan, Caleb, Rebekah, Naomi, Susanna a Timothy. A teď k několika zajímavým skladbám. Navzdory tomu, že nejstarší člen rodiny, Jared, se tady hudebně nevyskytuje, poskytl dvě výborné skladby, titulní My Town a úvodní Tall Buildings. Obě jsou tématickým zpracováním vyprávění dědy Lindseye, kterého Jared rád poslouchal, jak vypráví příběhy. They’re Gone je rodinným pokusem o skladbu, v níž refrén napsal před lety Caleb, který viděl, jak se jeho starší sestry vdávají nebo odcházejí na univerzity. Vložil do toho melancholii, kterou cítil. K dalším chuťovkám patří He Taught Me To Yodel, Irish Medley, instrumentálka Temperamental a jiné. Je to výborné, vyvážené album s množstvím hitovek zasahujících přímo tam, kam mají.
The Paul Family – Hold On
Ať žijí farmáři a farmářské rodiny. A jak je nejlepší dokázat, že toto nás živí a přitom ještě máme rádi hudbu? Na svoje titulní album se vyfoťte před traktorem. Tohoto hesla se drží Paulovi. Příběh této rodiny začal, když se Jesse a Tracey Paulovi rozhodli vlastnit rodinnou farmu, kde mohli vyrábět a nabízet zdravé produkty. V současnosti je to velmi dobrý byznys. Potom přicházely děti a jak rostly, rostla i farma. Produkty této výroby nejsou mrkev, ovoce, kozy, vajíčka, ovce anebo jiná havěť. Mají tu více než 8000 stromů a vyrábějí javorový cukr a sirup. Vždy mě zajímalo, jak se toto může zpracovávat… A kromě toho se ve volném čase věnují také hudbě. A tak se jim podařilo nahrát devítiskladbové debutové album Hold On. Po hudební stránce tam toho nemám příliš co vytknout. Jsou tu celkem zajímavá sóla, celkové aranže a sehranost. Ale ty zpěvy… No nevím, něco mi tam úplně nesedí. Děti zřejmě budou muset ještě trochu dozrát, popracovat na svých hlasech a opřít se do toho ještě s větším zaujetím. Navzdory tomu se velmi cení snaha také u rodin, které se rozhodly pro dost náročný způsob obživy.
The Punches – Sky Spills Over
Pozor, nemýlit se! Punches nejsou přejmenovaní Punčoví bratři Chrise Thileho. Jedině že by se pár těch bratrů nechalo předělat na opačné pohlaví, ale myslím, že to jim nehrozí. Zpočátku měla skupina název The Punches Family a ve světě nahrávání a bluegrassu či gospelu je můžeme považovat za skutečnou raritu. Vždyť na svém kontě mají deset alb a pět DVD nahrávek. Zpočátku se tam objevovali v šestici, avšak postupem času, jak děti dospívaly a začaly odcházet na univerzity, v současnosti tvoří jen kvarteto. Hlavními vůdci této smečky jsou otec Bruce hrající na mandolínu a matka Bobette, která stojí za kontrabasem. Navzdory tomu se na nahrávce jejich posledního alba Sky Spills Over objevují všechny děti – děvčata Emily a Brooke a fešáci Graham a Owen. Ovšem na obalu a propagačních materiálech se ukazují pouze rodiče a mladé dámy. Ti si rozdělili sólové vokály v deseti skladbách. Cituji hodnotící slova klasika – tedy Milana J. Kalinicse: “Dušane, tohle je tak nádherná, živočišná deska… Velice výživný materiál… Z ní tryská tolik elánu… a skvělé vokály, výborně vybraný materiál…”. Kolekce skladeb pochází povětšinou z dob klasické country hudby, které si rodina osvojila, přidala tam svoje muzikantské umění a nádherné vícehlasy. Trochu mě mrzí, že se tady neobjevil žádný jejich originál, ale to zřejmě asi ani nebyl jejich záměr. Z těch nejlepších vychytávek vzpomenu jen skladby Stop The World & Let Me Off, Little Green Apples anebo titulní Sky Spills Over, kterou původně nazpíval Michael W. Smith.
The Sowell Family Pickers – Trust In The Lord
Další rodina s příjemnou sbírkou veselých tváří a šťastných výrazů. Samotný kytarista Stephen Mougin je ohodnotil slovy: “The Sowell Family Pickers jsou silná skupina oduševnělých hudebníků a zpěváků. Silně zakořenění ve víře a angažovaní do dokonalosti. Očekávám skvělé věci z jejich hudební služby.” Tato parta z texaského Hempsteadu nedávno vyhrála soutěž na festivalu Jeff & Sheri Easter’s Homecoming, kde se měli na pódiu možnost porovnat s těmi nejzajímavějšími bluegrassově-gospelovými formacemi. Každý takovýto úspěch plodí další chuť do práce, a tak je jen logickým vyústěním, že tady nastala potřeba prezentovat svoji tvorbu na hudebním nosiči. A tak i vznikla nahrávka Trust In the Lord, která je striktně zaměřená na gospel, o čemž svědčí i samotný název. Rodina se tu představuje silnými vícehlasy a na mládežníky i celkem zajímavými instrumentálními výkony. Není to v jejich případě nic neobvyklého, protože každé dítě tu hraje na více nástrojů a toto ukazují také na pódiích, kde si je nejednou vyměňují. Jediné, co mohu trochu vyčítat, je poněkud plechový zvuk celé nahrávky, především je to slyšet na zvuku banja. Možná se mi do rukou dostala jen nekvalitnější kopie, nevím. Ovšem hlásky jsou to andělské a každá píseň je aranžérsky a především vokálně propracovaná. Uchu tak lahodí také a capella zpěvy. A proto je můžeme klidně označit za nastávající generaci gospelového bluegrassu.
The Stiff Family – In This Is Love
Poslední rodinkou – šestičlennou – kterou chci představit, jsou Stiffovi z kanadského Ontaria. Jako kapela působí už od roku 2013 a povětšinou svoji tvorbu prezentují v lokálních kostelech a zařízeních pro seniory. A k tomu všemu se rozhodli, aby si je dědkové a babky mohli poslechnout, když tam právě nejsou, minulý rok nahrát své debutové album The Power of Prayer, za kterým následuje novinka In This Is Love. Tomu se říká tempo. Rychlejší než moje prsty na klávesnici počítače. Ale navzdory tomu tato nahrávka ničím netrpí a přináší hodně pozitivního. V první řadě jsou to samozřejmě tradiční rodinné vícehlasy, kde děvčata zpívají jako jeden sbor. K tomu využívají potenciál mužského basového hlasu a tím to nabírá i na hloubce. Za to určitě palec nahoru. Vždyť kdyby se dala píseň vylepit nad postel namísto plakátu, nad tou mojí by visela I Am a Traveler v podání Stiffových. Je to přesně ten typ skladeb, které by si člověk nechal vytepat na náhrobní kámen. Nacházejí se zde v podstatě pouze rychlé skladby, které jsou symbolem dětské radosti, hravosti, zpěvnosti a živelnosti. Děvčata Abigail, Elizabeth a Hannah tu dokazují svůj velký příslib do budoucnosti. Možná to nepáchne profesionalitou, jako například alba v podání Bontragerových nebo Lindseyových, ale vzhledem k věku těchto dětí to má určitě možnost přerůst ještě do něčeho většího. Určitě je potřeba kus odhodlání, nástrojového vylaďování a výsledek se dostaví.
https://store.cdbaby.com/cd/thestifffamily2
Dušan Gemerský (ze slovenštiny přeložil Milan J. Kalinics)